Eronning o‘ta konservativ 'Hamshahri' gazetasi Germaniya kansleri Fridrix Merzni o‘lim bilan qo‘rqitgan. Nashr 13 nafar G‘arb siyosatchisining suratlarini 'qidiruvdagi' shaxslar sifatida chop etib, ular Eron sobiq Oliy Rahnamosi Ali Xomeneiyning o‘limi uchun javobgar deb hisoblanayotganini bildirgan.
Suratlardagi siyosatchilar orasida AQSh prezidenti Donald Tramp, Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni ham bor. Barcha siyosatchilar AQSh qamoqxonalarida keng qo‘llaniladigan to‘q sariq rangli kiyimlarda tasvirlangan.
Fevral oyi oxiridan beri ko‘plab Yevropa davlatlari AQSh va Isroilning Eronga qarshi hujumlarini qo‘llab-quvvatlab, ularga o‘z havo hududlaridan foydalanishga ruxsat bergan. Mart oyi boshida AQSh va Isroil Eronni bombardimon qila boshlaganida, Merz Germaniya hukumati ko‘plab eronliklarning bu tuzum tugashidan xursandligini baham ko‘rishini aytgan.
Ali Xomeneiy Eronga qarshi harbiy kampaniyaning boshida o‘ldirilgan. Uning o‘g‘li Mujtabo Xomeneiy otasining o‘limi uchun 'qasos olish' niyatida ekanligini ma’lum qilgan. Gazetadagi maqolada 'Qasos muqarrar. Jinoyatchilar tinch o‘lim tilaklarini o‘zlari bilan qabrga olib ketishadi' deyilgan.
Germaniya hukumati tahdidga ehtiyotkorona munosabat bildirgan. Hukumat matbuot kotibi o‘rinbosari Steffen Meyer faqat tahdidni qayd etganliklarini aytib, batafsil izoh berishdan bosh tortgan. Biroq, Germaniya ichki razvedkasi Federal Konstitutsiyani Himoya Qilish Boshqarmasi Eron razvedkasi uzoq vaqtdan beri davlat terrorizmi darajasidagi harakatlarga tayyor ekanligini ma’lum qilgan.
Nemis xavfsizlik idoralari, ayniqsa, bir martalik hujum uchun yollangan 'bir martalik agentlar' dan xavotirda. Germaniyada Eron Inqilobiy Gvardiyasi yoki Eron razvedkasi nomidan faoliyat yuritayotgan 180 ga yaqin shaxs borligi taxmin qilinmoqda.

Ультраконсервативная иранская газета Hamshahri опубликовала угрозу «возмездия» в адрес канцлера Германии Фридриха Мерца. Издание разместило изображения 13 западных политиков как «разыскиваемых» за смерть бывшего верховного лидера Али Хаменеи, заявив, что они заплатят высшую цену.
Среди политиков, помимо Мерца, были президент США Дональд Трамп, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Италии Джорджа Мелони. На изображениях все они одеты в оранжевые тюремные робы, распространенные в американских тюрьмах.
С конца февраля многие европейские страны поддерживали атаки США и Израиля на Иран, разрешив пролет через свое воздушное пространство. В начале марта, после начала бомбардировок, Мерц заявил, что правительство Германии разделяет облегчение многих иранцев от того, что этот режим подходит к концу.
Али Хаменеи был убит в самом начале кампании против Ирана. Его сын Моджтаба Хаменеи объявил о «возмездии» за смерть отца. В статье газеты говорилось: «Возмездие неизбежно. Преступники унесут в могилу свое желание мирной смерти».
Правительство Германии отреагировало сдержанно. Заместитель пресс-секретаря Штеффен Майер лишь отметил, что угроза принята к сведению, но отказался от дальнейших комментариев. Однако немецкие спецслужбы выразили обеспокоенность. Глава надзорного комитета Бундестага Марк Хенрихманн заявил: «Мы должны исходить из того, что иранские спецслужбы планируют атаки и в Европе».
Особую тревогу вызывают так называемые «одноразовые агенты» — лица, завербованные для совершения одной атаки. По оценкам властей, в Германии действуют около 180 человек в интересах Корпуса стражей исламской революции или иранской разведки. Ведомство по защите конституции ранее заявляло, что иранская разведка давно готова прибегать к действиям, равносильным государственному терроризму.