Suriyada al-Assad sulolasining o‘nlab yillik hukmronligi, 2024-yil dekabrida isyonchilar g‘alabasidan so‘ng tugadi. Biroq AQSh boshchiligidagi sanksiyalar, jumladan, Suriyani “terrorizm homiysi” deb belgilash, mamlakatni xalqaro iqtisodiy tizimdan ajratib qo‘ygan edi.
AQSh prezidenti Donald Trump 2025-yil may oyida Suriyani terrorizm homiylari ro‘yxatidan chiqarishni e’lon qildi. Bu qaror Suriyaning xalqaro hamjamiyatga qayta qo‘shilishidagi eng katta to‘siqlardan birini olib tashladi.
Muvaqqat prezident Ahmad ash-Sharaa hukumati barcha xalqaro va AQSh sanksiyalarini olib tashlashni iqtisodiyotni tiklashning kaliti deb biladi. Ash-Sharaa avval Nusra fronti rahbari bo‘lgan va BMT tomonidan sanksiyalangan edi, ammo hozirda u xalqaro ishonchni qozonishga harakat qilmoqda.
Biroq ekspertlar sanksiyalarning olib tashlanishi darhol katta investitsiyalar oqimiga olib kelmasligini ta’kidlamoqda. King‘s kolleji London o‘qituvchisi Rob Geist Pinfoldga ko‘ra, bu muhim qadam, ammo hali ko‘plab to‘siqlar mavjud: eski rejim qoldiqlari, ISHID xavfi, byurokratik muammolar va korrupsiya.
Damashqda novvoyxona egasi Ixob bu qarorni ijobiy baholadi: “Xudo xohlasa, ahvol yaxshilanadi”. Biroq minimarket egasi o‘z ismini aytishdan bosh tortib, “Bu uzoq nafas talab qiladi, bir kunda o‘zgarish bo‘lmaydi” dedi.
50 yoshli sharbat sotuvchisi Zohir esa optimistik: “Ko‘chada aravam bilan hech kim meni bezovta qilmayapti. Elektr ta’minoti yaxshilanmoqda, lekin bir kunda hamma narsa o‘zgarmaydi. Xudo olamni olti kunda yaratgan, bu ishlar vaqt talab qiladi”.

После десятилетий правления семьи аль-Асад и гражданской войны, в декабре 2024 года повстанцы свергли Башара аль-Асада. Однако санкции, введенные США и другими странами, включая статус «спонсора терроризма», оставались серьезным препятствием для восстановления Сирии.
Президент США Дональд Трамп объявил об исключении Сирии из списка государств-спонсоров терроризма в мае 2025 года. Это решение устраняет одно из главных препятствий для международных банков и компаний, желающих работать с Сирией.
Временное правительство Ахмеда аш-Шараа считает снятие всех санкций ключом к оживлению экономики. Сам аш-Шараа, бывший лидер «Фронта ан-Нусра», ранее находился под санкциями ООН, но сейчас стремится завоевать доверие международного сообщества.
Эксперты предупреждают, что снятие санкций не приведет к мгновенному притоку инвестиций. Роб Гайст Пинфолд из Королевского колледжа Лондона отмечает: «Это важный шаг, но остаются проблемы: остатки старого режима, угроза ИГИЛ, бюрократия и коррупция».
Мнения сирийцев разделились. Владелец кондитерской в Дамаске Ихоб сказал: «Дай Бог, все наладится». Однако владелец минимаркета, пожелавший остаться неизвестным, выразил скепсис: «Это требует долгого дыхания. Нельзя проснуться и ждать перемен за один день».
Продавец сока Захир, 50 лет, настроен оптимистично: «Я на улице с тележкой, и никто меня не трогает. Электричество становится лучше, но ничего не меняется за один день. Богу потребовалось шесть дней, чтобы создать Землю, эти вещи требуют времени».