Parij yaqinidagi mashhur Fontenblo o'rmonida yakshanba kuni boshlangan yirik yong'in hali ham nazorat ostiga olinmagan. Yong'in 1900 gektardan ortiq maydonni qamrab olgan, bu Gibraltar hududidan uch baravar katta.
Ikki kishi o't qo'yishda gumon qilinib hibsga olingan. Fransiya ichki ishlar vaziri Loran Nyunezning so'zlariga ko'ra, yong'in Fontenblo saroyidan bir necha kilometr uzoqlikda joylashgan va hali ham nazorat qilinmagan.
Mahalliy aholidan 900 kishi xavfsiz joyga ko'chirilgan. Yong'inni o'chirish uchun 850 dan ortiq o't o'chiruvchilar, to'rtta Kanadair samolyoti, ikkita suv purkagich va uchta vertolyot jalb qilingan.
Sena daryosidan suv olib, yong'inni o'chirish uchun 187 marta suv purkash amalga oshirilgan. Vazir Nyunezning ta'kidlashicha, bu yil Fransiyada yong'inlar bo'yicha rekord yil bo'lishi mumkin, chunki 32 ming gektar maydon yonib ketgan.
Mamlakat bo'ylab o't qo'yishda gumon qilingan 59 kishi hibsga olingan, ularning ba'zilari takroriy jinoyatchilardir.

Крупный пожар, начавшийся в воскресенье в знаменитом лесу Фонтенбло недалеко от Парижа, до сих пор не взят под контроль. Огонь охватил более 1900 гектаров, что в три раза превышает площадь Гибралтара.
Двое человек арестованы по подозрению в поджоге. Министр внутренних дел Франции Лоран Нуньес заявил, что пожар находится всего в нескольких километрах от дворца Фонтенбло и пока не контролируется.
Около 900 местных жителей эвакуированы. Для тушения пожара задействовано более 850 пожарных, четыре самолета Canadair, два водомета и три вертолета.
Самолеты забирают воду из реки Сены; произведено 187 сбросов воды. Нуньес отметил, что этот год может стать рекордным по пожарам во Франции: уже выгорело 32 000 гектаров.