Germaniyada yana bir jazirama hafta boshlandi, ammo sinoptiklar bu safar rekordlar yangilanmasligini aytmoqda. Shu bilan birga, Berlindagi supermarketda garovga olish hodisasi politsiya tomonidan yakunlandi.
Berlin politsiyasi bir necha soat davom etgan maxsus operatsiyani yakunladi. Erkak kishi supermarketda bir ayolni garovga olgan. Xabarlarga ko‘ra, u supermarket yopilishidan oldin katta pichoq chiqargan.
Biznes, kasaba uyushmalari va siyosat vakillari Germaniyaning iqlim neytralligiga erishish muddatini besh yilga kechiktirishni taklif qilmoqda. RWE energetika kompaniyasi bosh direktori Markus Krebberning aytishicha, 2045 yil maqsadini Yevropa Ittifoqining 2050 yil maqsadiga moslashtirish Germaniya sanoatiga bosimni kamaytirishi mumkin.
IGBCE kasaba uyushmasi rahbari Maykl Vassiliadis va kichik va o‘rta biznes guruhi rahbari Gitta Konneman ham muddatni kechiktirish tarafdori. Ular CO2 chiqindilarini kamaytirish uchun sanoatga ko‘proq vaqt berish kerakligini ta’kidlamoqda.
Germaniya meteorologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, hafta oxirida harorat 35 darajagacha ko‘tariladi, kelasi hafta boshida esa janubi-g‘arbda 38 darajaga yetishi mumkin. Bu yozning uchinchi jazirama to‘lqini bo‘lib, iyun oyidagi 41 darajali rekordga yetmasa-da, sog‘liq uchun xavfli.
Robert Koch instituti ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan oy kamida 5100 kishi issiq bilan bog‘liq sabablarga ko‘ra vafot etgan. Federal sog‘liqni saqlash instituti xonalarni salqin tutish va jismoniy faoliyatni ertalab va kechqurun bilan cheklash haqida ogohlantirgan.

В Германии начинается очередная жаркая неделя, хотя синоптики не ожидают рекордных температур. Тем временем полиция завершила драму с захватом заложника в берлинском супермаркете.
Полиция Берлина провела многочасовую операцию: мужчина взял женщину в заложники в супермаркете. Сообщается, что он достал большой нож перед закрытием магазина в пятницу вечером.
Представители бизнеса, профсоюзов и политики призывают Германию отложить цель достижения климатической нейтральности на пять лет. Глава энергетической компании RWE Маркус Креббер заявил, что перенос цели с 2045 на 2050 год, как в ЕС, снизит давление на промышленность.
Глава профсоюза IGBCE Михаэль Вассилиадис и глава группы малого и среднего бизнеса Гитта Коннеман также высказались за более реалистичные сроки, чтобы сохранить конкурентоспособность промышленности.
По данным Немецкой метеослужбы, в выходные температура поднимется до 35°C, а в начале следующей недели на юго-западе может достичь 38°C. Это третья волна жары этим летом, хотя и не такая экстремальная, как в июне, когда было зафиксировано более 41°C.
Институт Роберта Коха сообщил, что в прошлом месяце от жары умерли не менее 5100 человек. Федеральный институт общественного здоровья предупреждает о необходимости сохранять прохладу в помещениях и ограничить физическую активность утром и вечером.