AQSh prezidenti Donald Tramp immigratsiya xizmati xodimlarini yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun to‘xtatish amaliyotidan voz kechmaslikka chaqirdi. Bu uning ma'muriyati ikki o‘lim holatidan so‘ng vaqtincha to‘xtatishni e'lon qilganidan bir kun o‘tib sodir bo‘ldi.
Tramp ijtimoiy tarmoqdagi postida ICE xodimlarini “ajoyib ish” qilgani uchun maqtadi va yo‘l harakati to‘xtatishlari uning ommaviy deportatsiya kampaniyasining eng samarali vositalaridan biri ekanligini ta'kidladi. “Biz kuchli, qattiq va aqlli bo‘lishimiz kerak va ICEning eng muhim va samarali jinoyatga qarshi vositalaridan biri bo‘lgan YO‘L HARAKATI TO‘XTATISHIDAN voz kecholmaymiz!” deb yozdi u.
Tramp, shuningdek, xodimlarni “ehtiyotkor, adolatli va aqlli” bo‘lishga va “muhim ishingizni qilishga qaytishga” chaqirdi. Uning izohlari chegara bo‘yicha maslahatchi Tom Xoman ICE bir hafta ichida ikkita o‘limdan so‘ng ko‘pchilik yo‘l harakati to‘xtatishlarini vaqtincha to‘xtatayotganini e'lon qilganidan keyin kelib chiqdi.
Xoman Fox News telekanaliga bergan intervyusida bu “siyosat o‘zgarishi emas, vaqtinchalik pauza” ekanligini aytdi. U ko‘rib chiqish qisqa muddatli bo‘lishini va ICE xodimlarining xavfsizligini ta'minlashga qaratilganligini ta'kidladi. Biroq, advokatlar va tanqidchilar bu amaliyotni kuch ishlatish va noto‘g‘ri o‘limlar bilan bog‘liq muammolar tufayli tanqid qilmoqda.
So‘nggi ikki o‘lim – Meyn shtatidagi Biddeford shahrida 25 yoshli kolumbiyalik Yoxan Sebastian Duran Gerrero va Texas shtatidagi Xyustonda 52 yoshli meksikalik Lorenzo Salgado Arauxoning o‘ldirilishi – norozilik namoyishlariga sabab bo‘ldi. Ikkala holatda ham ICE xodimlari qurbonlarning transport vositalarini qurol sifatida ishlatganini da'vo qilgan, ammo guvohlar va oila a'zolari bu versiyaga qarshi chiqmoqda.
Associated Press ma'lumotlariga ko‘ra, 2025 yil yanvar oyida Trampning deportatsiya kampaniyasi boshlanganidan beri federal immigratsiya operatsiyalari paytida kamida 10 kishi halok bo‘lgan. Ulardan kamida to‘rttasi transport vositalari bilan bog‘liq. Sobiq ICE direktori Jon Sandvegning so‘zlariga ko‘ra, Trampning immigratsiya choralari davomida taxminan 18 ta yo‘l harakati to‘xtatishlari paytida otishma sodir bo‘lgan.

Президент США Дональд Трамп призвал сотрудников иммиграционной службы не отказываться от практики остановок транспортных средств за нарушение правил дорожного движения. Это произошло через день после того, как его администрация объявила о временной приостановке большинства таких остановок после двух смертельных инцидентов.
В посте в социальных сетях Трамп похвалил сотрудников ICE за «отличную работу» и заявил, что дорожные остановки остаются одним из самых эффективных инструментов агентства в рамках его кампании массовой депортации. «Мы должны быть сильными, жесткими и умными, и мы НЕ МОЖЕМ отказаться от одного из самых важных и эффективных инструментов борьбы с преступностью ICE — ОСТАНОВКИ НА ДОРОГЕ!» — написал он.
Трамп также призвал офицеров быть «рассудительными, справедливыми и умными» и «вернуться к своей очень важной работе». Его комментарии прозвучали после того, как «пограничный царь» Том Хоман объявил, что ICE временно приостанавливает большинство дорожных остановок для проверки практики после двух смертельных случаев за неделю.
Хоман заявил Fox News, что это «не изменение политики, а временная пауза». Он сказал, что проверка будет краткосрочной и направлена на обеспечение безопасности сотрудников ICE. Однако адвокаты и критики осуждают эту практику из-за проблем с применением силы и неправомерных смертей.
Два последних смертельных случая — убийство 25-летнего колумбийца Йохана Себастьяна Дурана Герреро в Биддефорде, штат Мэн, и 52-летнего мексиканца Лоренсо Сальгадо Араухо в Хьюстоне, штат Техас — вызвали протесты. В обоих случаях сотрудники ICE утверждали, что жертвы использовали свои автомобили в качестве оружия, но свидетели и члены семей оспаривают эту версию.
По данным Associated Press, с момента начала кампании депортации Трампа в январе 2025 года не менее 10 человек погибли в ходе федеральных иммиграционных операций. По меньшей мере четыре из этих смертей были связаны с транспортными средствами. Бывший исполняющий обязанности директора ICE Джон Сандвег сообщил, что во время иммиграционной кампании Трампа произошло около 18 перестрелок при дорожных остановках.