Filippinlar vitse-prezidenti Sara Dutertega nisbatan impichment sud jarayoni poytaxt Manilada boshlandi. Bu ish uning siyosiy kelajagini belgilab berishi mumkin.
Poytaxtdagi Senat binosi atrofida minglab politsiya xodimlari safarbar etilgan. Duterte tarafdorlari uning aybdor deb topilishini talab qilib namoyishga chiqqan. Vitse-prezident devoni uning sudda shaxsan ishtirok etmasligini ma'lum qildi.
Vakillar palatasi sobiq prezident Rodrigo Duterte qizini korrupsiya, poraxo'rlik va bir vaqtlar ittifoqchi bo'lgan prezident Ferdinand Markosga suiqasd uyushtirishda ayblab impichment e'lon qilgan edi. Duterte ayblovlarni rad etadi.
Duterte himoyachisi Maykl Poa jurnalistlarga: “Biz, uning advokatlari, bu yerda ayblovlarning asossizligini isbotlash uchun keldik”, dedi.
Duterte o'z bayonotida “shaxsan emas, advokat orqali ishtirok etish javobgarlikni kamaytirmaydi yoki shaffoflik yo'qligini anglatmaydi”, deb ta'kidladi.
Bir necha oy davom etishi mumkin bo'lgan sud jarayoni natijasi Duterte 2028 yilgi prezidentlik saylovlarida qatnasha olishini belgilaydi. 24 o'rinli Senatning uchdan ikki qismi aybdor degan hukm chiqarsagina u vitse-prezidentlikdan mahrum etiladi va saylanadigan lavozimlarda ishlash umuman taqiqlanadi.
Duterte 2028 yilgi saylovlarning asosiy favoriti bo'lib qolmoqda. May oyidagi so'rovnomada respondentlarning 51 foizi unga ovoz berishni rejalashtirganini bildirgan.
Al Jazira muxbiri Barnabi Loning xabar berishicha, Markos ma'muriyatining ikki yilligi to'lmaganidayoq Vakillar palatasi vitse-prezidentni korrupsiyada tekshira boshlagan. “Tekshiruv birinchi impichment shikoyatiga aylandi, keyinroq Oliy sud uni bekor qildi. Ammo endi Duterte ikkinchi impichment shikoyatiga duch kelmoqda”, dedi u.
Duterte va Markos mamlakatning eng qudratli siyosiy sulolalari merosxo'rlari. Ular 2022 yilgi saylovda birgalikda g'alaba qozongan, ammo ittifoq keyinchalik barbod bo'lgan. Sobiq prezident Rodrigo Duterte Xalqaro jinoiy sudga topshirilganidan keyin nizo yanada chuqurlashgan.
Sud jarayoni Senatda ham davom etmoqda. Dushanba kuni Duterte ittifoqchisi senator Rodante Markoleta sud boshlanishi arafasida talonchilikda ayblanib hibsga olindi. May oyida yana bir ittifoqchi senator Ronald “Bato” dela Rosa Senatda g'oyib bo'lgan edi.

В Маниле начался судебный процесс по импичменту вице-президента Филиппин Сары Дутерте, который может определить её политическое будущее.
Тысячи полицейских были развернуты вокруг здания Сената в столице, где протестующие, требующие осуждения Дутерте, начали собираться. Офис вице-президента заявил, что она не будет присутствовать лично.
Палата представителей объявила импичмент дочери бывшего президента Родриго Дутерте по обвинениям в коррупции, взяточничестве и заговоре с целью убийства бывшего союзника президента Фердинанда Маркоса. Дутерте отрицает свою вину.
«Мы, её адвокаты, здесь, чтобы доказать, что обвинения против неё не имеют оснований», — заявил журналистам Майкл Поа из команды защиты Дутерте.
В заявлении Дутерте сказала, что «участие через адвоката, а не личное свидетельство, не уменьшает ответственности и не подразумевает отсутствия прозрачности».
Исход процесса, который может продлиться несколько месяцев, определит, сможет ли Дутерте баллотироваться в президенты на выборах 2028 года. Только обвинительный приговор двумя третями разделенного 24-местного Сената может лишить её поста вице-президента и навсегда запретить занимать выборные должности.
Дутерте остается фаворитом президентской гонки 2028 года: опрос конца мая показал, что 51% респондентов планируют голосовать за неё.
Корреспондент Al Jazeera Барнаби Ло сообщил, что менее чем через два года после начала администрации Маркоса Палата представителей начала расследование в отношении вице-президента по подозрению в коррупции. «Расследование переросло в первую жалобу об импичменте, которая была аннулирована Верховным судом. Но теперь Дутерте сталкивается со второй жалобой», — сказал он.
Дутерте и Маркос являются наследниками двух самых могущественных политических династий страны. В 2022 году они победили на выборах единым списком, но их альянс распался в результате все более ожесточенной вражды, которая усилилась после ареста Родриго Дутерте и передачи его Международному уголовному суду.
Ожесточенная борьба перекинулась и на Сенат, ставя под вопрос ход процесса. В понедельник союзник Дутерте сенатор Роданте Марколета был арестован по обвинению в хищении незадолго до начала процесса. В мае другой союзник, сенатор Рональд «Бато» дела Роса, исчез из Сената после хаоса и стрельбы в здании парламента.