London, Buyuk Britaniya – Djed Spence Angliya terma jamoasining Jahon chempionati chorak finalida Norvegiyani mag‘lub etganidan so‘ng tiz cho‘kib, qo‘llarini osmonga ko‘tarib, Xudoga shukrona keltirdi.
11-iyul kuni bo‘lib o‘tgan o‘yin Angliyani asosiy raqibi Argentina bilan yarim finalda uchrashishiga yo‘l ochdi. Millionlab tomoshabinlar uchun bu birinchi marta Angliya terma jamoasi futbolchisi maydonda musulmoncha ibodat qilganini ko‘rish edi.
“Uch sher”ni himoya qilgan birinchi musulmon futbolchi bo‘lish men uchun hamma narsani anglatadi. Bolaligimdan orzu qilgan narsam. Ammo meni xursand qiladigan narsa – ko‘plab bolalar buni ko‘rib, ilhomlanishi mumkin. Bu mendan kattaroq va kelajak avlodlar uchun ajoyib”, dedi 25 yoshli himoyachi o‘tgan yil oxirida.
Spence 2026-yil may oyida “Chelsi”ga qarshi o‘yinda jag‘i singan va turnirda uglerod tolali niqob kiygan. Uning Jahon chempionatidagi yuksalishi – zaxiradan maydonga tushib, murabbiy bosimiga bardosh berib, himoyada o‘z o‘rnini topishi – uni Angliya terma jamoasining birinchi musulmon futbolchisiga aylantirdi.
Angliyaning eng yaqin Yevropa raqiblari Germaniya, Fransiya va Ispaniyada musulmon terma futbolchilar yillar davomida bor edi. Angliya uchun bu bosqich ko‘pchilikning fikricha, kechikib kelgan. “Uning musulmon ekanligini bilganimda, uni yanada ko‘proq yoqtirib qoldim”, dedi 23 yoshli muxlis Zayn Gondal.
Sobiq futbolchi Riz Rehman, uning akasi Zesh Rehman Angliya Premer-ligasida o‘ynagan birinchi musulmon futbolchi bo‘lgan, Spence bilan uning klubi “Tottenham Hotspur”da uchrashgan. “U yangi musulmon”, dedi Rehman, Spence bir necha yil oldin Islomni qabul qilganini tushuntirib. “U namunadir va o‘z yaxshi xulqini davom ettirib, boshqalarni ilhomlantirishi kerak.”
“The Scene” asoschisi Shabna Zaheer Spencening ibodatini ko‘rib, “Men hech qachon ingliz futbolchisining bunday qilganini ko‘rmaganman” dedi. U tan olinish bilan birga qo‘rquv ham borligini ta’kidladi: “Umid qilamanki, hammasi yaxshi bo‘ladi, chunki ko‘pchiligimiz kimdir bunday qilganini ko‘rganimizda asabiylashamiz, ommaviy axborot vositalari nima olib kelishi mumkinligidan.”
Skaut va murabbiy Mark Overall Spencening muvaffaqiyati fikrlashni o‘zgartirishiga ishonadi: “Bu har kimning istalgan darajaga erisha olishini ko‘rsatadi… e’tiqodingiz muhim emas. Futbol hamma uchun o‘yin.”

Лондон, Великобритания – Джед Спенс преклонил колени на поле и воздел руки к небу, благодаря Бога после того, как Англия обыграла Норвегию в четвертьфинале чемпионата мира.
Матч 11 июля открыл путь к полуфиналу против заклятых соперников Англии – Аргентины. Для миллионов зрителей это был первый случай, когда английский международник совершил мусульманскую молитву на поле на крупнейшей футбольной арене.
«Быть первым мусульманским игроком, представляющим „Трех львов“, значит для меня всё. То, о чем я мечтал в детстве. Но меня радует, что многие дети могут увидеть это и вдохновиться. Я чувствую, что это больше, чем я, и это отлично для будущих поколений», – заявил 25-летний защитник в конце прошлого года.
Спенс получил перелом челюсти в матче против «Челси» в мае 2026 года и носил углеродную маску во время турнира. Его восхождение на этом чемпионате мира – выход со скамейки запасных, давление тренера, становление в защите – сделало его первым мусульманином в мужской сборной Англии.
У ближайших европейских соперников Англии – Германии, Франции и Испании – мусульманские сборники были годами. Для Англии эта веха, по мнению многих, запоздала. «Когда я узнал, что он мусульманин, я полюбил его еще больше», – сказал 23-летний болельщик Зайн Гондал.
Бывший футболист Риз Рехман, чей брат Зеш Рехман был первым мусульманином в английской Премьер-лиге, встретил Спенса в его клубе «Тоттенхэм Хотспур». «Он новообращенный», – пояснил Рехман, отметив, что Спенс принял ислам пару лет назад. «Он образец для подражания и должен продолжать в том же духе, вдохновляя других».
Основательница «The Scene» Шабна Захир, увидев молитву Спенса, сказала: «Я никогда не видела, чтобы английский футболист так делал». Она признала, что признание приходит со страхом: «Надеюсь, всё будет хорошо, потому что многие из нас нервничают, когда видят такое, из-за того, что могут сказать СМИ».
Скаут и тренер Марк Оверолл считает, что успех Спенса меняет мышление: «Это показывает, что любой может достичь любого уровня… неважно, какие у тебя убеждения. Футбол – игра для всех».