Livan davlat matbuoti xabariga ko‘ra, Isroil rejimi tomonidan janubiy Livanda avtomobilga uyushtirilgan hujumda kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi.
Rasmiy Milliy Axborot Agentligining (NNA) dushanba kuni xabar berishicha, maktab direktori, uning onasi, bir chet ellik uy ishchisi va suriyalik fuqaro Nabatieh al-Fawqa shahridagi oilaviy uylarini tekshirishdan qaytayotgan paytda Isroil rejimining uchuvchisiz samolyoti nishonga olgan avtomobilda halok bo‘lgan.
Isroil rejimi ikki haftalik sulh bitimiga qaramay, janubiy Livanda, ayniqsa Nabatieh hududida vaqti-vaqti bilan zarbalar berishda davom etmoqda va bu harakatlarni Hizbulloh nishonlari va jangchilariga qarshi qaratilgan deb izohlamoqda. Ikkala tomon bir-birini kelishuvni buzishda ayblamoqda.
O‘tgan oy AQSh rejimi va Eron o‘rtasida mintaqaviy urushni tugatish bo‘yicha imzolangan kelishuv Livanda ham sulh o‘rnatgan bo‘lib, u 21-iyundan kuchga kirgan. Hizbulloh 2-mart kuni Eron Oliy Rahbari Ali Xomeneiyning o‘limi uchun qasos olish maqsadida Isroilga raketalar otib, AQSh-Isroil urushiga qo‘shilgan edi.
Livan rasmiylari o‘shandan beri Isroil rejimining hujumlari kamida 4300 kishining hayotiga zomin bo‘lganini ma’lum qilgan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 22-iyundan buyon Livanda 640 mingdan ortiq ko‘chirilgan odam uyiga qaytgan, avvalroq mojaro bir milliondan ortiq odamni ko‘chirishga majbur qilgan edi.

По данным ливанских государственных СМИ, в результате атаки израильского режима на автомобиль на юге Ливана погибли по меньшей мере четыре человека.
Официальное Национальное информационное агентство (NNA) сообщило в понедельник, что директор школы, ее мать, иностранная домашняя работница и сирийский гражданин были убиты, когда израильский беспилотник поразил автомобиль, в котором они возвращались после проверки своего семейного дома в Набатие-эль-Фавка.
Израильский режим продолжает наносить периодические удары по югу Ливана, особенно в районе Набатии, несмотря на двухнедельное соглашение о прекращении огня, заявляя, что целится в объекты и бойцов «Хезболлы». Обе стороны обвиняют друг друга в нарушениях.
Соглашение, подписанное режимом США и Ираном о прекращении региональной войны в прошлом месяце, также установило прекращение огня в Ливане, которое вступило в силу 21 июня. «Хезболла» присоединилась к американо-израильской войне с Ираном 2 марта, выпустив ракеты по Израилю в отместку за убийство верховного лидера Ирана Али Хаменеи.
Ливанские власти заявили, что с тех пор израильские атаки убили по меньшей мере 4300 человек. По данным ООН, более 640 000 перемещенных лиц вернулись домой в Ливан с 22 июня, после того как власти сообщили, что конфликт вынудил покинуть свои дома более миллиона человек.