Ispaniyaning Almeriya provinsiyasidagi Los Gallyardos shahrida sodir bo‘lgan yong‘in natijasida kamida 12 kishi halok bo‘ldi, yana olti kishi jarohatlandi. Andalusiya mintaqaviy hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, qurbonlarning ba’zilari olov ichida qolgan avtomobillar ichida topilgan.
Guvohlarning aytishicha, yong‘in elektr uzatish simining uzilishi natijasida kelib chiqqan va alanga tezda yaqin atrofdagi o‘rmonzorga tarqalgan. Biroq rasmiylar yong‘in sababini hali tasdiqlaganicha yo‘q.
Janubiy Yevropada davom etayotgan jazirama issiqlik (harorat 40°C atrofida) bir qancha o‘rmon yong‘inlariga sabab bo‘ldi. Fransiya, Portugaliya va Ispaniyada yuzlab o‘t o‘chiruvchilar yirik yong‘inlarga qarshi kurashmoqda, minglab odamlar o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi.
Andalusiya mintaqaviy hukumati rahbari Xuanma Moreno bu o‘limlarni “fojia” deb atadi. U X’dagi postida: “Yuragimiz og‘ir va qayg‘udan vayron bo‘ldik”, deb yozgan.
Yong‘inni o‘chirish uchun 150 ga yaqin o‘t o‘chiruvchi jalb qilingan. Jarohatlanganlar orasida tutun bilan nafas olgan va kuygan bir kishi bor. To‘rt kishi esa engil kuyish va nafas olish muammolari bilan joyida davolangan.
Yong‘in tufayli yo‘llar yopildi va favqulodda xizmatlar ma’lumotlariga ko‘ra, 1000 nafar aholi evakuatsiya qilindi.
Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches may oyida mamlakat yozgi yong‘inlarga qarshi eng yirik choralarni ko‘rishini ma’lum qilgan edi. Ispaniyaning Harbiy Favqulodda Vaziyatlar Bo‘limi (UME) Los Gallyardosdagi yong‘inni o‘chirishga qo‘shildi.
Iyun oyida Ispaniyada 1950 yildan beri eng yuqori o‘rtacha kunlik harorat qayd etildi, ba’zi joylarda 42°C gacha ko‘tarildi.
O‘tgan yili Ispaniyada rekord darajadagi 393 000 gektar maydon yonib ketdi, bu 2006-2024 yillardagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan olti baravar ko‘p.
Iqlim o‘zgarishi butun dunyo bo‘ylab haroratni oshirmoqda va Yevropa eng tez isiydigan qit’a bo‘lib, global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar tez isiydi. Bu yozgi jaziramalarni, suv ta’minotiga bosimni va yong‘inlarni kuchaytirmoqda.
O‘tgan yil Yevropa Ittifoqi tarixidagi eng yomon yong‘in mavsumi bo‘ldi – 1 million gektardan ortiq maydon yonib ketdi. Mutaxassislar Yevropada yong‘inlar tez-tez va kuchliroq bo‘lishi davom etishidan ogohlantirmoqda.

По меньшей мере 12 человек погибли в результате лесного пожара в Лос-Гальярдосе в юго-восточной провинции Альмерия, сообщило региональное правительство Андалусии. Шесть человек получили ранения. Некоторые жертвы были найдены внутри автомобилей, охваченных пламенем.
Свидетели утверждают, что причиной пожара стало падение линии электропередачи, после чего огонь быстро перекинулся на близлежащий лесной массив. Власти пока не подтвердили причину возгорания.
Продолжающаяся жара с температурами около 40°C вызвала лесные пожары по всей Южной Европе. Сотни пожарных борются с крупными возгораниями во Франции, Португалии и Испании, тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома.
Глава регионального правительства Хуанма Морено назвал гибель людей «трагедией». В своем посте в X он написал: «Наши сердца тяжелы, и мы опустошены горем».
Около 150 пожарных работали над тушением пожара в деревушке Бедар. Среди пострадавших — один человек, доставленный в больницу с отравлением дымом, и еще один с ожогами. Четверо получили легкие ожоги и проблемы с дыханием на месте.
Пожар также привел к закрытию дорог, а 1000 жителей были эвакуированы, по данным экстренных служб.
Премьер-министр Педро Санчес в мае заявил, что Испания развернет крупнейшие в истории летние меры по борьбе с пожарами. Военное подразделение по чрезвычайным ситуациям (UME) присоединилось к тушению в Лос-Гальярдосе.
В июне в Испании был зафиксирован самый высокий среднесуточный показатель с 1950 года, а в некоторых районах температура достигала 42°C.
В прошлом году в Испании выгорело рекордное количество гектаров — 393 000, что в шесть раз превышает средний показатель за 2006-2024 годы.
Изменение климата повышает температуру по всему миру, и Европа нагревается быстрее всех — вдвое быстрее глобального среднего показателя. Это приводит к усилению летней жары, нагрузке на водоснабжение и более интенсивным пожарам.
Прошлый год стал худшим сезоном пожаров в ЕС с 2006 года: выгорело более 1 миллиона гектаров. Эксперты предупреждают, что частые и сильные пожары в Европе, вероятно, продолжатся.