Rossiya qo‘shinlari chorshanba kuni tungi vaqtda Odessa shahriga yirik hujum uyushtirdi. Viloyat gubernatori Oleg Kiperning ma’lumotiga ko‘ra, uch kishi halok bo‘lgan.
Hujum beshinchi kundan beri davom etayotgan ommaviy raketa va dron zarbalari doirasida amalga oshirildi. Rossiya Mudofaa vazirligi neft va yog‘ mahsulotlarini tushirish uchun foydalaniladigan port infratuzilmasini nishonga olganini ma’lum qildi.
Kiper Rossiyani tinch aholini va sanoat ob’ektlarini ataylab nishonga olishda aybladi. Raketa ko‘p qavatli turar-joy binosiga kelib tushgan, natijada o‘lik va yaradorlar bor. Shuningdek, noturarjoy binosi va gaz quvuri ham zarar ko‘rgan.
Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen Kiyevga tashrif buyurib, Yevropa va Ukraina mudofaa sanoati o‘rtasidagi hamkorlikni muhokama qilmoqda. U ijtimoiy tarmoqlarda bu maxsus lahza ekanini va ikki tomon “ko‘proq va tezroq ishlab chiqarishi” uchun yangi tashabbuslarni e’lon qilishini aytdi.
Shu bilan birga, Ukraina Qora dengizda 20 ta Rossiya kemasiga zarba berganini ma’lum qildi. Bu Rossiyaning Azov dengizidagi yuk tashishini cheklashga majbur qilgan, bu esa uning don eksportining chorak qismiga ta’sir ko‘rsatmoqda.
Siyosiy vaziyatda esa prezident Vladimir Zelenskiy bosh vazir Yuliya Sviridenkoni lavozimidan ozod qildi. Parlament uning iste’fosini qabul qildi, voris sifatida “Naftogaz” rahbari Sergey Koretskiy ko‘rilmoqda.

Российские войска в ночь на среду нанесли массированный удар по Одессе. Глава областной администрации Олег Кипер сообщил о трех погибших.
Атака стала пятой за последние дни. Минобороны РФ заявило, что целенаправленно поражало портовую инфраструктуру, используемую для разгрузки нефти и масел.
Кипер обвинил Россию в намеренном ударе по гражданскому населению и промышленным объектам. Ракета попала в многоэтажный жилой дом, есть раненые. Также повреждены нежилое здание и газопровод.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен прибыла в Киев для обсуждения сотрудничества оборонных промышленностей. Она назвала визит «особым моментом» и пообещала новые инициативы для ускорения производства.
Украина заявила, что нанесла удары по 20 российским судам в Черном море. Это вынудило Россию ограничить судоходство в Азовском море, через которое проходит четверть ее экспорта зерна.
В политической сфере президент Владимир Зеленский уволил премьер-министра Юлию Свириденко. Парламент принял отставку, а новым главой правительства, вероятно, станет глава «Нафтогаза» Сергей Корецкий.