Fransiya terma jamoasi sardori Kilian Mbappe Ispaniyaga 0-2 hisobida mag‘lub bo‘lib, Jahon chempionati finaliga chiqa olmaganidan so‘ng o‘zining noroziligini bildirdi. U jamoadagi taktik va texnik xatolarni tan oldi.
Mbappe Fransiya televideniyasiga bergan intervyusida: "Menimcha, biz o‘zimiz xohlagan o‘yinni o‘ynay olmadik – na taktik, na texnik, na umumiy o‘yin darajasi jihatidan. Jahon chempionati yarim finalida kerakli narsani qilmasangiz, g‘alaba qozona olmaysiz", dedi.
"Maqsadimiz ularni yuqori bosim ostida ushlab, sekin va boshqariladigan ritmga o‘tishlariga yo‘l qo‘ymaslik edi – chunki o‘yinni nazorat qilishda ular bizdan kuchliroq. Buni uddalay olmadik", – deya qo‘shimcha qildi Real Madrid yulduzi.
Mbappe turnirda 8 ta gol urib, Fransiyaning yarim finalgacha yetib borishida katta rol o‘ynagan edi. Ammo 27 yoshli futbolchining navbatdagi Jahon chempionati finaliga chiqish orzusi Dallasdagi mag‘lubiyat bilan tugadi.
U muammoning asosiy qismini yarim himoyada ko‘rdi: "Biz o‘zimizni 3-ga qarshi 2 holatida topdik. Ispaniyaga qarshi bu katta muammo... Hammasini bir joyga qo‘ysangiz, natija mag‘lubiyat. Bu juda katta umidsizlik".
Mbappe jamoa bu mag‘lubiyatdan saboq olib, qaytadan kuch to‘plashga qaror qilganini aytdi: "Finalga chiqish, mamlakatimizga orzu qilish imkoniyatini berish va tarix yozish orzu edi. Endi buni boshlarini baland ko‘tarib qabul qilish kerak. Ammo hozir juda katta afsusdamiz".
"Dam olishga ketamiz va keyingi bobga o‘tamiz. Chunki futbol hech kimni kutmaydi. Biz bu muvaffaqiyatsizlikni ortda qoldirib, undan saboq olishimiz kerak", – dedi u.

Капитан сборной Франции Килиан Мбаппе выразил разочарование после поражения от Испании (0:2) в полуфинале чемпионата мира, признав тактические и технические ошибки команды.
В интервью французскому телевидению Мбаппе заявил: "Я не думаю, что мы сыграли так, как хотели – ни тактически, ни технически, ни по общему уровню игры. Если вы не делаете то, что должны, в полуфинале чемпионата мира, вы не выигрываете".
"Нашей целью было оказывать на них высокое давление, чтобы не дать им войти в медленный, контролируемый ритм – потому что в контроле игры они лучше нас. Нам это не удалось", – добавил игрок «Реала».
Мбаппе забил 8 голов на турнире, став одной из звезд Франции, но его мечта о третьем подряд финале чемпионата мира рухнула после поражения в Далласе.
Он указал на ключевую проблему в полузащите: "Мы постоянно оказывались в ситуации 3 против 2 в центре поля. Против Испании это серьезная проблема... Когда все складывается, результат – поражение. Это огромное разочарование".
Мбаппе сказал, что команда намерена оправиться: "Мечтой было выйти в финал, дать нашей стране возможность мечтать и войти в историю. Теперь мы должны принять это с высоко поднятой головой. Но сейчас огромное разочарование".
"Мы уйдем в отпуск и перейдем к следующей главе. Футбол никого не ждет. Мы должны начать заново, оставить эту неудачу позади и извлечь из нее уроки", – заключил он.