Berlindagi sog'liqni saqlash vazirligi dushanba kuni Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) Ebola yuqtirgan AQSh fuqarosi Germaniyaga davolanish uchun yetib kelganini ma'lum qildi. Bu bir necha hafta oldin KDRda Ebola yuqtirgan boshqa bir amerikalik Berlinda davolanganidan keyin sodir bo'ldi.
Shu bilan birga, Tramp ma'muriyati dushanba kuni KDRdagi Amerika fuqarolariga tijorat reyslarida AQShga sayohat qilishni bloklashini e'lon qildi, deb xabar beradi Reuters Oq uy rasmiysiga tayanib.
Yangi amerikalik bemor Frankfurtga tungi vaqtda qo'ndi va shaharning universitet kasalxonasiga o'tkazildi, deya xabar berdi Germaniya sog'liqni saqlash vazirligi. Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari bu odamni "gumanitar ishchi" deb atadi va u KDRning shimoliy-sharqiy Ituri provinsiyasining poytaxti Buniyada bo'lgan.
Ituri KDR may oyining o'rtalarida e'lon qilgan Ebola epidemiyasining markazi bo'lib, bu 17-chi epidemiya hisoblanadi. JSST yuqtirgan odamga "klinik yordam va yaqin monitoring" taqdim etgan, dedi JSST bosh direktori Tedros Adhanom Ghebreyesus X platformasida. "Bemor davolanishni davom ettirish uchun Germaniyaga xavfsiz tarzda o'tkazildi", deya qo'shimcha qildi u.
Xristian yordam guruhi Samaritan's Purse xodimi Reutersga bemorning 60 yoshda ekanligini va tashkilotning KDRdagi ombor menejeri sifatida to'liq vaqtli ishlashini tasdiqladi. KDRdagi davom etayotgan epidemiya virusning Bundibugyo shtammidan kelib chiqqan bo'lib, unga qarshi vaksina yoki davolash usuli mavjud emas.
JSST ma'lumotlariga ko'ra, epidemiya davomida 1900 dan ortiq tasdiqlangan holat va 700 dan ortiq tasdiqlangan o'lim qayd etilgan. Germaniya sog'liqni saqlash vazirligi amerikalik bemor Frankfurt kasalxonasida "umumiy aholi yoki boshqa bemorlar uchun hech qanday xavf tug'dirmasligini" aytdi.
Vazirlik Ebola bilan kasallangan odamning Germaniyaga kirishi ehtimoli juda past ekanligini qo'shimcha qildi. AQSh hukumati Germaniyadan yordam so'ragan, chunki mamlakat Ebola holatlarini davolash bo'yicha tajribaga ega va KDRdan Germaniyaga parvoz vaqti qisqaroq.
Virus bilan kasallangan yana bir amerikalik bemor may oyining oxirida oilasi bilan Berlinning Charité kasalxonasida karantinga olingan edi. U ikki haftalik davolanishdan keyin tuzalib ketdi. Tramp ma'muriyatining KDRdagi amerikaliklarni tijorat reyslarida AQShga sayohat qilishini taqiqlashi "Title 49" deb nomlanuvchi transport vakolatiga asosan amalga oshirilmoqda.
Bu KDRdagi AQSh fuqarolarini yoki yaqinda chiqib ketganlarni kamida 21 kun uchinchi davlatda bo'lmaguncha "do-not-board" ro'yxatiga qo'yadi, deb xabar beradi Reuters Oq uy rasmiysiga tayanib. Reuters ma'lumotlariga ko'ra, seshanba kuni KDRga sayohat qilgan 20 ga yaqin amerikalik AQShga parvoz qilishni rejalashtirgan edi. AQSh davlat departamenti kutish davrida ushbu va boshqa ta'sirlangan fuqarolarni qo'llab-quvvatlaydi.
Ebola yuqtirgan odamlar yoki hayvonlarning tana suyuqliklari bilan bevosita aloqa orqali tarqaladi va ko'pincha o'limga olib keladigan virusli kasallik yuqori isitma, qusish va ichki va tashqi qon ketish kabi alomatlarni keltirib chiqaradi.

Министерство здравоохранения Берлина в понедельник сообщило, что гражданин США, заразившийся Эболой в Демократической Республике Конго (ДРК), прибыл в Германию для лечения. Это произошло через несколько недель после того, как другой американец, инфицированный Эболой в ДРК, проходил лечение в Берлине.
Тем временем администрация Трампа в понедельник заявила, что блокирует поездки американских граждан из ДРК в США на коммерческих рейсах, сообщает Reuters со ссылкой на представителя Белого дома.
Новый американский пациент приземлился во Франкфурте ночью и был переведен в университетскую больницу города, сообщило немецкое министерство здравоохранения. Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) назвал мужчину «гуманитарным работником», который находился в Бунии, столице северо-восточной провинции Итури в ДРК.
Итури является центром вспышки Эболы, которую ДРК объявила в середине мая – это уже 17-я вспышка. ВОЗ предоставила инфицированному «клиническую помощь и тщательное наблюдение», заявил генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус на платформе X. «Пациент был безопасно переведен в Германию для продолжения последующего ухода», – добавил он.
Сотрудник христианской благотворительной организации Samaritan's Purse подтвердил Reuters, что пациенту около 60 лет, и он работает полный рабочий день в организации в качестве менеджера склада в ДРК. Текущая вспышка в ДРК вызвана штаммом вируса Бундибугьо, для которого не существует вакцины или лечения.
По данным ВОЗ, за время вспышки зарегистрировано более 1900 подтвержденных случаев и более 700 подтвержденных смертей. Немецкое министерство здравоохранения заявило, что американский пациент «не представляет опасности для населения или других пациентов» в больнице Франкфурта.
Министерство добавило, что риск заражения Эболой в Германии очень низок. Власти США обратились за помощью к Германии из-за опыта страны в лечении случаев Эболы и более короткого времени перелета из ДРК в Германию.
Другой американский пациент с вирусом был помещен на карантин в конце мая вместе с семьей в берлинской больнице Шарите. Он выздоровел после двух недель лечения. Запрет администрации Трампа на поездки американцев из ДРК в США на коммерческих рейсах осуществляется в соответствии с транспортными полномочиями, известными как «Раздел 49».
Это поместит граждан США в ДРК или тех, кто недавно покинул страну, в «стоп-лист» до тех пор, пока они не проведут не менее 21 дня в третьей стране, сообщает Reuters со ссылкой на представителя Белого дома. Около двух десятков американцев должны были вылететь в США во вторник после поездки в ДРК, сообщает Reuters. Госдепартамент США окажет поддержку этим и другим пострадавшим гражданам в период ожидания.
Эбола передается при прямом контакте с биологическими жидкостями инфицированных людей или животных – и эта часто смертельная вирусная болезнь вызывает такие симптомы, как высокая температура, рвота, а также внутренние и внешние кровотечения.