Angliya va Norvegiya o‘rtasidagi uchrashuvlar — shunchaki futbol emas, ular o‘z ichiga asrlar qa’riga borib taqaladigan har ikki davlatning madaniy kodlarini yashirgan. Vikinglar Britaniya orollariga ketma-ket bostirib kirib, o‘zlaridan keyin nafaqat nomlar va afsonalarni, balki o‘ziga xos yaqinlik va raqobat tuyg‘usini ham qoldirgan.
Masalan, bugungi kunda futbol janglari maydoniga aylangan “Stemford Brij” butunlay boshqa bir tarixiy jang xotirasini saqlaydi: 1066-yil 25-sentabrda Angliya qiroli Garold bu yerda Britaniyaga bostirib kirishga uringan Norvegiya qiroli Shafqatsiz Haraldni tor-mor etgan edi. Kechagi oqshomda esa ushbu qarama-qarshilik boshqa nomlar — Harri Keyn va Erling Holand ijrosida yangradi. Biroq Mayamidagi Hard Rock Stadium'da bo‘lib o‘tgan bahsning bosh qahramoni butunlay boshqa familiyali inson bo‘lib chiqdi.
Norvegiyaliklar uchun ingliz futboli o‘n yillar davomida deyarli din darajasiga ko‘tarilgan edi: 1960-yillarning oxiridan boshlab mahalliy NRK telekanali Tumanli Albion uchrashuvlarini muntazam ravishda namoyish etib kelgan va mahallalarda o‘sib ulg‘aygan butun bir bolalar avlodi o‘zlarini goh Kevin Kigan, goh Gari Lineker sifatida tasavvur qilgan. Qizig‘i shundaki, JCH-2026 ga qadar Angliya va Norvegiya terma jamoalari bor-yo‘g‘i 13 ta rasmiy uchrashuv o‘tkazgan bo‘lib, norvegiyaliklar ularning faqat ikkitasida g‘alaba qozongan. Kechagi oqshomgacha ularning eng mashhur bahsi 1981-yilda Osloda bo‘lib o‘tgan o‘yin edi. O‘shanda sharhlovchi Borge Lilleliyen o‘sha davrdagi Britaniya bosh vaziri Margaret Tetcherga qarata tarixga muhrlangan ushbu jumlani aytgandi: “Yigitlaringiz ta’zirini yedi!” Oradan 45 yil o‘tib, ushbu uchrashuv norvegiyaliklarga mana shu xitobni yana bir bor takrorlash imkoniyatini taqdim etgandi.
Raqiblarning o‘yin boshidagi kayfiyatidan kelib chiqilsa, ularning hech biri gollarga boy uchrashuv haqida o‘ylamayotgandi: inglizlar ham, norvegiyaliklar ham ochiq futbol o‘ynashni xayollariga ham keltirmadi. Bu nozik muvozanatni birinchi bo‘lib “sherlar” buzishga qaror qildi va o‘yin sharhlovchilarini bir futbolchining ism-sharifini tobora tez-tez tilga olishga majbur qildi — Jud Bellingem. Nihoyat, u yuqori tezlikni yoqib, Harri Keyn uchun xavfli standart vaziyat yaratdi va Eryan Nyuland darvozasi oldida ilk bor jiddiy xavf yuzaga keldi.
Norvegiyaliklar ham birdaniga uyg‘onib, Jahon chempionatiga birovning o‘yinini tomosha qilish uchun kelmaganini eslab qoldi. Skandinaviyaliklar ustozi Stole Solbakken vunderkind Antonio Nusani zaxirada qoldirib, chap qanotni Andreas Shelderupga ishongan holda jamoatchilikning tanqidiga uchrayotgan edi. Biroq aynan mana shu o‘zgarish o‘z so‘zini aytdi — u to‘pni uzatdimi yoki darvozaga zarba berdimi, hartugul to‘pni darvoza tomon yo‘lladi. Jordan Pikford esa voqealarning bunday rivojlanishini mutlaqo kutmagan edi. Natijada hal qiluvchi bahslarda ingliz darvozabonlariga xos bo‘lgan og‘riqli xatolar an’anasini davom ettirgan posbon to‘pni shunchaki ko‘zlari bilan kuzatib qo‘ydi — 0:1.
Ehtimol, o‘sha soniyalarda butun Angliya muzlab qolgandek edi, norvegiyaliklar esa tanaffusga hatto ikki to‘p farqi bilan yo‘l olishlari ham mumkin edi: Holand va Syorlot birgina himoyachiga qarshi ikkovlon chiqib bordi, biroq Madridning “Atletiko” klubi hujumchisi ortiqcha dramatik pauza qilib, aniq golli uzatmani juda cho‘zib yubordi. Oradan bir necha daqiqa o‘tib esa Bellingem bunday isrofgarchilikning oqibati nima bilan tugashini ko‘rsatib qo‘ydi. Elliot Andersondan uzatmani qabul qilib olgan Jud, qarshisidan chiqqan Torbyorn Heggemni payqamadi ham va to‘pni darvoza burchagiga aniq joyladi — 1:1.
