Meksika Tashqi ishlar vazirligi AQShning bir qancha shtat prokuraturalariga immigratsiya hibsxonasida va majburiy deportatsiya operatsiyalari chog‘ida vafot etgan Meksika fuqarolari bilan bog‘liq shikoyatlarni yuborishni boshladi. Bu, Tramp ma'muriyatining immigratsiyaga qarshi keskin choralari fonida Meksikaning eng keskin javoblaridan biri hisoblanadi.
Vazirlikning seshanba kuni e'lon qilgan bayonotiga ko‘ra, 2025 yil yanvar oyida Tramp hokimiyatga qaytganidan beri AQSh immigratsiya organlari tomonidan o‘tkazilgan operatsiyalar yoki hibsxonalarda 17 nafar Meksika fuqarosi halok bo‘lgan. Bu raqam Meksika hukumatini jiddiy choralar ko‘rishga undadi.
Meksika hukumati, shuningdek, fuqarolari vafot etgan hibsxonalarga faoliyatini to‘xtatish to‘g‘risida xatlar yubordi. Birinchi bunday xat Kaliforniyadagi Adelanto hibsxonasiga yo‘llandi, u yerda to‘rt nafar Meksika fuqarosi hayotdan ko‘z yumgan. Xatlarda tibbiy yordamning kechikishi va qamoqxona standartlariga javob bermaydigan ushlab turish siyosati kabi o‘limga olib kelgan amaliyotlarni tugatish talab qilinmoqda.
Meksika elchixonasi orqali AQSh Adliya vazirligiga ham shikoyat kiritish rejalashtirilgan, konsullik tarmog‘i esa shtat prokuraturalariga ishlarni yetkazishda yordam bermoqda. Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Roberto Velasko Alvares BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Volker Türkka murojaat qilib, uning idorasidan AQSh hukumatidan ma'lumot so‘rashni va o‘limlar Vashingtonning xalqaro majburiyatlariga mos kelishini tekshirishni so‘radi.
Bu qadamlar prezident Klaudiya Sheynbaumning o‘tgan hafta e'lon qilgan choralaridan so‘ng amalga oshirilmoqda. 7 iyul kuni Texasning Xyuston shahrida AQSh Immigratsiya va bojxona nazorati agenti reyd chog‘ida meksikalik Lorenzo Salgado Arauxoni otib o‘ldirgan edi. Sheynbaum dushanba kungi nutqida bu muammo hukumatdan tashqariga chiqishini ta'kidlab, barcha meksikaliklarni AQShdagi vatandoshlariga birdamlik ko‘rsatishga chaqirdi. U Meksika Vashington bilan to‘qnashuv izlamasligini, ammo inson huquqlari buzilishiga jim qarab bo‘lmasligini aytdi.

Министерство иностранных дел Мексики начало направлять жалобы в прокуратуры штатов США по фактам смерти мексиканских граждан в иммиграционных центрах и во время операций по депортации. Это стало самым решительным ответом на ужесточение иммиграционной политики администрации Трампа.
В заявлении, опубликованном во вторник, МИД сообщил, что с момента возвращения Трампа к власти в январе 2025 года 17 мексиканцев погибли в ходе иммиграционных операций или в местах содержания под стражей. Мексиканское правительство также направило письма с требованием прекратить деятельность центрам, где погибли граждане. Первое такое письмо было отправлено в центр Adelanto в Калифорнии, где умерли четверо мексиканцев.
В письмах содержится требование прекратить практику, которая могла способствовать смертям, включая задержки в оказании медицинской помощи и политику содержания, не соответствующую медицинским и тюремным стандартам. Правительство также планирует подать жалобу в Министерство юстиции США через посольство, а консульская сеть помогает передавать дела в прокуратуры штатов.
Заместитель министра иностранных дел Роберто Веласко Альварес направил письмо Верховному комиссару ООН по правам человека Фолькеру Тюрку с просьбой запросить информацию у властей США и проверить, соответствуют ли смерти международным обязательствам Вашингтона.
Эти шаги последовали за мерами, объявленными на прошлой неделе президентом Клаудией Шейнбаум после того, как 7 июля агент ICE застрелил мексиканца Лоренсо Сальгадо Араухо во время рейда в Хьюстоне, Техас. В понедельник Шейнбаум заявила, что проблема выходит за рамки правительства, и призвала всех мексиканцев проявить солидарность с соотечественниками в США. Она подчеркнула, что Мексика не ищет конфронтации с Вашингтоном, но не может молчать при нарушениях прав человека.