AQSh prezidenti Donald Tramp Eron portlariga dengiz blokadasini tiklashni va Hormuz bo‘g‘ozi orqali tashiladigan barcha yuklarga 20% to‘lov joriy etishni e’lon qildi. U o‘zining Truth Social tarmog‘idagi postida bu qadam “adolat” tamoyiliga asoslanganini ta’kidladi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, blokada Eron kemalari va mijozlarining bo‘g‘ozga kirish-chiqishini to‘xtatadi, ammo boshqa davlatlar uchun bo‘g‘oz ochiq qoladi. “Hormuz bo‘g‘ozi Eron bilan yoki Eronsiz ochiq qoladi”, dedi u.
Eron hukumati esa AQShning bo‘g‘ozni boshqarishga aralashishiga yo‘l qo‘ymasligini bildirdi. Eron qurolli kuchlari qo‘mondonligi matbuot kotibi Ibrohim Zolfag‘oriy AQSh bilan hamkorlik qilishni Eronga qarshi “urush” harakati deb atadi va mojaro tarqalsa, “urush alangasi butun mintaqani qamrab olishi” haqida ogohlantirdi.
Xalqaro dengiz tashkiloti (IMO) matbuot kotibi bo‘g‘ozdan o‘tish uchun majburiy to‘lov joriy etishning hech qanday huquqiy asosi yo‘qligini ta’kidladi. “IMO xalqaro navigatsiya uchun ishlatiladigan bo‘g‘ozlardan o‘tish uchun to‘lov olishga qat’iy qarshi”, dedi u.
AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinlik 28 fevralda AQSh va Isroilning Eronga zarbalaridan so‘ng kuchaygan. Eron Hormuz bo‘g‘ozini samarali ravishda yopib, Isroil va Fors ko‘rfazidagi AQSh harbiy bazalariga raketa va dron hujumlarini amalga oshirgan. Natijada neft narxlari ko‘tarilgan.
Trampning bu e’loni ko‘plab AQSh ittifoqchilari tomonidan salbiy qabul qilinishi mumkin, chunki ular 20% to‘lovni to‘lashga majbur bo‘lishadi. Tanqidchilar bo‘g‘oz urushgacha ochiq va to‘siqsiz bo‘lganini ta’kidlamoqda. Bu qadam AQSh ichki siyosatida ham murakkabliklarga olib kelishi mumkin, chunki neft narxlarining oshishi aholi noroziligiga sabab bo‘lmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил о восстановлении морской блокады иранских портов и введении 20% сбора на все грузы, перевозимые через Ормузский пролив. В своем посте в Truth Social он назвал этот шаг «справедливым» и объявил США «Хранителем Ормузского пролива».
По словам Трампа, блокада остановит вход и выход иранских судов и клиентов, но пролив останется открытым для всех остальных стран. «Пролив будет ОТКРЫТ с Ираном или без него», — написал он.
Иранские власти заявили, что не позволят США вмешиваться в управление проливом. Представитель командования иранских вооруженных сил Ибрагим Зольфагари назвал сотрудничество с США «войной» против суверенитета Ирана и предупредил, что конфликт может охватить весь регион.
Представитель Международной морской организации (ИМО) заявил, что нет правовых оснований для взимания обязательных сборов за проход через проливы. «ИМО решительно выступает против взимания платы за проход через проливы, используемые для международного судоходства», — подчеркнул он.
Напряженность между США и Ираном возросла после ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля. Иран фактически закрыл Ормузский пролив и нанес ракетные и дроновые удары по Израилю и американским базам в Персидском заливе, что привело к росту цен на нефть.
Заявление Трампа может вызвать недовольство союзников США, которым придется платить 20% сбор. Критики отмечают, что пролив был открыт и свободен до войны. Внутриполитически это также может быть сложно, так как рост цен на нефть вызывает беспокойство у американцев.