Ikkinchi bo‘limda norvegiyaliklar ko‘rsatgan o‘yin basketbol atamalarini ishlatishga majbur qildi: maydon markazidagi platsdarmni qo‘lga kiritgan holda, ular havas qilgulik muntazamlik bilan qaytgan to‘plarga birinchi bo‘lib ega chiqdi. Navbatdagi burchak to‘pi inglizlar jarima maydonchasining haqiqiy qamaliga aylanib ketdi: Patrik Bergning zarbasidan so‘ng, qaytgan to‘pga birinchi bo‘lib avvalgi vaziyatda xatoga yo‘l qo‘ygan Heggem yetib keldi. Faqatgina VAR tizimining aralashuvi Angliyani ikkinchi gol o‘tkazib yuborishdan qutqarib qoldi: fransuz hakami Kleman Tyurpen jarima maydonchasi ichida Holand qo‘llari bilan haddan tashqari faol yordam berib, qoida buzganini payqab qoldi.
Jahon chempionati oldidan jamoa tarkibini jiddiy ravishda yangilab yuborgan inglizlar ustozi Tomas Tuxel o‘tgan shanba kuni ham o‘ziga xos nemischa sinchkovlik bilan barcha ishlarni to‘g‘ri bajardi: yangi kuchlarni maydonga tushirdi, maydon markazini qayta qurdi, muvozanat izladi. Biroq uning norvegiyalik hamkasbi amalga oshirgan o‘zgarishlar o‘yin ritmiga juda mos tushayotgan edi. Kristoffer Ayer hatto darvoza to‘sinini ham poylab, ingliz muxlislarini eng yomon ssenariyga tayyorlanishga majbur qildi.
Biroq qo‘shimcha bo‘limlar norvegiyaliklardan haddan tashqari ko‘p kuch talab qildi. Bu shunchaki taktik charchoq emas, balki uzoq vaqt davomida og‘ir yukni ko‘tarib turgan va yakunda raqibga o‘z futbolchilarining yuqori mahorati evaziga g‘alabani ilib ketishga imkon bergan vaziyat edi. Agar Keynning jarima maydonchasiga yorib kirishi ish bermasa, u yerda xuddi “Kirish taqiqlanadi” belgisiga e’tibor bermay, o‘jarlik bilan boshqa yo‘l izlaydigan haydovchidek harakat qiladigan boshqa bir futbolchi bor — Jud Bellingem. Morgan Rojersning yo‘llagan zarbasi o‘ta xavfli ko‘rinmagandi, ammo Nyuland to‘pni to‘g‘ri o‘z oldiga qaytardi. Madridning “Real” klubi yarim himoyachisi esa butun Angliya uchun kerakli bo‘lgan pallada, kerakli joyda paydo bo‘ldi — 2:1.
Norvegiyaliklar, shubhasiz, futbol qonuniyatlarining xolisona emasligi haqida gapiradi va bunga to‘la asoslari bor. Bellingemning birinchi goli urilingan vaziyatda, to‘p Norvegiya darvozasi tepasidagi kamera-paukka tegib, harakat yo‘nalishini o‘zgartirgani bugun butun internet makonida muhokama qilinishda davom etadi. Ammo voqealar rivojini ham tajribali inglizlarga, ham bunga munosib bo‘lgan norvegiyaliklarga birdek yaxshi bo‘ladigan qilib qanday o‘zgartirish mumkin — buyog‘i endi mutlaqo noma’lum. Angliya jamoasi 15-iyul kuni Argentina — Shveysariya juftligi g‘olibiga qarshi bo‘ladigan yarim finalda omadni yana bir bor o‘z tomoniga og‘dirishga harakat qilib ko‘radi.

Матчи между Англией и Норвегией — это не просто футбол, они скрывают культурные коды обеих стран, уходящие корнями вглубь веков. Викинги последовательно вторгались на Британские острова, оставив после себя не только имена и легенды, но и своеобразное чувство близости и соперничества.
Например, «Стэмфорд Бридж», ныне ставший полем футбольных сражений, хранит память о совершенно другой исторической битве: 25 сентября 1066 года английский король Гарольд разгромил здесь норвежского короля Харальда Сурового, пытавшегося вторгнуться в Британию. Вчера вечером это противостояние прозвучало в исполнении других имен — Харри Кейна и Эрлинга Холанда. Однако главным героем встречи на Hard Rock Stadium в Майами стал человек с совершенно другой фамилией.
