AQSh Adliya vazirligi The New York Times gazetasining bir necha muxbiriga chaqiruv qog‘ozlari yuborib, ularni Manxettendagi federal katta hakamlar hay’ati oldida ko‘rsatma berishni talab qildi. Nashrning xabar berishicha, vazirlikning bu harakati gazetaning yangi prezident samolyoti Air Force One (Boeing 747-8) bortidagi xavfsizlik choralari haqidagi so‘nggi maqolalari bilan bog‘liq.
Julian Barnes, Erik Lipton, Tayler Peyjer va Erik Shmitt ismli jurnalistlar chaqiruv qog‘ozlarini oldi. Anonim manbalarga asoslangan maqolalarida mualliflar Donald Tramp Maxfiy xizmat tavsiyasiga ko‘ra Turkiyadan eski hukumat laynerida uchib ketganini da’vo qilgan. Nashr yangi samolyotda raketaga qarshi texnologiyalar kabi ba’zi mudofaa tizimlari yo‘qligini ta’kidlagan.
Maqolalar chop etilishidan oldin FBI rahbariyati vakili tahririyatga milliy xavfsizlik sabablari bilan nashrni kechiktirishni so‘rab murojaat qilgan. Biroq u aniq tafsilotlarni aytmagan.
Nashrning yuridik xizmati Adliya vazirligi harakatlarini tanqid qilib, agentlarning matbuot xodimlariga tashrifini mustaqil jurnalistikaga bosim va jamoatchilikni byudjet mablag‘lari sarflanishi haqida xabardor qilishga to‘sqinlik qilish urinishi deb atadi. Hujjatlarda “federal jinoiy qonunchilikning taxminiy buzilishi munosabati bilan” ko‘rsatma berish zarurligi haqida umumiy ibora bor.
Chaqiruv qog‘ozlari Nyu-York janubiy okrugi prokurori Jey Kleyton tomonidan berilgan. Uning nomzodi avval prezident tomonidan Milliy razvedka direktori lavozimiga taklif qilingan edi. Oq uy va Manxetten prokuraturasi vakillari hozircha vaziyatni rasman izohlamagan.
Avvalroq Tramp Turkiyaga NATO sammitiga kelgani xabar qilingan edi. Intervyu vaqtida jurnalistning Eron bilan sulh holati haqidagi savoliga Tramp endi uni amalda deb hisoblamasligini aytgan.

Министерство юстиции США вручило повестки нескольким репортерам газеты The New York Times, потребовав от них дать показания перед федеральным большим жюри в Манхэттене. Как сообщает издание, действия ведомства связаны с недавними публикациями газеты о мерах безопасности на борту нового президентского самолета Air Force One (Boeing 747-8).
Повестки получили журналисты Джулиан Барнс, Эрик Липтон, Тайлер Пейджер и Эрик Шмитт. В своих материалах, подготовленных на основе анонимных источников, авторы утверждали, что Дональд Трамп по рекомендации Секретной службы вылетел из Турции на прежнем правительственном лайнере. Издание утверждало, что на новом воздушном судне отсутствуют некоторые оборонные системы, включая противоракетные технологии.
Отмечается, что перед выходом материалов представитель руководства ФБР обращался в редакцию с просьбой отложить публикацию по соображениям национальной безопасности. Однако он не стал уточнять при этом конкретных деталей.
Юридическая служба издания выступила с критикой действий Минюста, назвав визиты агентов к сотрудникам прессы попыткой давления на независимую журналистику и воспрепятствования информированию общественности о расходовании бюджетных средств. Документы содержат общую формулировку о необходимости дачи показаний «в связи с предполагаемым нарушением федерального уголовного законодательства».
Отмечается, что повестки были выданы прокурором Южного округа Нью-Йорка Джеем Клейтоном, чья кандидатура ранее была предложена президентом на пост директора Национальной разведки. Представители Белого дома и прокуратуры Манхэттена на данный момент официально не прокомментировали ситуацию.
Ранее сообщалось, что в Турцию Трамп прибыл на саммит НАТО. Во время интервью, на вопрос журналистки о состоянии перемирия с Ираном, Трамп ответил что больше не считает его действительным.