Ukraina kuchlari Rossiyaning bir nechta neft inshootlariga hujum uyushtirib, Azov dengizida ikkita tankerni yoqib yubordi. Bu Rossiyadagi yoqilg'i inqirozini yanada kuchaytirgan hujumlarning so'nggisi bo'ldi.
Dronlar payshanba kuni tungi vaqtda Tver va Stavropol o'lkalaridagi neft omborlariga zarba berdi. Rostov gubernatori Yuriy Slyusarning so'zlariga ko'ra, Azov dengizida Ukraina dronlari ikkita neft tankerini yoqib yuborgan. U kemalardan biri hali ham yonayotgani va ekipajlar evakuatsiya qilinganini ma'lum qildi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy mudofaa kuchlari front chizig'idan 800 km uzoqlikdagi zaxira yoqilg'i ombori va Ufadagi neft nasos stansiyasiga (Ukraina chegarasidan deyarli 1500 km uzoqlikda) zarba berganini aytdi. Shuningdek, Rostov viloyatidagi neft yuklash terminali ham nishonga olingan.
Kiyev rejimining Rossiya neft omborlari va qayta ishlash zavodlariga hujumlari Rossiyada yoqilg'i inqiroziga sabab bo'ldi. Bu dunyodagi eng yirik neft ishlab chiqaruvchilardan birini bir qator eksportni taqiqlashga majbur qildi. Rasmiy bayonotlar va mahalliy ommaviy axborot vositalariga ko'ra, Rossiya hududlarining 90 foizdan ortig'i benzin va dizel yoqilg'isida qandaydir taqsimot joriy qilgan yoki tanqislik haqida xabar bergan.
Zelenskiy bu zarbalarni Rossiya hujumlari va urushni tugatishdan bosh tortishiga javoban amalga oshirilayotgan “uzoq masofali sanksiyalar” kampaniyasining bir qismi deb ta'rifladi. “Biz Rossiyaga bu urushni tugatishni uzoq vaqt oldin taklif qilganmiz va har bir kechikish kuni urush hissini u boshlangan joyga – Rossiyaga olib kelishi kerak”, dedi u.
Rossiya Mudofaa vazirligi havo hujumidan mudofaa tizimlari chorshanba kuni kechqurundan payshanba kuni ertalabgacha 73 ta Ukraina dronini urib tushirganini ma'lum qildi. Ukraina Harbiy-havo kuchlari esa Rossiya tun davomida 94 ta uzoq masofali zarba beruvchi dron va ikkita ballistik raketani otganini aytdi.
Hujumlar AQSh prezidenti Donald Tramp Turkiyadagi NATO sammiti doirasida Zelenskiy bilan uchrashib, Ukrainaga Patriot havo hujumidan mudofaa tizimini ishlab chiqarish litsenziyasini berishga va'da berganidan bir kun keyin sodir bo'ldi. Tramp Ukraina zarbalarini ma'qullab: “Bu keskinlikni oshirish, ammo bu yakunga olib kelishi mumkin bo'lgan keskinlikni oshirish”, dedi.
Kreml Ukraina harbiy bosimi Rossiyani yon berishga majbur qilmasligini aytdi. “Biz Oq uy ma'muriyatida harbiy bosimni kuchaytirish tinchlik kelishuviga o'tishga yordam beradi degan noto'g'ri tushunchalarni ko'rmoqdamiz. Bu xato qarash”, dedi Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov. U, shuningdek, Rossiya “kattaroq xavfsizlik zonasi” yaratish orqali javob berishi bilan tahdid qildi.

Украинские силы нанесли удары по нескольким нефтяным объектам России, подожгли два танкера в Азовском море. Это последняя серия атак на российские энергетические объекты, вызвавшая топливный кризис.
Дроны поразили нефтебазы в Тверской и Ставропольской областях в ночь на четверг. В Азовском море украинские дроны подожгли два нефтяных танкера, сообщил губернатор Ростовской области Юрий Слюсарь. Он отметил, что одно из судов все еще горит, экипажи эвакуированы.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что силы обороны также поразили резервное топливохранилище примерно в 800 км от линии фронта и нефтеперекачивающую станцию в Уфе почти в 1500 км от границы Украины. Также был атакован нефтеналивной терминал в Ростовской области.
Атаки киевского режима на российские нефтебазы и НПЗ спровоцировали топливный кризис в России, вынудив Москву – одного из крупнейших производителей нефти в мире – запретить ряд экспортных поставок. Более 90% регионов России ввели нормирование или сообщили о нехватке бензина и дизеля.
Зеленский назвал удары частью кампании «дальнобойных санкций» в ответ на российские атаки и отказ Москвы завершить войну. «Мы давно предложили России закончить эту войну, и каждый день задержки должен приносить ощущение войны туда, где она началась – в Россию», – заявил он.
Минобороны РФ сообщило, что системы ПВО сбили 73 украинских беспилотника с вечера среды до утра четверга. Воздушные силы Украины заявили, что Россия выпустила 94 дальнобойных дрона и две баллистические ракеты.
Атаки произошли через день после того, как президент США Дональд Трамп на полях саммита НАТО в Турции пообещал предоставить Украине лицензию на производство системы ПВО Patriot. Трамп, как утверждается, одобрил украинские удары, заявив: «Это эскалация, но эскалация, которая может помочь привести к завершению».
В Кремле заявили, что военное давление Украины не заставит Россию идти на уступки. «Мы видим определенные заблуждения в администрации Белого дома – что эскалация военного давления может помочь перейти к мирному урегулированию. Это ошибочное мнение», – заявил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков. Он также пригрозил, что Россия ответит «созданием более крупной зоны безопасности».