Hindistonning Air India aviakompaniyasiga tegishli samolyotning o‘tgan yilgi halokatida 260 kishi halok bo‘lgan edi. Tergov agentligi yakuniy hisobot loyihasi oktyabr oyida tayyor bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi.
Samolyot halokati bo‘yicha tergov byurosi (AAIB) Oliy sudga taqdim etgan arizasida hozirda tergovning “tahlil bosqichi” bilan shug‘ullanayotganini va bu taxminan olti hafta ichida yakunlanishini bildirdi. Hujjatda hisobotning e’lon qilinish sanasi yoki halokat sabablari haqida ma’lumot berilmagan.
Fojia 2025-yil 12-iyun kuni Air India’ning Boeing 787 Dreamliner samolyoti Ahmadobod aeroportidan London yo‘nalishida uchib ketganidan bir necha soniya o‘tib qulashi bilan yuz berdi. Samolyot aeroportdan 6 km uzoqlikdagi tibbiyot kolleji binosiga qulab, portlashga sabab bo‘ldi.
Halokatda 241 yo‘lovchi va ekipaj a’zosi hamda yerdagi 19 kishi halok bo‘ldi. Faqat bir yo‘lovchi – Lesterlik Viswashkumar Ramesh tirik qoldi. AAIB halokatdan so‘ng darhol tergov boshlagan va bir oy o‘tib dastlabki hisobotni e’lon qilgan edi.
AAIB arizasida 66 talab qilingan tergov bosqichidan 49 tasi bajarilgani, jumladan, halokat joyi va samolyot qoldiqlari tekshirilgani, parvoz yozuvchilari o‘rganilgani, ekipaj a’zolarining tibbiy va malaka hujjatlari ko‘rib chiqilgani qayd etilgan. Shuningdek, psixologik ekspertiza o‘tkazilgan va uning hisoboti olingan.
Dastlabki hisobotda yoqilg‘i boshqaruv kalitlari uchishdan so‘ng “o‘chirish” holatiga o‘tkazilgani, bu esa dvigatellarning to‘xtashiga olib kelgani aytilgan edi. Kokpit yozuvlarida bir uchuvchi ikkinchisidan “nega buni qilding?” deb so‘ragani, ikkinchisi esa “qilmadim” deb javob bergani eshitilgan.
AAIB arizasida ommaviy axborot vositalarining uchuvchilarni aybdor qilib ko‘rsatgani ba’zi guvohlarning chekinishiga sabab bo‘lgani ta’kidlangan. Bu ariza kapitan Sabharvalning otasi tomonidan berilgan mustaqil tergov talabiga javoban taqdim etilgan.

Индийское агентство, расследующее прошлогоднюю катастрофу самолета Air India, унесшую жизни 260 человек, заявило, что проект окончательного отчета может быть готов в октябре.
Бюро по расследованию авиационных происшествий (AAIB) в заявлении, поданном во вторник в Верховный суд, сообщило, что в настоящее время находится на «этапе анализа» расследования, который, как ожидается, завершится примерно через шесть недель. В заявлении не указано, когда отчет будет обнародован, и не раскрываются какие-либо выводы относительно причин катастрофы.
Трагедия произошла 12 июня 2025 года, когда самолет Boeing 787 Dreamliner авиакомпании Air India, следовавший рейсом в Лондон, разбился через несколько секунд после взлета из аэропорта Ахмадабада на западе Индии. Лайнер упал примерно в 6 км от аэропорта, врезавшись в здание общежития врачей при медицинском колледже, что вызвало взрыв.
В результате катастрофы погибли 260 человек – 241 находившийся на борту и 19 на земле. Выжил только один пассажир – Вишвашкумар Рамеш из Лестера. AAIB начало расследование вскоре после крушения и через месяц опубликовало предварительный отчет.
В заявлении AAIB говорится, что из 66 обязательных этапов расследования серьезных авиационных происшествий выполнено 49, включая осмотр места происшествия и обломков, сбор улик, включая бортовые самописцы, и изучение медицинских и тренировочных записей членов экипажа. Также была проведена психологическая экспертиза.
В предварительном отчете, опубликованном в июле прошлого года, говорилось, что через несколько секунд после взлета переключатели управления топливом резко переместились в положение «отсечка», лишив двигатели топлива и вызвав полную потерю мощности. Аудиозаписи из кабины зафиксировали, как один пилот спросил другого, почему он это сделал, а другой ответил, что не делал.
В заявлении AAIB отмечается, что «спекуляции СМИ и приписывание вины пилотам, к сожалению, привели к тому, что некоторые свидетели стали сдержанными и не отвечают». Заявление было подано в ответ на иск отца капитана Суммита Сабхарвала, требующего независимого расследования.