Germaniyaning o‘ta o‘ng 'Alternativa für Deutschland' (AfD) partiyasi o‘zining qattiq chiziqli yetakchiligini mustahkamladi. Partiya Erfurt shahrida bo‘lib o‘tgan milliy qurultoyda hukumatga kelish ambitsiyasini yana bir bor tasdiqladi.
Partiya hamraisi Alice Weidel saylovchilarning 81,3% ovozini olib, ikki yil avvalgi natijasidan biroz yaxshiroq ko‘rsatkichga erishdi. Uning hamraisi Tino Chrupalla esa atigi 70% ovoz bilan katta yo‘qotishga uchradi.
Yangi saylangan federal kengash tarkibida Weidel tarafdorlari ustunlik qilmoqda. Kengash a’zolarining 14 nafaridan 6 nafari Germaniya ichki razvedka idoralari tomonidan o‘ta o‘ng ekstremistik tashkilot sifatida tasniflangan hududiy bo‘limlardan kelgan.
Kengashga yangi qo‘shilganlardan biri – partiyaning yoshlar qanoti 'Generation Deutschland' rahbari Jan-Paskal Xolm. U avvalroq o‘ta o‘ng ekstremistlar bilan aloqalari tufayli Brandenburgdagi AfD parlament guruhidagi ishini yo‘qotgan edi.
Yana bir yangi a’zo – Tyuringiyalik Stefan Myoller. U AfDning eng munozarali shaxslaridan biri Byorn Xyokening yaqin ittifoqchisi hisoblanadi. Myoller endi partiyaning Germaniya xavfsizlik idoralari bilan munosabatlarini nazorat qilishi kutilmoqda.
Germaniya ichki razvedka idorasi AfDni beshta shtatda (Brandenburg, Quyi Saksoniya, Saksoniya, Saksoniya-Anhalt va Tyuringiya) o‘ta o‘ng ekstremistik tashkilot sifatida tasniflagan. Yana olti shtatda va milliy darajada partiya shubhali ekstremistik tashkilot sifatida kuzatilmoqda.
Qurultoyda ochiq mojarolar bo‘lmagan bo‘lsa-da, siyosiy munozaralar ham kam bo‘ldi. Weidel o‘z nutqida aniq takliflar berishdan qochib, Germaniya hukumatining so‘nggi 20 yildagi siyosatini tanqid qilish bilan cheklandi.
Qurultoyga qarshi Erfurtda o‘n minglab odamlar norozilik namoyishlarida qatnashdi. Namoyishlar asosan tinch o‘tdi.

Ультраправая партия Германии «Альтернатива для Германии» (АдГ) подтвердила свою жесткую линию, несмотря на пристальное внимание со стороны немецких спецслужб. Съезд в Эрфурте завершился переизбранием сопредседателей и укреплением позиций Алисы Вайдель.
Вайдель получила 81,3% голосов делегатов, что немного лучше ее результата двухлетней давности. Ее сопредседатель Тино Хрупалла, напротив, потерял поддержку, набрав лишь 70%.
В новый федеральный совет вошли многие сторонники Вайдель, что усилило ее влияние на будущее партии. Шесть из 14 членов совета представляют земельные отделения, которые немецкие спецслужбы классифицируют как правоэкстремистские организации.
Среди новичков в руководстве — Жан-Паскаль Хольм, глава молодежной группы «Generation Deutschland». Ранее он лишился работы в парламентской фракции АдГ в Бранденбурге из-за связей с правыми экстремистами.
Еще один новый член совета — Штефан Мёллер из Тюрингии, близкий союзник Бьорна Хёке, одной из самых противоречивых фигур АдГ. Мёллер будет курировать взаимодействие партии с органами безопасности.
В пяти землях Германии АдГ официально признана правоэкстремистской организацией, еще в шести — находится под наблюдением как подозрительная. Власти указывают на неоднократные высказывания членов партии, ставящие под сомнение равенство граждан, особенно мигрантов, мусульман и чернокожих.
Съезд прошел без крупных внутренних конфликтов, но и без содержательных дебатов. Вайдель в своей речи избегала конкретных предложений, ограничившись критикой политики правительства за последние 20 лет.
Съезд сопровождался массовыми протестами: десятки тысяч человек вышли на улицы Эрфурта против АдГ. Акции прошли в основном мирно.