London, Buyuk Britaniya – Endi Bernham 17-iyulda leyboristlar yetakchisi sifatida tasdiqlansa, uning eng muhim qarorlaridan biri mudofaa, immigratsiya yoki iqtisodiyotga emas, balki NHS England va Palantir Technologies o‘rtasidagi yetti yillik 330 million funt sterlinglik shartnomaga tegishli bo‘ladi.
Palantir AQShning yetakchi mudofaa va razvedka dasturiy ta’minot firmasi bo‘lib, Bernhamning Buyuk Manchester ma’muriyati undan to‘qqiz yil davomida hech qanday shartnoma olmagan. Ushbu qarorning oqibatlari NHSdan tashqariga ham chiqishi mumkin.
O‘tgan hafta ommaviy axborot vositalarida Bernham Dauning-stritga kelganda Palantir bilan munosabatlarni butun Buyuk Britaniya hukumati bo‘ylab qattiq nazorat qilish niyatida ekani haqida xabarlar paydo bo‘ldi.
Al Jazeera muxbiri bilan suhbatda Bernham vakili: “Biz alohida davlat xaridlari shartnomalari yoki kompaniyalar haqida izoh bermaymiz va qonuniy jarayonlar kuzatilishi kerak. Biroq, umuman olganda, Bernhamning xarid qilish tamoyillari soliq to‘lovchilar uchun pul qiymatini olish va odamlarning ma’lumotlari hamda Britaniya manfaatlarini himoya qilishdir”, dedi.
Olti yil davomida NHS, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Moliyaviy xatti-harakatlar organi kabi davlat sektoriga kirib borgan kompaniya uchun bu pozitsiya Kir Starmer boshchiligidagi avvalgi leyborist ma’muriyatidan jiddiy farq qiladi.
Starmer hukumati AQShning sun’iy intellekt kompaniyalarini faol jalb qilgan bo‘lsa, Bernhamning maslahatchilari, jumladan sobiq texnologiya vaziri Josh Simons, Britaniya kompaniyalari va ishchilariga ustuvorlik beruvchi yangi AI strategiyasi ustida ishlamoqda.
Bernhamning Manchester meri sifatidagi tajribasi muhim: uning rahbarligida Buyuk Manchester Palantirga hech qanday shartnoma bermagan. NHSda esa Palantirning Federated Data Platform o‘rniga o‘z tahlil infratuzilmasini qurgan.
Tanqidchilar Palantirni “potentsial xavfsizlik xavfi” deb atashadi. Bernhamning yaqinlari “cheklanmagan texnologik targ‘ibot” saylovchilarni begonalashtirishi mumkinligidan xavotirda. NHS shartnomasidagi uzilish bandi 2027-yil martiga to‘g‘ri keladi, ammo qaror dekabrgacha qabul qilinishi kerak.

Лондон, Великобритания – Если Энди Бернэм вступит в должность премьер-министра 17 июля, одним из его самых важных решений станет семилетний контракт на 330 миллионов фунтов стерлингов между NHS England и Palantir Technologies, ведущей американской фирмой по разработке программного обеспечения для обороны и разведки.
За девять лет работы мэром Большого Манчестера Бернэм не заключал контрактов с Palantir. Последствия этого решения могут выйти далеко за пределы NHS.
На прошлой неделе появились сообщения, что Бернэм намерен жестко контролировать отношения с Palantir во всем правительстве Великобритании.
Представитель Бернэма заявил Al Jazeera: «Мы не комментируем отдельные государственные контракты или компании. Однако руководящие принципы Бернэма – ценность для налогоплательщиков и защита данных и британских интересов».
Для компании, которая шесть лет внедрялась в государственный сектор, эта позиция резко отличается от предыдущей администрации Кира Стармера, которая активно привлекала американские ИИ-компании.
Советники Бернэма, включая бывшего министра технологий Джоша Саймонса, разрабатывают новую стратегию ИИ, отдающую приоритет британским компаниям и работникам.
Опыт Бернэма в Манчестере показателен: при нем Большой Манчестер не заключал контрактов с Palantir, а NHS региона построила собственную аналитическую инфраструктуру вместо платформы Palantir.
Критики называют Palantir «потенциальной угрозой безопасности». Окружение Бернэма опасается, что «безудержное продвижение технологий» оттолкнет избирателей. Пункт о расторжении контракта с NHS наступает в марте 2027 года, но решение нужно принять до декабря.