Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, Isroil dronlari G‘azoning shimolidagi kasalxonaga hujum qilgan va bu “sulh” davrida sodir bo‘lgan.
Hujum juma kuni Bayt Lahiyadagi Kamol Advon kasalxonasiga uyushtirilgan. Tibbiy manbalarga ko‘ra, hovlida kamida uch kishi, yaqin atrofda esa yana uch kishi yaralangan.
Falastin axborot agentligi Wafa xabariga ko‘ra, hovlida uch “fuqaro” va yaqin atrofda uch “texnik xodim” yaralangan. Hujum Isroil nazoratidagi “yashil zona”da joylashgan muassasaga qilingan.
Vazirlik bu hujumni Isroilning “sog‘liqni saqlash muassasalarini muntazam nishonga olishi”ning bir qismi sifatida qoraladi. Ushbu hujumlar tibbiyot xodimlari va shifoxonalarning kundalik va hayotiy xizmatlar ko‘rsatish qobiliyatiga putur yetkazishi haqida ogohlantirildi.
Isroil genotsidi natijasida G‘azodagi sog‘liqni saqlash tizimi deyarli barbod bo‘lgan. Minglab falastinliklar chet elda davolanishga muhtoj, ammo Isroilning harakat cheklovlari ularning ko‘pchiligining G‘azodan chiqib ketishiga to‘sqinlik qilmoqda, bu esa gumanitar inqirozni yanada chuqurlashtirmoqda.
Wafa xabariga ko‘ra, juma kuni G‘azo bo‘ylab Isroil hujumlarida kamida o‘n ikki kishi yaralangan. Bir qancha odamlar Bureyj qochqinlar lageri yaqinida Isroil kuchlari tomonidan ochilgan otishmada, G‘azo shahrining Tuffah mahallasida esa Isroil dronlari uylarni nishonga olgan.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Birlashgan Millatlar Tashkiloti va gumanitar tashkilotlarni Isroilning G‘azodagi sog‘liqni saqlash infratuzilmasiga hujumlarini ochiq qoralashga chaqirdi.
Kamol Advon kasalxonasiga hujum Isroilga uning direktori Hussam Abu Safiyani ozod qilish uchun xalqaro bosim kuchaygan bir paytda sodir bo‘ldi. Falastinlik shifokor 18 oydan ortiq vaqt davomida hech qanday ayblovsiz va sudsiz ushlab turilmoqda. Uning advokatlari hayoti xavf ostida ekanini aytmoqda.
Shu hafta boshida BMT ekspertlari Isroildan Abu Safiya va o‘zboshimchalik bilan ushlab turilgan barcha tibbiyot xodimlarini ozod qilishni talab qilgan edi.
Isroil juma kuni Abu Safiyaning ushlab turilishi “qonuniy” ekanini aytdi va uning hayotiga xavf tug‘diruvchi holat haqidagi xabarlarni rad etdi. Isroilning Jenevadagi diplomatik missiyasi X’da Abu Safiya “Hamas a’zosi” ekanini da’vo qildi.
Isroil bir necha bor falastinlik tinch aholini o‘ldirishni oqlaydigan dalillarga ega ekanligi haqida yolg‘on gapirgani aniqlangan. O‘tgan yilning aprel oyida Isroil rasmiylari 15 falastinlik tibbiyot xodimining o‘ldirilishi haqidagi ma’lumotlarini video ularning dastlabki da’volariga zid kelganidan keyin o‘zgartirgan edi. Isroil harbiylari keyinchalik “kasbiy xatolar” va “buyruqlarni buzish”ni tan oldi.
Isroil 2023-yil 7-oktabrdan beri G‘azoga hujum qilishda kamida 73 110 falastinlikni o‘ldirgan. O‘tgan oktabrdan beri “sulh” davrida kamida 1 084 falastinlik o‘ldirilgan.

Палестинское министерство здравоохранения сообщило, что израильский беспилотник нанес удар по больнице на севере Газы, несмотря на действующее «перемирие».
Атака произошла в пятницу в больнице Камаль Адван в Бейт-Лахии. По данным медицинских источников, по меньшей мере три человека пострадали во дворе и еще трое поблизости.
Палестинское информационное агентство Wafa сообщило, что во дворе были ранены трое «гражданских», а рядом — трое «технических работников». Атака произошла, несмотря на то, что объект находится в так называемой «зеленой зоне», подконтрольной Израилю.
Министерство осудило атаку, назвав ее частью «систематического нацеливания Израиля на медицинские учреждения». Оно предупредило, что такие атаки ставят под угрозу способность медработников и больниц оказывать как рутинные, так и жизненно важные медицинские услуги.
Система здравоохранения Газы практически полностью разрушена в результате израильского геноцида. Тысячи палестинцев нуждаются в лечении за границей, но израильские ограничения на передвижение препятствуют подавляющему большинству покинуть сектор, усугубляя гуманитарный кризис.
По данным Wafa, в пятницу в результате израильских атак по всей Газе пострадали не менее двенадцати человек. Несколько человек были ранены, когда израильские силы открыли огонь по палестинцам возле лагеря беженцев Бурейдж, а израильские дроны атаковали дома в районе Тупфа в городе Газа.
Министерство здравоохранения призвало ООН и гуманитарные организации публично осудить атаки Израиля на медицинскую инфраструктуру Газы.
Атака на больницу Камаль Адван произошла на фоне растущего международного давления на Израиль с требованием освободить ее директора Хусама Абу Сафию. Палестинский врач содержится под стражей без предъявления обвинений и суда более 18 месяцев. Его адвокаты заявляют, что его жизнь находится под угрозой.
Ранее на этой неделе эксперты ООН потребовали от Израиля освободить Абу Сафию и всех других произвольно задержанных медработников.
Израиль в пятницу заявил, что содержание Абу Сафии под стражей является «законным», и отверг сообщения о том, что его состояние угрожает жизни. Дипломатическая миссия Израиля в Женеве в X заявила, что Абу Сафия якобы является членом ХАМАС.
Ранее неоднократно было установлено, что Израиль лгал о наличии доказательств, оправдывающих убийства палестинских мирных жителей. В апреле прошлого года израильские чиновники пересмотрели свою версию убийства 15 палестинских медиков после того, как видео опровергло их первоначальные заявления. Впоследствии израильские военные признали «профессиональные ошибки» и «нарушения приказов».
С начала нападения на Газу 7 октября 2023 года Израиль убил не менее 73 110 палестинцев. С момента начала «перемирия» в октябре прошлого года убито не менее 1 084 палестинца.