Fransiya poytaxti Parijda 14-iyul kuni an'anaviy Bastiliya kuni tantanalari bo'lib o'tdi. Tadbirda Yevropaning turli mamlakatlaridan kelgan qo'shinlar va harbiy samolyotlar ishtirok etdi.
Paradni Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va boshqa yuqori martabali mehmonlar tomosha qildi. Bu Makronning prezidentlik davridagi so'nggi Bastiliya kuni edi.
Tadbirga maxsus mehmon sifatida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy taklif qilindi. Shuningdek, Germaniya kansleri Fridrix Merts, Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer, Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches, NATO bosh kotibi Mark Ryut va Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen ham qatnashdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp o'zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Makronga tabrik yo'llab, ikki davlat o'rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishga intilishini bildirdi. AQSh ayni paytda mustaqilligining 250 yilligini nishonlamoqda.
Fransiya so'nggi yillarda jazirama issiqlar va o'rmon yong'inlari bilan kurashmoqda. Parijda havo harorati 34 darajagacha ko'tarilishi kutilmoqda.
Bastiliya kuni 1789-yilda qirol qamoqxonasi bo'lgan Bastiliya qal'asiga hujum qilinishi xotirasiga bag'ishlangan. Bu voqea Fransuz inqilobining boshlanishi hisoblanadi.

В Париже 14 июля прошли традиционные торжества по случаю Дня взятия Бастилии. В параде приняли участие войска и военные самолеты из разных стран Европы в знак поддержки Украины.
Мероприятие посетили президент Франции Эммануэль Макрон и другие высокопоставленные гости. Для Макрона это был последний День взятия Бастилии на посту президента.
Специальным гостем стал президент Украины Владимир Зеленский. Также присутствовали канцлер Германии Фридрих Мерц, премьер-министр Великобритании Кир Стармер, премьер-министр Испании Педро Санчес, генсек НАТО Марк Рютте и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
Президент США Дональд Трамп в соцсетях поздравил Макрона, заявив о стремлении углубить отношения с Францией. США в настоящее время отмечают 250-летие независимости.
Франция борется с аномальной жарой и лесными пожарами. В Париже ожидается до 34 градусов тепла.
День взятия Бастилии отмечается 14 июля в память о штурме крепости-тюрьмы Бастилия в 1789 году, что стало началом Французской революции.