Для норвежцев английский футбол на протяжении десятилетий был почти религией: с конца 1960-х местный телеканал NRK регулярно показывал матчи Туманного Альбиона, и целое поколение детей, выросших в районах, воображало себя то Кевином Киганом, то Гари Линекером. Интересно, что до ЧМ-2026 сборные Англии и Норвегии провели всего 13 официальных встреч, из которых норвежцы выиграли только две. До вчерашнего вечера их самым известным матчем была игра 1981 года в Осло. Тогда комментатор Борге Лиллелиен произнес ставшую исторической фразу в адрес тогдашнего премьер-министра Великобритании Маргарет Тэтчер: «Ваши парни получили сполна!» Спустя 45 лет эта встреча дала норвежцам возможность снова повторить этот возглас.
Судя по настрою соперников в начале игры, никто из них не думал о результативном матче: ни англичане, ни норвежцы не помышляли об открытом футболе. Первыми нарушить это хрупкое равновесие решили «львы», заставив комментаторов все чаще упоминать имя одного футболиста — Джуда Беллингема. Наконец, он включил высокую скорость, создав опасный стандарт для Харри Кейна, и впервые возникла серьезная угроза воротам Эрьяна Нюланда.
Норвежцы тоже внезапно проснулись, вспомнив, что приехали на чемпионат мира не смотреть чужую игру. Тренер скандинавов Столе Сольбаккен оставил в запасе вундеркинда Антонио Нусу, доверив левый фланг Андреасу Шельдерупу, за что подвергся критике общественности. Однако именно эта замена сказала свое слово — он либо отдал пас, либо нанес удар, но в любом случае направил мяч в сторону ворот. Джордан Пикфорд совершенно не ожидал такого развития событий. В результате вратарь, продолжив болезненную традицию ошибок английских голкиперов в решающих матчах, просто проводил мяч взглядом — 0:1.
Возможно, в те секунды вся Англия замерла, а норвежцы могли уйти на перерыв даже с преимуществом в два мяча: Холанд и Сёрлот вышли вдвоем против одного защитника, но нападающий мадридского «Атлетико» сделал лишнюю драматическую паузу, слишком затянув точную голевую передачу. А несколько минут спустя Беллингем показал, чем заканчивается такое расточительство. Получив передачу от Эллиота Андерсона, Джуд не заметил вышедшего ему навстречу Торбьорна Хеггема и точно уложил мяч в угол ворот — 1:1.
Во втором тайме игра норвежцев заставила использовать баскетбольные термины: захватив плацдарм в центре поля, они с завидной регулярностью первыми завладевали отскочившими мячами. Следующий угловой превратился в настоящую осаду штрафной англичан: после удара Патрика Берга первым на отскочившем мяче оказался Хеггем, ранее допустивший ошибку. Только вмешательство системы VAR спасло Англию от пропущенного второго гола: французский арбитр Клеман Тюрпен заметил, что Холанд слишком активно помогал себе руками в штрафной, нарушив правила.
Тренер англичан Томас Тухель, серьезно обновивший состав перед чемпионатом мира, в прошлую субботу с немецкой педантичностью все сделал правильно: выпустил свежие силы, перестроил центр поля, искал баланс. Однако изменения, произведенные его норвежским коллегой, очень удачно вписывались в ритм игры. Кристоффер Айер даже проверил на прочность перекладину, заставив английских болельщиков готовиться к худшему сценарию.
Однако дополнительные отрезки потребовали от норвежцев слишком много сил. Это была не просто тактическая усталость, а ситуация, когда команда долго несла тяжелый груз и в итоге позволила сопернику ухватить победу благодаря высокому мастерству своих игроков. Если прорыв Кейна в штрафную не срабатывает, там есть другой футболист, который действует как водитель, игнорирующий знак «Въезд запрещен» и упрямо ищущий другой путь — Джуд Беллингем. Удар Моргана Роджерса не выглядел слишком опасным, но Нюланд отбил мяч прямо перед собой. Полузащитник мадридского «Реала» оказался в нужном месте в нужное время для всей Англии — 2:1.
Норвежцы, несомненно, говорят о необъективности футбольных законов, и у них есть для этого все основания. Ситуация с первым голом Беллингема, когда мяч ударился о камеру-паук над норвежскими воротами и изменил траекторию, продолжает обсуждаться сегодня во всем интернете. Но как изменить ход событий, чтобы он устроил и опытных англичан, и заслуживавших большего норвежцев — теперь совершенно неизвестно. Сборная Англии 15 июля попытается снова склонить удачу на свою сторону в полуфинале против победителя пары Аргентина — Швейцария.
Голы: Беллингем (45+2, 93) — Шельдеруп (36)
Англия: Пикфорд, О'Райли (Спенс, 86), Гехи, Стоунз, Конса (Роджерс, 89), Андерсон, Райс (Эзе, 46), Гордон (Джеймс, 71), Беллингем (Берн, 111), Мадуэке (Сака, 46), Кейн
Норвегия: Нюланн, Вольфе (Педерсен, 90), Хеггем (Эстигор, 91), Айер, Рюэрсон (Эурснес, 60), Берг, Берге, Эдегор, Шельдеруп (Нуса, 68), Холанд (Странн Ларсен, 106), Сёрлот (Бобб, 68)