AQSh Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) agenti tomonidan 26 yoshli kolumbiyalik erkakning o'ldirilishi Prezident Donald Trampning xorijiy fuqarolarga qarshi tajovuzkor kurashida yangi keskin nuqtaga aylandi.
Insom huquqlari guruhlari dushanba kuni Meyn shtatining Biddeford shahrida o'ldirilgan shaxsni AQShda ishlashga ruxsat berilgan kolumbiyalik fuqaro sifatida aniqladi. Kolumbiya elchixonasi AQSh rasmiylari bilan aloqada ekanligini va uning oilasiga konsullik yordami ko'rsatayotganini bildirdi.
Otishma immigratsiya hibslari keskin o'sishi, yangi norozilik namoyishlari va ICE reydlari hamda boshqa majburlash operatsiyalari paytida o'ldirilganlar sonining ortib borayotgani haqidagi xavotirlar fonida sodir bo'ldi. Shuningdek, immigratsiya hibsxonalaridagi o'limlar sonining ortib borayotgani ham tekshirilmoqda.
ICEni nazorat qiluvchi AQSh Milliy Xavfsizlik Departamenti (DHS) agentlar mamlakatdan chiqarib yuborish to'g'risida yakuniy buyruq olgan shaxs bilan bog'liq manzilni kuzatayotganini ma'lum qildi. Voqea Portlenddan janubi-g'arbda joylashgan Biddeford shahrida sodir bo'ldi.
DHS ma'lumotlariga ko'ra, agentlar manzildan chiqib ketayotgan mashinani to'xtatmoqchi bo'lgan. Haydovchi qochishga uringan va "jamoat xavfsizligidan qo'rqib, ofitser qurolini ishlatgan". Meyn shtati senatori Angus Kingning aytishicha, Milliy Xavfsizlik kotibi Markwayne Mullin unga ofitser haydovchi mashinani ICE agentlariga qarshi qurol sifatida ishlatishga uringanidan keyin o'q uzganini aytgan.
Agentlarda tana kameralari bo'lmagan va ular Biddefordga otib o'ldirilgan shaxsdan boshqa birovni hibsga olish uchun kelgan. DHS bayonotida qurol haqida yoki o'ldirilgan shaxs dastlab hibsga olinishi kerak bo'lgan shaxs ekanligi haqida hech narsa aytilmagan.
Meyn Immigrantlar Huquqlari Koalitsiyasi va Presente! tashkiloti o'ldirilgan shaxsning AQShda ishlashga ruxsati borligini tasdiqladi. Meyn shtati bosh prokurori dastlabki dalillar haydovchi otishma sodir bo'lgan paytda agent yo'nalishi bo'yicha qochishga urinayotganini ko'rsatayotganini aytdi. Ofitser ma'muriy ta'tilga chiqarilgan.
Tramp hokimiyatga qaytganidan beri ICE immigratsiya qonunlarini majburlashda yanada tajovuzkor usullarni qo'llamoqda. Niqobli federal agentlar, belgisiz transport vositalari, yirik ish joylaridagi reydlar va immigratsiya sudlari hamda jamoat joylari oldida hibslar jamoalarda qo'rquv tarqatmoqda.
Yanvar oyida ikki AQSh fuqarosi - Alex Pretti va Renee Goodning immigratsiya reydlari paytida o'ldirilishi keng ko'lamli namoyishlar va xalqaro qoralashlarga sabab bo'ldi. Iyun oyining oxirida ICE besh kun ichida taxminan 10 000 kishini hibsga oldi, hibsxonalardagi mahbuslar soni esa 39 000 ga yetdi.
Biddefordda dushanba kuni kechqurun ICEga qarshi norozilik namoyishi bo'lib o'tdi. Bu otishma Trampning immigratsiya kurashi kuchayganidan beri federal immigratsiya majburlashi bilan bog'liq kamida to'qqizinchi o'limdir. Iyul oyida yana bir ICE otishmasida 52 yoshli Lorenzo Salgado Araujo Houston shahrida o'ldirilgan edi.
O'tgan oy Human Rights Watch va Physicians for Human Rights tashkilotlari Trampning ikkinchi muddatining dastlabki 500 kunida ICE hibsxonasida 52 kishi vafot etgani haqida xabar berdi. O'lim darajasi so'nggi o'n yildagi eng yuqori ko'rsatkichga yetgan va Bayden ma'muriyati davridagidan deyarli to'rt baravar yuqori.

Смертельное ранение 26-летнего колумбийца агентом Иммиграционной и таможенной полиции США (ICE) стало новой точкой напряжения в агрессивной кампании президента Дональда Трампа против иностранных граждан.
Правозащитные группы идентифицировали убитого в понедельник в Биддефорде, штат Мэн, как гражданина Колумбии, имевшего разрешение на работу в США. Посольство Колумбии заявило, что поддерживает контакт с американскими властями и оказывает консульскую помощь его семье.
Стрельба произошла на фоне резкого увеличения иммиграционных арестов, новых протестов и растущей обеспокоенности по поводу увеличения числа погибших в ходе рейдов ICE и других операций. Также растет внимание к числу смертей в иммиграционных центрах содержания под стражей.
Министерство внутренней безопасности США (DHS), которое курирует ICE, сообщило, что агенты вели наблюдение за адресом, связанным с лицом, получившим окончательное распоряжение о депортации. Инцидент произошел в Биддефорде, прибрежном городе к юго-западу от Портленда.
По данным DHS, агенты попытались остановить автомобиль, выезжавший с адреса. Водитель попытался скрыться, и "опасаясь за общественную безопасность, офицер применил оружие". Сенатор от Мэна Ангус Кинг заявил, что секретарь DHS Маркуэйн Маллин сообщил ему, что офицер выстрелил после того, как водитель якобы попытался использовать автомобиль в качестве оружия против агентов ICE.
На агентах не было нательных камер, и они прибыли в Биддефорд для ареста другого лица, а не убитого. В кратком заявлении DHS не упоминалось об оружии или о том, был ли убитый тем, кого изначально искали.
Коалиция за права иммигрантов Мэна и группа Presente! подтвердили, что убитый имел разрешение на работу в США. Генеральный прокурор Мэна заявил, что предварительные данные свидетельствуют о том, что водитель пытался скрыться в направлении агента в момент стрельбы. Офицер отстранен от должности.
С возвращением Трампа ICE применяет более агрессивные методы, включая рейды в масках, автомобили без опознавательных знаков, массовые облавы на рабочих местах и аресты у иммиграционных судов. Критики говорят, что тактика сеет страх в иммигрантских сообществах.
В январе убийства двух граждан США, Алекса Претти и Рене Гуд, во время иммиграционных рейдов вызвали массовые протесты и международное осуждение. В конце июня ICE арестовала около 10 000 человек за пять дней, а число содержащихся в центрах достигло 39 000.
В понедельник вечером в Биддефорде прошла акция протеста против ICE. Эта стрельба стала как минимум девятой смертью, связанной с федеральным иммиграционным правоприменением с момента ужесточения кампании Трампа. В июле другой агент ICE застрелил 52-летнего Лоренсо Сальгадо Араухо в Хьюстоне.
В прошлом месяце Human Rights Watch и Physicians for Human Rights сообщили, что 52 человека умерли в заключении ICE за первые 500 дней второго срока Трампа. Уровень смертности является самым высоким за последнее десятилетие и почти в четыре раза выше, чем при администрации Байдена.