Tramp o'zining Truth Social platformasida shunday yozdi: "1000 ta raketa Eron Islom Respublikasiga qaratilgan va nishonga olingan, agar Eron hukumati Amerika Qo'shma Shtatlarining amaldagi prezidentiga, bu holda MENGA! suiqasd qilish yoki suiqasdga urinish tahdidiga amal qilsa, minglab boshqa raketalar darhol keladi."
U qo'shimcha qildi: "Buyruqlar allaqachon berilgan va AQSh harbiylari bir yil muddatga, uzaytirish imkoniyati bilan, Eronning barcha hududlarini butunlay yo'q qilishga tayyor – ALLOHGA HAMD BO'LSIN!"
Isroil avvalroq AQShni Eronning Trampga suiqasd qilish bo'yicha yangi va aniq rejasi haqida ogohlantirgan edi. CNN manbalariga ko'ra, Isroil razvedkasi juda aniq, faol fitna haqida ma'lumot bergan. Wall Street Journal ham tahdidni "yangicha" deb tasdiqladi.
Tehron 2020 yildan beri Trampdan qasos olishga va'da berib keladi, o'shanda u yuqori martabali eron generali Qosim Sulaymoniyning o'ldirilishiga buyruq bergan edi. Tahdid AQSh Maxfiy Xizmatini Trampning Turkiyadagi NATO sammitidan ketayotganda samolyotni almashtirishni so'rashga majbur qildi.
Olovli ritorikasiga qaramay, Tramp sulh muzokaralari davom etayotganini aytdi. "Eron Islom Respublikasi bizdan 'muzokaralar'ni davom ettirishni so'radi. Biz bunga rozi bo'ldik, ammo Qo'shma Shtatlar ularga hech qanday shubha qoldirmasdan, sulh TUGAGANINI aytdi!" deb yozdi Tramp.
Javoban, Eronning bosh muzokarachisi va parlament spikeri Muhammad Bag‘ir G‘olibaf davlat hech qachon AQShga taslim bo'lmasligini aytdi. "Biz hech qachon mamlakatimizni himoya qilishga tayyorgarlikni to'xtatmaganmiz va agar amerikaliklar Pokiston vositachiligidagi anglashuvga xiyonat qilsalar, biz to'liq himoyaga tayyormiz", dedi G‘olibaf.
Ultimatumlar almashinuvi va AQShning besh eron viloyatiga havo hujumlariga qaramay, yuqori darajadagi diplomatik muzokaralar davom etmoqda. Qatar vositachilari Tehronga yo'l oldi. Tasnim agentligi xabariga ko'ra, tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi strategik Hormuz bo'g'ozidagi xavfsizlik bo'yicha muzokaralar uchun Maskatda.
Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyonga qo'ng'iroq qilib, so'nggi keskinlikdan "chuqur xavotir" bildirdi va ikkala tomonni vazminlikka chaqirdi. Al Jazira muxbiri Mahmud Abdulvohid Tehrondan xabar berishicha, "to'xtab qolgan muzokaralarni qutqarish uchun diplomatik faollik avjida".
Vashingtondan Al Jazira muxbiri Kimberli Xalkettning aytishicha, "Qo'shma Shtatlar kelishuv bo'lishi uchun Eron yadroviy cheklovlarga rozi bo'lishi va yadroviy materialini topshirishi kerakligini ta'kidlaydi. Katta amaldorlar suhbatlar samarali bo'lganini aytishadi, ammo so'nggi eron tijorat kemalarini nishonga olishidan keyin ultimatum qo'yishdi."

Президент США Дональд Трамп пригрозил Ирану, заявив, что 1000 ракет нацелены на Исламскую Республику, и тысячи других последуют немедленно, если Тегеран попытается убить его.
В своем характерном воинственном посте на платформе Truth Social в субботу Трамп написал: «1000 ракет нацелены и готовы к запуску по Исламской Республике Иран, и тысячи других последуют немедленно, если иранское правительство осуществит свою угрозу, озвученную во многих уголках мира, убить или попытаться убить действующего президента Соединенных Штатов Америки, в данном случае МЕНЯ!»
Он добавил: «Приказы уже отданы, и вооруженные силы США готовы, желают и способны в течение одного года, с возможностью продления, полностью уничтожить и разрушить все районы Ирана – ХВАЛА АЛЛАХУ!»
Ранее на этой неделе Израиль предупредил США о новом и конкретном иранском заговоре с целью убийства Трампа, сообщают американские СМИ. Источники CNN сообщили, что новые израильские разведданные указывают на весьма конкретный, активный заговор. The Wall Street Journal также подтвердил, что угроза была «свежей».
Тегеран обещал отомстить Трампу с 2020 года, когда тот приказал нанести удар беспилотником, убивший высокопоставленного иранского генерала Касема Сулеймани. Угроза якобы побудила Секретную службу США попросить Трампа сменить самолет при вылете с саммита НАТО в Турции.
Несмотря на свою огненную риторику, Трамп заявил, что переговоры о мирном соглашении продолжаются. «Исламская Республика Иран попросила нас продолжить «переговоры». Мы согласились, но Соединенные Штаты заявили им недвусмысленно, что ПЕРЕМИРИЕ ЗАКОНЧЕНО!» – написал Трамп.
В ответ на растущее давление со стороны Вашингтона главный переговорщик Ирана и спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф заявил, что Тегеран никогда не сдастся США. «Мы никогда не прекращали готовиться к защите нашей страны, и если в любой момент американцы предадут понимание, мы готовы к полномасштабной обороне», – сказал Галибаф.
Несмотря на обмен ультиматумами и волну американских авиаударов по пяти иранским провинциям, закулисные дипломатические переговоры продолжаются. Катарские посредники отправились в Тегеран. Агентство Tasnim сообщило, что министр иностранных дел Аббас Арагчи находится в Маскате для переговоров о безопасности в стратегическом Ормузском проливе.
Премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, выразив «глубокую обеспокоенность» последней эскалацией и призвав обе стороны к сдержанности. Корреспондент Al Jazeera Махмуд Абдельвахед сообщил из Тегерана: «Наблюдается дипломатическая активность, чтобы спасти застопорившиеся переговоры. Однако иранские чиновники остаются крайне скептичными в отношении американских намерений, особенно после последних ударов США и заявлений Трампа».
Корреспондент Al Jazeera Кимберли Халкетт из Вашингтона отметила: «Соединенные Штаты настаивают, что для заключения сделки Иран должен согласиться на ядерные ограничения и передать свой ядерный материал. Высокопоставленные чиновники США говорят, что переговоры были продуктивными, но они выдвинули ультиматум после недавних атак Ирана на коммерческие суда».