Tailand politsiyasi Bangkokdagi barda sodir bo‘lgan halokatli yong‘in bo‘yicha tergov olib bormoqda. Voqea yakshanba kuni kechqurun yuz bergan va kamida 30 kishining o‘limiga, 70 dan ortiq kishining yaralanishiga sabab bo‘lgan. Jabrlanganlarning 24 nafari og‘ir ahvolda.
Politsiya generali Kittiratt Phanphetning so‘zlariga ko‘ra, yong‘in sahnaga yaqin joyda boshlangan va bezak uchun ishlatilgan yonuvchan materiallar tufayli tez tarqalgan. Bu "ehtiyotsizlik va mijozlar xavfsizligiga beparvolikni ko‘rsatadi", deydi u.
Omon qolganlarning xabar berishicha, bar eshiklari qulflangan va favqulodda chiqish yo‘llari belgilanmagan. May oyida barni ziyorat qilgan Phatsara Khamloet BBC Thai nashriga hammomga borish uchun "aylanma yo‘l" dan o‘tishga majbur bo‘lganini va chiqish yo‘llari yaxshi belgilanmaganini aytgan.
Yong‘in xavfsizligi bo‘yicha mutaxassis Busakorn Saensuk hojatxonalar yonidagi eshik qulflanganligini, kirish eshiklari esa mebel va boshqa buyumlar bilan to‘sib qo‘yilganligini aniqlagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, mijozlar olovdan qochib, orqa tomonga, hojatxonalar tomon yugurishgan, ammo chiqa olmagan.
Sahna plastik gullar kabi yonuvchan materiallar bilan bezatilgan, shift esa yonuvchan ko‘pik bilan qoplangan. Yong‘in bir necha soniya ichida butun sahnani qamrab olgan. Tailandning "Thotsakan" guruhi chiqish qilayotgan vaqtda yong‘in boshlangan, guruhning ikki a’zosi halok bo‘lgan.
Strukturaviy muhandislik professori Worsak Kanok Nukulchai ko‘pchilik kuyishdan oldin zaharli tutunni nafas olish natijasida vafot etgan bo‘lishi mumkinligini aytadi. Yong‘in natijasida uglerod oksidi va vodorod sianidi kabi zaharli gazlar hosil bo‘lgan.
Bar "ko‘ngilochar joy" emas, balki "jonli musiqali restoran" sifatida ro‘yxatdan o‘tgan, shuning uchun yong‘inga chidamli materiallardan foydalanish talab qilinmagan. Bangkok ma’muriyati endi ko‘ngilochar joylar va restoranlar uchun materiallar qoidalarini qayta ko‘rib chiqmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bar egasi ilgari Tailandning Yasothon provinsiyasida yana bir pubga egalik qilgan va u ham 2019 yil dekabrida yong‘inda vayron bo‘lgan. O‘sha paytda yong‘in kunduzi sodir bo‘lgani uchun qurbonlar bo‘lmagan.

Тайские власти расследуют обстоятельства смертоносного пожара в баре Бангкока, произошедшего поздним воскресным вечером. В результате инцидента погибли не менее 30 человек, более 70 получили ранения, 24 из них находятся в критическом состоянии.
По словам генерала полиции Киттирата Пханпхета, возгорание началось возле сцены и быстро распространилось из-за использования легковоспламеняющихся материалов в декоре. Это "указывает на халатность и пренебрежение безопасностью посетителей", заявил он.
Выжившие сообщают, что двери бара были заперты, а аварийные выходы не обозначены. Пхатсара Кхамлёт, посещавшая бар в мае, рассказала BBC Thai, что ей приходилось преодолевать "извилистый маршрут", чтобы добраться до туалета, и отметила плохую маркировку выходов.
Эксперт по пожарной безопасности Бусакорн Саенсук, осмотревшая место происшествия, установила, что дверь возле туалетов была заперта, а два входа частично заблокированы мебелью. По её словам, посетители инстинктивно побежали от огня в заднюю часть помещения, но не смогли выбраться.
Сцена была украшена легковоспламеняющимися материалами, такими как пластиковые цветы, а потолок обшит горючим пенопластом. Пожар охватил сцену за считанные секунды. Тайская инди-группа Thotsakan, выступавшая в момент возгорания, потеряла двух участников.
Профессор структурной инженерии Ворсак Канок Нукулчай считает, что многие погибли от вдыхания токсичного дыма, включая угарный газ и цианистый водород, "ещё до того, как получили ожоги".
Бар был зарегистрирован как "ресторан с живой музыкой", а не как "развлекательное заведение", поэтому не был обязан использовать огнестойкие материалы. Администрация Бангкока пересматривает правила использования материалов в строительстве и декоре подобных заведений.
По данным PBS Thai, владелец бара ранее владел другим пабом в провинции Ясотхон, который также сгорел в декабре 2019 года. Тогда жертв не было, так как пожар произошёл днём.