Londonning Lord's kriket maydonida bo'lib o'tgan final uchrashuvida Avstraliya ayollar terma jamoasi Angliyani yetti wicket bilan mag'lub etib, yettinchi marta T20 Jahon kubogini qo'lga kiritdi.
Beth Mooney (64) va Phoebe Litchfield (48) o'rtasidagi yorqin ikkinchi wicket hamkorligi Avstraliyaga 151 ballik g'alaba nishonini 17 to'p qoldirib egallashga yordam berdi. Litchfield 35 to'pdan 48 ball to'pladi.
"Bu T20 kriketida yagona yo'l - birinchi zarbani berish. Biz tezroq run tezligini pasaytirishga harakat qildik," dedi Litchfield. U Mooneyni bosimni yengillashtirgani uchun maqtadi: "Moods buni oson qilib ko'rsatdi va mendan bosimni olib tashladi."
Mooney 49 to'pdan 64 ball bilan turnirning eng yaxshi o'yinchisi deb topildi. "Men o'yinda iloji boricha oldinga chiqishga harakat qildim. Bu guruh uchun ajoyib turnirning mukofoti bo'ldi," dedi u.
Angliya 150-4 hisobida kuchsiz natija ko'rsatdi, kapitan Nat Sciver-Brunt (58) va Freya Kemp (44) o'rtasidagi 80 ballik hamkorlikka qaramay. Avstraliya birinchi olti overda Angliyani 39-2 ga qisqartirdi.
Lucy Hamilton o'zining birinchi Jahon kubogi wicketini qo'lga kiritdi, Annabel Sutherland esa T20 xalqaro o'yinlarida 50-wicketga erishdi. Kim Garth 4 overda 1-20 ko'rsatkich bilan iqtisodiy o'ynadi.
Avstraliya ochilish o'yinchisi Georgia Voll birinchi to'pni chegaraga yubordi, ammo keyingi overda chiqib ketdi. Mooney va Litchfield 10 overda 98-1 ga yetib, hujumni davom ettirdi.
Litchfield Dean tomonidan, Mooney esa Ecclestone tomonidan lbw chiqarildi. Ellyse Perry munozarali TV hakam qarori bilan tirik qoldi va jamoani g'alabaga olib keldi. G'alaba Ecclestonening noto'g'ri to'pi bilan tasdiqlandi.
"Avstraliya yillar davomida yo'lboshchi bo'lib kelgan. Ularni mag'lub etish uchun eng yaxshi o'yiningizni ko'rsatishingiz kerak, biz buni qilmadik," dedi Angliya murabbiyi Charlotte Edwards. "Bu juda kuchli Avstraliya jamoasi va biz undan unchalik uzoq emasmiz."

В финальном матче на заполненном стадионе Lord's в Лондоне женская сборная Австралии по крикету разгромила Англию с преимуществом в семь калиток, завоевав седьмой титул чемпиона мира T20.
Блестящее партнерство второго калитки между Бет Муни (64 рана) и Фиби Литчфилд (48 ранов) помогло Австралии достичь цели в 151 ран с 17 мячами в запасе в воскресенье. Литчфилд набрала 48 ранов с 35 мячей.
«Это единственный способ в T20 крикете – нанести первый удар. Мы просто старались как можно быстрее снизить темп набора ранов», – сказала Литчфилд. Она поблагодарила Муни за снятие давления: «Moods сделала это легким и сняла с меня давление».
Муни с 64 ранами с 49 мячей была признана лучшим игроком турнира. «Я просто старалась выйти вперед как можно раньше. Это прекрасное завершение отличного турнира для группы», – сказала она.
Англия показала слабый результат 150-4, несмотря на неразрывное партнерство в 80 ранов между капитаном Нат Скайвер-Брант (58) и Фрейей Кемп (44). Австралия сократила Англию до 39-2 в первых шести оверах.
Люси Хэмилтон взяла свою первую калитку на Кубке мира, а Аннабель Сазерленд достигла 50 калиток в T20 международных матчах. Ким Гарт сыграла экономно: 1-20 за четыре овера.
Открывающая Австралии Джорджия Волл отправила первый мяч на границу, но выбыла в следующем овере. Муни и Литчфилд достигли 98-1 за 10 оверов, продолжая атаку.
Литчфилд выбыла от Дин, а Муни – lbw от Экклстоун. Эллис Перри осталась в игре после спорного решения телевизионного судьи и привела команду к победе. Победа была подтверждена неточным мячом Экклстоун.
«Австралия лидирует на протяжении многих лет. Чтобы победить их, нужно быть в лучшей форме, а мы не были, поэтому они сейчас поднимают трофей», – сказала тренер Англии Шарлотта Эдвардс. «Это очень сильная австралийская команда, и мы не так далеко отстаем».