Kichik va omon qolish uchun kurashayotgan davlatdan mintaqa va undan tashqarida yumshoq kuch, boylik va ta'sirga ega bo'lgan mamlakatga aylangan Qatarning muvaffaqiyat hikoyasi marhum amir Shayx Hamad bin Xalifa Ol Tani tomonidan yaratilgan.
74 yoshida vafot etgan Shayx Hamad Qatarning Yaqin Sharq siyosiy xaritasidagi o'rnini qayta belgilab, uni Fors ko'rfazining chekkasidan mintaqaviy nufuzga olib chiqdi. U o'z mamlakatining kichik hajmi va tor chegaralaridan tashqariga chiqadigan qarashlariga tayandi.
Shayx Hamadni taniganlar uning 1995-yilda hokimiyatga kelishidan oldin ham mamlakatning an'anaviy kuch elementlariga ega emasligini anglaganini va yumshoq kuchga sarmoya kiritish zarurligini tushunganini aytishadi.
Hukmronligining dastlabki kunlaridanoq u ta'lim, sog'liqni saqlash, ilmiy tadqiqotlar va sport sohalarida, shuningdek, muhim energetika sektorida ulkan loyihalarni amalga oshirdi. Bu mamlakat boyligini xalqaro diplomatik vaznga aylantirdi. Shuningdek, u Arab dunyosidagi eng muvaffaqiyatli yangilik kanallaridan biri bo'lgan Al Jazira telekanalini yaratdi.
Qatarlik diplomatiya Sharqiy O'rtayer dengizidan Afrika shoxigacha bo'lgan keng geografik hududdagi murakkab nizolar va mojarolarda samarali vositachilik qildi. 2008-yilda Doha Livandagi rahbarlarni birlashtirib, fuqarolar urushi xavfini bartaraf etgan tarixiy kelishuvga erishdi. Qatar Sudan tomonlari o'rtasida Darfur inqirozi bo'yicha 30 oy davom etgan muzokaralarga homiylik qildi.
Shayx Hamad davrida Qatar Al Udeyd harbiy bazasini qurdi, unda AQShning Yaqin Sharqdagi eng yirik harbiy kuchi joylashgan. Undan unchalik uzoq bo'lmagan joyda Doha Hamas rahbariyatini qabul qildi. U 2012-yilda Isroil urushidan keyin G'azo sektoriga tashrif buyurgan birinchi arab rahbari bo'ldi va u yerda 400 million dollarlik grant bilan uy-joy va qayta qurish loyihalarini boshlashini e'lon qildi.
Qatar vositachilik roli uning siyosiy tamoyillariga, ayniqsa Falastin masalasiga ta'sir qilishdan himoyalangan edi, chunki u mojarolarning barcha tomonlari, jumladan Isroil bilan ham ochiq aloqa kanallarini saqlab qolishi kerak edi.
Fors ko'rfazi davlati "Arab bahori" inqiloblarini qo'llab-quvvatladi va mintaqa xalqlarining erkinlik va munosib hayot huquqini ochiq qo'llab-quvvatlovchi siyosat olib bordi.
Shayx Hamad 2013-yilda o'z lavozimini tark etdi va uning o'g'li va vorisi amir Shayx Tamim bin Hamad Ol Tani davrida Qatarning energiya va vositachilik kuchiga aylanishiga guvoh bo'ldi.

История успеха Катара, превратившегося из крошечного государства, борющегося за выживание, в страну, обладающую мягкой силой, богатством и влиянием в регионе и за его пределами, была создана покойным отцом-эмиром шейхом Хамадом бин Халифа Аль Тани.
Шейх Хамад, скончавшийся в возрасте 74 лет, смог переопределить положение Катара на политической карте Ближнего Востока, переместив его с периферии Залива на региональную известность в политической, дипломатической, национальной и гуманитарной сферах, опираясь на свое видение, выходящее за рамки скромных размеров и узких границ страны.
Те, кто знал шейха Хамада, говорят, что он еще до прихода к власти в 1995 году осознавал отсутствие у своей страны традиционных элементов силы и понимал необходимость инвестиций в мягкую силу.
С первых дней своего правления он реализовал огромные проекты в области образования, здравоохранения, научных исследований и спорта, а также в жизненно важном энергетическом секторе, превратив богатство страны в международный дипломатический вес. Бывший эмир также понимал силу СМИ, создав Al Jazeera, один из самых успешных новостных каналов в арабском мире.
Катарская дипломатия провела плодотворные посреднические усилия в сложных спорах и конфликтах на огромной географической территории от Восточного Средиземноморья до Африканского Рога. В 2008 году Доха объединила лидеров Ливана, заключив историческое соглашение, предотвратившее риск новой гражданской войны. Катар спонсировал переговоры между суданскими сторонами по кризису в Дарфуре, продолжавшиеся 30 месяцев.
В эпоху отца-эмира Катар создал военную базу Аль-Удейд, где размещены крупнейшие вооруженные силы США на Ближнем Востоке. Неподалеку Доха принимала руководство ХАМАС. Он стал первым арабским лидером, посетившим сектор Газа после израильской войны в 2012 году, объявив там о запуске жилищных и восстановительных проектов с грантом в 400 миллионов долларов.
Посредническая роль Катара оставалась защищенной от влияния на его политические принципы, особенно палестинский вопрос, поскольку ему приходилось поддерживать открытые каналы связи со всеми сторонами конфликтов, включая Израиль.
Государство Залива поддержало революции «Арабской весны» и проводило политику, открыто поддерживающую право народов региона на свободу и достойную жизнь.
Шейх Хамад покинул свой пост в 2013 году, и в эпоху его сына и преемника, эмира шейха Тамима бин Хамада Аль Тани, он стал свидетелем превращения Катара в энергетическую и посредническую державу.