Da'voda aytilishicha, bu birlashish kinoteatrlar, kabel televideniyesi distribyutorlari va tomoshabinlar uchun jiddiy zarar keltiradi. Birlashgan kompaniya mamlakatdagi kabel televideniyesi litsenziyalarining 27 foizini va keng tarqalgan kinofilmlar distribyutsiyasining 75 foizini nazorat qiladi.
Kaliforniya Bosh prokurori Rob Bonta: "Bu da'vo bilan Kaliforniya va qardosh shtatlar erkin va adolatli bozorlar uchun kurashmoqda. Birlashish narxlarning oshishiga, sifatning pasayishiga va kontentning kamayishiga olib keladi", dedi.
Da'voda, shuningdek, Paramount rahbari Devid Ellisonning kompaniya shtab-kvartirasini Kaliforniyadan ko'chirishni ko'rib chiqayotgani haqida ma'lumotlar bor. Buyuk Britaniya regulyatorlari ham kelishuvga aralashishi mumkin.
Paramount avvalroq kelishuv oktyabrgacha yakunlanmasa, Warner Bros Discovery aksiyadorlariga har chorakda 650 million dollar to'lashga rozi bo'lgan. Kompaniya da'voni siyosiy sabablar bilan bog'liq deb hisoblaydi.
Vashington shtati Bosh prokurori Nik Braun: "Agar bu birlashish amalga oshsa, narxlar oshadi, iste'molchilar tanlovi kamayadi va ko'plab amerikaliklar ish joylarini yo'qotadi, milliarderlar esa boyib ketadi", dedi.
Kelishuvga aktyorlar, prodyuserlar va rejissyorlar qarshi chiqdi. Robert De Niro, Ted Danson va JJ Abrams kabi minglab taniqli shaxslar regulyatorlarni birlashishni bloklashga chaqirdi.

12 штатов США подали иск с целью заблокировать попытку Paramount приобрести Warner Bros Discovery, материнскую компанию CNN, за 110 миллиардов долларов. Иск возглавляет Калифорния.
В иске утверждается, что слияние нанесет «существенный вред кинотеатрам, дистрибьюторам кабельного телевидения и, в конечном итоге, зрителям по всей стране». Объединенная компания будет контролировать 27% лицензий на кабельное ТВ и 75% широкого кинопроката.
Генеральный прокурор Калифорнии Роб Бонта заявил: «Этим иском Калифорния и наши братские штаты борются за свободные и справедливые рынки. Слияние приведет к повышению цен, снижению качества и уменьшению контента».
В иске также упоминается, что генеральный директор Paramount Дэвид Эллисон рассматривает возможность переноса штаб-квартиры из Калифорнии. Регуляторы Великобритании также могут вмешаться в сделку.
Paramount ранее согласилась выплачивать акционерам Warner Bros Discovery 650 миллионов долларов в квартал, если сделка не будет закрыта до октября. Компания считает иск политически мотивированным.
Генеральный прокурор штата Вашингтон Ник Браун заявил: «Если слияние состоится, цены вырастут, выбор потребителей сократится, многие американцы потеряют работу, а миллиардеры обогатятся».
Против сделки выступили актеры, продюсеры и режиссеры. Тысячи известных деятелей, включая Роберта Де Ниро, Теда Дэнсона и Джей Джей Абрамса, призвали регуляторов заблокировать слияние.
Сотрудники CNN опасаются, что слияние повлияет на редакционную политику. Андерсон Купер якобы заявил, что покинет CNN, если Вайс присоединится к каналу.