Isroilning G‘azo sektoridagi Deir al-Balah shahrida joylashgan turar-joy binosiga uyushtirgan havo hujumida bir oilaning uch a’zosi – ota, ona va ularning olti yoshli qizi halok bo‘ldi. Falastin sog‘liqni saqlash idoralari ma’lumotiga ko‘ra, hujumdan faqat bir bola tirik qolgan va u Falastin fuqaro muhofazasi xodimlari tomonidan qutqarilgan.
Al-Jazira muxbiri Hind Xudariyning xabar berishicha, G‘azoda bolalar har kuni o‘ldirilmoqda, agar ular havo hujumlaridan omon qolsa ham, tibbiy buyumlar yetishmasligi va shifoxonalar cheklangan imkoniyatlar bilan ishlayotgani sababli ko‘pchilik yaralardan vafot etmoqda.
Isroil armiyasi keyinchalik Deir al-Balahga hujum qilganini tasdiqladi va bu bilan XAMAS jangchisini nishonga olganini da’vo qildi. Boshqa joylarda Isroil havo hujumlari G‘azo shahridagi reabilitatsiya markazi va Xon Yunisdagi bog‘ga zarba berdi, u yerda yuzlab ko‘chirilgan oilalar boshpana topgan edi.
G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligining kunlik ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi 24 soat ichida kamida 12 kishining jasadi shifoxonalarga keltirilgan, bir kishi yaralardan vafot etgan va 18 kishi yaralangan.
AQSh vositachiligida tuzilgan “sulh”ga qaramay, Isroilning havo hujumlari davom etmoqda. Oktyabr oyidan beri 1100 dan ortiq kishi, jumladan, kamida 275 bola halok bo‘lgan. Birlashgan Millatlar Tashkilotining jinsiy va reproduktiv salomatlik agentligi ma’lumotiga ko‘ra, G‘azodagi bolalarning 96 foizi o‘lim yaqinligini his qilmoqda.
Mojaro 2023-yil oktabr oyida XAMASning janubiy Isroilga hujumidan so‘ng boshlangan, unda taxminan 1200 kishi halok bo‘lgan va 240 kishi asirga olingan. Isroil bunga javoban G‘azoda genotsid urushini boshlagan, natijada 73 200 dan ortiq kishi, jumladan, kamida 21 000 bola halok bo‘lgan.
Urush davomida Isroil G‘azoga 223 000 tonna portlovchi modda tashlagan – bu 1945-yilda AQShning Xirosimaga tashlagan atom bombasidan 16 baravar ko‘p. Hududning katta qismi vayron bo‘lgan va aholi ko‘chirilgan.
Doimiy sulh istiqbollari noaniq bo‘lib qolmoqda, chunki “sulh”ning ikkinchi bosqichi bo‘yicha muzokaralar to‘xtab qolgan. Bu bosqich XAMASning qurollarini topshirishi va Isroilning G‘azodan to‘liq chiqib ketishini nazarda tutadi.

Три члена одной семьи – отец, мать и их шестилетняя дочь – погибли в результате израильского авиаудара по квартире в центральной части Газы. Израиль продолжает нарушать «перемирие» почти ежедневными атаками.
Палестинские чиновники здравоохранения сообщили, что единственным выжившим после атаки в Дейр-эль-Балахе в среду оказался еще один ребенок, которого извлекли из-под завалов после того, как палестинские спасатели потушили пожар, вызванный ударом.
«Детей убивают ежедневно в Газе, и если они выживают после авиаударов, многие умирают от ран из-за нехватки медикаментов и больниц, работающих с сильно ограниченной мощностью», – сообщила корреспондент Al Jazeera Хинд Худари из города Газа.
Израильская армия позже подтвердила, что нанесла удар по Дейр-эль-Балаху, заявив, что целью был боевик ХАМАС. В других местах израильские авиаудары поразили реабилитационный центр в городе Газа и парк в Хан-Юнисе на юге Газы, где укрывались сотни перемещенных семей.
В своем ежедневном отчете о жертвах Министерство здравоохранения Газы сообщило в среду, что за последние 24 часа в больницы доставлены как минимум 12 тел, один человек умер от ран и 18 получили ранения.
Последние убийства произошли, несмотря на «перемирие», заключенное при посредничестве США между Израилем и палестинской группировкой ХАМАС в октябре. Хотя наземные бои в основном прекратились, израильские авиаудары убили более 1100 человек, включая как минимум 275 детей. По данным агентства ООН по сексуальному и репродуктивному здоровью, 96% детей в Газе чувствуют, что смерть неизбежна.
За этот период также погибли четверо израильских солдат. Конфликт начался в октябре 2023 года после атаки ХАМАС на юг Израиля, в результате которой погибли около 1200 человек и около 240 были взяты в плен. Израиль ответил геноцидной войной против палестинцев, убив более 73 200 человек, включая как минимум 21 000 детей.
За время войны Израиль сбросил на Газу около 223 000 тонн взрывчатки – в 16 раз больше, чем США сбросили на Хиросиму в 1945 году атомной бомбой. Большая часть территории превращена в руины, а жители перемещены.
Перспективы постоянного прекращения боевых действий остаются неясными, поскольку переговоры о втором, более чувствительном этапе «перемирия», который предусматривает разоружение ХАМАС и полный вывод израильских войск из Газы, в значительной степени застопорились.