Italiya Bosh vaziri Giorgia Meloni koalitsion hukumati saylov islohoti bo‘yicha muhim ovoz berishda mag‘lubiyatga uchradi. Bu kelasi yilgi umumiy saylovlar oldidan jiddiy zarba bo‘ldi.
Parlament quyi palatasida yashirin ovoz berishda Melonining “Italiya birodarlari” partiyasi taklif qilgan tuzatma 187 ovozga qarshi 188 ovoz bilan rad etildi. Bu Melonining bir qancha deputatlari unga qarshi ovoz berganini ko‘rsatadi.
Ovoz berishdan so‘ng ijtimoiy tarmoqlarda g‘azablangan Meloni bu natijani “italiyaliklar uchun boy berilgan imkoniyat” deb atadi. “Muxolifat fuqarolarning o‘z parlamentariylarini tanlashiga to‘sqinlik qilgani uchun xuddi jahon chempionatida g‘alaba qozongandek nishonlayapti”, dedi u.
Meloni muxolifatning iste’foga chiqish va saylovlarni oldinga surish chaqirig‘iga javob bermadi. Saylov hozirda 2027 yil kuziga rejalashtirilgan.
Taklif etilgan islohot to‘liq proporsional tizimga o‘tishni nazarda tutadi, bunda eng ko‘p ovoz olgan partiya yoki koalitsiyaga bonus beriladi. Koalitsiyalar umumiy platforma va yagona bosh vazir nomzodi bo‘yicha kelishishi kerak edi.
Rad etilgan tuzatma saylovchilarning ro‘yxatdagi nomzodlarni tanlashiga oid edi. Hukumat islohotning qolgan qismini davom ettirishi mumkin.
Meloni islohot hukumat koalitsiyalarini mustahkamlab, barqarorlikni oshirishini ta’kidlagan. Muxolifat esa uni “avtoritar” va saylovda ko‘pchilikni ta’minlashga urinish deb tanqid qilgan.
2022 yildan beri Meloni o‘ng va o‘ta o‘ng partiyalardan iborat koalitsiyani boshqaradi. Ammo partiyalar ichidagi taranglik kuchaygan va bu ovoz berishda mag‘lubiyatga olib kelgan.
Chap va o‘ng markazdagi muxolifat partiyalari Meloniga qarshi birlashgan front tuzishga tayyorlanmoqda. Ular bahorda konstitutsiyaviy referendumda ham muvaffaqiyatli birlashgan edi.
Meloni kelasi yil xavfsiz ko‘pchilikni qo‘lga kiritish uchun o‘z jozibadorligini markaz yoki o‘ta o‘ng guruhlarga kengaytirishi kerak. Roberto Vannachining “Milliy kelajak” partiyasi so‘rovlarda 6% atrofida.
Agar saylov 2027 yil sentabrigacha o‘tkazilmasa, Meloni 1946 yildan beri to‘liq muddatni bitta hukumat bilan boshqargan birinchi Italiya bosh vaziri bo‘ladi.

Правительство премьер-министра Италии Джорджи Мелони потерпело поражение в ключевом голосовании по поправке к избирательной реформе, что стало серьезным ударом перед всеобщими выборами в следующем году.
При тайном голосовании в нижней палате парламента в среду вечером депутаты отклонили предложение, выдвинутое партией Мелони «Братья Италии», 188 голосами против 187, что указывает на то, что несколько депутатов Мелони проголосовали против поправки.
В гневном посте в соцсетях после голосования Мелони назвала результат «упущенной возможностью для итальянцев». «Оппозиция празднует, как будто выиграла чемпионат мира, за то, что помешала гражданам выбирать своих парламентариев, — это говорит о многом», — добавила она.
Мелони не ответила на призывы оппозиции уйти в отставку и провести досрочные выборы, которые сейчас запланированы на осень 2027 года.
Предложенная реформа предусматривает переход к полностью пропорциональной системе, при которой партия или коалиция, набравшая наибольшую долю голосов, получает бонус, даже если не набирает большинства. Коалиции также должны были бы согласовать общую платформу и единого кандидата в премьер-министры.
Отклоненная поправка касалась преференциального голосования, позволяющего избирателям выбирать предпочтительных кандидатов из списка. Правительство может продолжить продвигать остальную часть реформы.
Мелони утверждала, что реформа приведет к менее шатким правительственным коалициям и большей стабильности. Оппозиция критиковала ее как «авторитарную» и попытку обеспечить большинство на выборах.
С 2022 года Мелони возглавляет коалиционное правительство из правоцентристских и правых партий. Однако напряженность внутри коалиции возросла, что привело к поражению поправки.
Левоцентристская и левая оппозиция готовятся сформировать единый фронт против Мелони в следующем году. Они уже успешно объединились в кампании против референдума весной.
Чтобы получить безопасное большинство, Мелони придется расширить свою привлекательность либо в центр, либо к более экстремистским группам, таким как «Национальное будущее» Роберто Ванначчи, которое набирает около 6%.
Если выборы не будут проведены досрочно, Мелони станет первым премьер-министром Италии с 1946 года, который проработал полный срок с одним правительством.