Nigeriya armiyasi mamlakat janubidagi Oyo shtatidagi maktablardan ikki oy oldin o‘g‘irlab ketilgan 44 nafar o‘qituvchi va o‘quvchini qutqarib, ularning ba’zi asirlarini qo‘lga olganini e’lon qildi.
Mahalliy o‘qituvchilar uyushmasi BBC’ga bu haqda “yengil tortganini” aytdi, biroq oilalar bu sinovning og‘ir kechganini va yaqinlari bilan uchrashishni kutayotganini bildirdi.
Harbiylar qutqaruv operatsiyasida bir necha askar halok bo‘lganini tan oldi. Ozod qilinganlar hozirda maxfiy shifoxonada davolanmoqda va keyinroq uylariga qaytariladi.
O‘g‘irlash 15 may kuni Osiire tumanidagi uch maktabdan: Baptist Nursery va Primary School, LA Primary School va Community Grammar School’dan sodir bo‘lgan. Jabrlanganlarning yoshi 2 dan 18 gacha ekani taxmin qilinmoqda.
O‘qituvchilar uyushmasi rahbari Hassan Ajibola qutqarilganlarning xavfsiz qaytishidan minnatdor, ammo va’da qilingan xavfsizlik choralari hali amalga oshirilmaganini ta’kidladi. U maktablarga xavfsizlik xodimlari, kameralar, patrullar va to‘siqlar o‘rnatishni talab qildi.
Armiya operatsiya bir oy davom etganini va maxsus kuchlar, politsiya, razvedka va mahalliy guruhlar ishtirok etganini ma’lum qildi. Gumonlanuvchilarning tayanch tarmog‘i, jumladan, Old Oyo National Park o‘rmonidagi yashirin joylar yo‘q qilingan.

Армия Нигерии объявила об освобождении всех 44 учителей и учеников, похищенных два месяца назад из школ в южном штате Ойо, и аресте некоторых похитителей.
Местный профсоюз учителей заявил BBC об «облегчении», но семьи говорят, что испытание было мучительным, и они все еще ждут воссоединения с близкими.
Военные признали, что несколько солдат погибли в ходе спасательной операции. Освобожденные сейчас проходят лечение в нераскрытой больнице и вернутся домой позже.
Похищение произошло 15 мая в округе Осире, штат Ойо, из трех школ: Baptist Nursery and Primary School, LA Primary School и Community Grammar School. Возраст жертв предположительно от 2 до 18 лет.
Глава профсоюза учителей Хассан Аджибола благодарен за безопасное возвращение, но отмечает, что обещанные меры безопасности еще не реализованы. Он требует установки охраны, камер, патрулей и ограждений в школах.
Армия сообщила, что операция длилась месяц и включала силы спецназа, полицию, разведку и местные группы. Была ликвидирована сеть поддержки подозреваемых, включая убежища в лесу национального парка Старый Ойо.