2026-yil iyun oyi oxirida Yevropa mamlakatlarini qamrab olgan rekord darajadagi jazirama paytida 10 mingdan ortiq qo‘shimcha o‘lim holati qayd etildi. Bu haqda Reuters agentligi EuroMOMO o‘lim holatlarini monitoring qilish tizimi ma’lumotlariga tayanib xabar berdi.
Vafot etganlarning 9000 dan ortig‘i 65 yosh va undan kattalar bo‘lgan. EuroMOMO ishini muvofiqlashtiruvchi Daniya davlat zardoblar instituti bosh shifokori Lasse Vestergorning ta’kidlashicha, yilning ushbu davri uchun o‘lim ko‘rsatkichining bunday o‘sishi g‘ayrioddiy hisoblanadi.
“Bunday yuqori darajadagi qo‘shimcha o‘lim holatlarini ekstremal issiqlikdan boshqa biror narsa bilan izohlash qiyin”, — dedi u.
Statistika 22-iyundan 28-iyungacha bo‘lgan davrda Yevropaning 27 ta davlatini qamrab olgan bo‘lib, sababidan qat’i nazar barcha o‘lim holatlarini o‘z ichiga oladi. Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, bunday keskin o‘sishga olib kelishi mumkin bo‘lgan boshqa ma’lum omillar kuzatilmagan.
EuroMOMO alohida davlatlar bo‘yicha ma’lumotlarni keltirmagan, biroq iyun oyining so‘nggi haftasida Fransiya va Belgiya Yevropada “juda yuqori” darajadagi qo‘shimcha o‘lim holatlari qayd etilgan yagona ikki mamlakat bo‘lganini ta’kidlaydi.
Belgiyaning Sciensano jamoat salomatligi instituti ma’lumotlariga ko‘ra, Belgiyadagi qo‘shimcha o‘lim ko‘rsatkichi 2000-yildan buyon kuzatilgan issiqlik to‘lqinlari davridagi eng yuqori ko‘rsatkich bo‘ldi.
Bundan oldin Yevropaning Copernicus iqlim xizmati 2026-yilning iyun oyi G‘arbiy Yevropada kuzatuvlar tarixidagi eng issiq iyun bo‘lganini xabar qilgandi. Oylik ko‘rsatkichlar Fransiya, Germaniya, Ispaniya, Italiya, Belgiya, Niderlandiya va Lyuksemburgda o‘rtacha darajadan 3−5 darajaga yuqori bo‘lgan.

В конце июня 2026 года, во время рекордной жары, охватившей европейские страны, было зафиксировано более 10 тысяч дополнительных случаев смерти. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на данные системы мониторинга смертности EuroMOMO.
Более 9000 умерших были в возрасте 65 лет и старше. Главный врач Датского государственного института сывороток, координирующего работу EuroMOMO, Лассе Вестергор заявил, что такой рост смертности в этот период года является необычным.
«Трудно объяснить такой высокий уровень дополнительных смертей чем-то иным, кроме экстремальной жары», — сказал он.
Статистика охватывает 27 стран Европы за период с 22 по 28 июня и включает все случаи смерти независимо от причины. Однако исследователи отмечают, что других известных факторов, которые могли бы вызвать такой резкий рост, не наблюдалось.
EuroMOMO не приводит данные по отдельным странам, но отмечает, что в последнюю неделю июня Франция и Бельгия были единственными странами в Европе, где зафиксирован «очень высокий» уровень дополнительных смертей.
По данным Бельгийского института общественного здоровья Sciensano, показатель дополнительной смертности в Бельгии стал самым высоким за период волн жары с 2000 года.
Ранее европейская климатическая служба Copernicus сообщила, что июнь 2026 года стал самым жарким июнем в Западной Европе за всю историю наблюдений. Среднемесячные температуры во Франции, Германии, Испании, Италии, Бельгии, Нидерландах и Люксембурге были на 3–5 градусов выше нормы.