Misr terma jamoasi bosh murabbiyi Hossam Hassan Jahon chempionatidagi g‘alabadan so‘ng Falastin bayrog‘ini ko‘tarib, Falastin xalqiga qo‘llab-quvvatlash bildirgan edi. U dushanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida yana bir bor Falastin xalqining og‘ir ahvoliga to‘xtalib, ularni qo‘llab-quvvatladi.
„Agar dunyoda Falastin xalqiga nisbatan hamdardlik his qilmaydigan odam bo‘lsa, u odam emas — xoh arab, xoh yevropalik, xoh amerikalik bo‘lsin“, dedi Hassan. U bu mavzuda to‘rt daqiqadan ko‘proq gapirdi va yig‘ilgan jurnalistlar tomonidan olqishlandi.
Isroilning G‘azodagi hujumlari, „sulh“ga qaramay, davom etmoqda. 7 oktyabrdan beri Isroil G‘azoda kamida 73 066 kishini, jumladan 20 179 bolani o‘ldirgan. Ochlikdan kamida 463 kishi, jumladan 157 bola halok bo‘lgan.
G‘azodagi 2 milliondan ortiq falastinlik, asosan ko‘chirilgan va vayronalar orasida yashab, noaniqlikka duch kelmoqda. Hassan juma kuni Avstraliyaga qarshi penaltilar seriyasidagi g‘alabadan so‘ng Falastin bayrog‘ini ko‘tarishiga sabab „oddiy insoniy munosabat“ ekanini aytdi.
„Dunyoning hamma joyida, hatto Yevropa yoki Amerikada, agar kimdir hayvonga zarar yetkazsa, hayvonlar huquqlari himoya qilinadi va butun dunyo reaksiya ko‘rsatadi. Bir kunda ikki-uch ming kishi raketa tufayli o‘lishi odatiy holga aylangan“, dedi u.
Genotsid butun dunyoda Falastin tarafdori norozilik namoyishlariga sabab bo‘ldi, sportchilar, jumladan ispaniyalik Lamine Yamal ham qo‘llab-quvvatlash bildirdi. Hassan Lionel Messi va jamoasining amaldagi chempionlarga qarshi imkoniyatlari haqidagi savollarga javob berar ekan, falastinliklar haqida ham uzoq gapirdi.
„Dindan qat’i nazar... men arab yoki boshqa narsa bo‘lishdan oldin insonman. Mening futbol orqali xabarim: FIFA shiori hurmatni talab qilganidek, odamlarning yashash huquqiga hurmat bo‘lishiga umid qilaman“, dedi Hassan.
Argentina ustidan g‘alaba qozonsa, Misr birinchi marta chorak finalga chiqadi. „Mening orzularim cheksiz. Ambitsiyalarim cheksiz. Kutganlarni oqlash uchun hamma narsani qilamiz. Biz kuchsiz emasmiz. Biz har jihatdan buyukmiz. Biz 7000 yillik sivilizatsiyamiz“, dedi u.
Hassan jamoasi sevimli emasligini tan oldi, ammo qo‘rqmasligini ta’kidladi. „Biz jahon chempioni va eng buyuk o‘yinchilardan biriga qarshi o‘ynayotganimizni bilamiz, lekin ulardan qo‘rqmaymiz. Mas’uliyat bizni o‘zimizga va maydonda nima ko‘rsata olishimizga e’tibor qaratishga majbur qiladi“, dedi u.

Главный тренер сборной Египта Хоссам Хассан вновь заявил о поддержке Палестины, спустя несколько дней после того, как посвятил историческую победу своей команды на чемпионате мира палестинскому народу и развернул их флаг на крупнейшем спортивном событии.
На пресс-конференции в понедельник Хассан отвлекся от обсуждения предстоящего матча 1/8 финала против Аргентины, чтобы произнести страстный монолог о тяжелом положении палестинцев. «Если кто-то в мире не сочувствует палестинскому народу, то он не человек — будь то араб, европеец или американец», — заявил Хассан. Он говорил более четырех минут и был встречен аплодисментами многих журналистов.
Израильские атаки на Газу продолжают убивать палестинцев, несмотря на якобы действующее «перемирие» между Израилем и ХАМАС. С начала геноцидной войны 7 октября Израиль убил не менее 73 066 человек, включая 20 179 детей. По меньшей мере 463 человека умерли от голода, в том числе 157 детей.
Более 2 миллионов палестинцев в Газе, в основном перемещенные лица, живущие среди руин, сталкиваются с неопределенностью после израильского геноцида. Хассан, отвечая на вопрос, почему он развернул палестинский флаг после победы по пенальти над Австралией в пятницу, сказал, что это была «просто человеческая реакция».
«Везде в мире, включая Европу или Америку, если кто-то причиняет боль животному, мы видим, как защищаются права животных и реагирует весь мир. Стало нормальным слышать, что два-три тысячи человек умирают за один день из-за ракеты», — отметил он.
Геноцид вызвал пропалестинские протесты по всему миру, а спортсмены, включая испанца Ламина Ямаля, выразили свою поддержку. Хассан, отвечая на вопросы о Лионеле Месси и шансах своей команды против действующих чемпионов, также долго говорил о палестинцах.
«Независимо от религии… я человек, прежде чем быть арабом или кем-то еще. Мое послание через футбол таково: пожалуйста, как и лозунг ФИФА призывает к уважению между нами, я надеюсь, что будет уважение к праву людей на жизнь», — сказал Хассан.
В случае победы над Аргентиной Египет впервые выйдет в четвертьфинал. «Мои мечты безграничны. Мои амбиции безграничны. Я обещаю, что мы сделаем все, чтобы оправдать ожидания. Мы не аутсайдеры. Мы велики во всех отношениях. Мы — цивилизация возрастом 7000 лет, даже больше», — заявил он.
Хассан признал, что его команда не является фаворитом предстоящего матча, но настаивал, что они не запуганы. «Мы знаем, что играем против действующих чемпионов мира и одного из величайших игроков [Месси], но мы не боимся их. Ответственность заставляет нас сосредоточиться на себе и на том, что мы можем показать на поле», — добавил он.