️ Suriya hukumati sobiq prezident Bashar al-Assad davridagi kimyoviy qurol bo‘yicha mutaxassisni qo‘lga oldi. Ichki ishlar vazirligi polkovnik Ahmad Habib Alini “kimyoviy qurol eksperti” deb atadi.
️ Ali, maʼlumotlarga ko‘ra, Damashq yaqinidagi 417-sonli kimyoviy qurol obyektida zarin gaz omborlari va ishlab chiqarish uchun masʼul bo‘lgan. U 2013 va 2017-yillarda Suriya shaharlariga qarshi qo‘llangan 250 kg li zarin bombalarini tayyorlashni nazorat qilgan.
️ Uning hibsga olinishi Suriya Kimyoviy Qurolni Taqiqlash Tashkilotiga (OPCW) qayta tiklanganidan bir hafta o‘tib sodir bo‘ldi. Tashkilot 2021-yilda Suriyaning ovoz berish huquqini to‘xtatgan edi, chunki uning harbiy havokuchlari xalqiga qarshi zarin va xlor gazidan foydalangani aniqlangan.
️ Eng halokatli hujum 2013-yil avgustida sodir bo‘lgan. AQSh razvedkasi va huquq himoyasi tashkilotlari maʼlumotlariga ko‘ra, Suriya armiyasi isyonchilar hududlariga gaz hujumi uyushtirib, 1400 dan ortiq odamni o‘ldirgan.
️ Fuqarolar urushi avjida, AQSh zarbalari tahdidi ostida, al-Assad hukumati kimyoviy qurolini topshirishga rozi bo‘lgan. Ammo bu vaʼdaga qaramay, Damashq 2014-2017 yillarda yana to‘rtta zarin va xlor hujumida ayblangan.
️ Alining hibsi al-Assad davri amaldorlariga qarshi keng ko‘lamli hibslarning bir qismidir. Aprel oyida Suriya sudi sobiq amaldorlar ustidan ochiq sud jarayonlarini boshladi, baʼzi ayblovlar 2011 yilgi qo‘zg‘olon va uning zo‘ravonlik bilan bostirilishi bilan bog‘liq urush jinoyatlarini o‘z ichiga oladi.
️ 2024-yil dekabrida al-Assad hokimiyatdan qulaganidan beri hukumat 13 yillik fuqarolar urushi davrida sodir etilgan jinoyatlar uchun o‘nlab odamlarni hibsga oldi.

️ Сирийские власти арестовали бывшего полковника Ахмеда Хабиба Али, которого называют специалистом по химическому оружию, ответственным за хранение зарина и производство химического оружия при режиме свергнутого президента Башара Асада.
️ Министерство внутренних дел назвало его «экспертом по химическому оружию». По данным ведомства, Али отвечал за склады зарина и химическое производство в составе подразделения 417 под Дамаском.
️ Он якобы руководил изготовлением около 20 бомб с зарином весом по 250 кг, которые использовались в атаках на сирийские города в 2013 и 2017 годах. Арест произошел через неделю после восстановления Сирии в Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО).
️ ОЗХО лишила Сирию права голоса в 2021 году после того, как установила, что ее ВВС применяли зарин и хлор против собственного народа. Самая смертоносная атака произошла в августе 2013 года, когда, по данным разведки США и правозащитных групп, сирийская армия применила газ против районов, удерживаемых повстанцами, убив более 1400 человек.
️ На пике гражданской войны, под угрозой ударов США, правительство Асада согласилось сдать свой химический арсенал. Несмотря на это обещание, Дамаск обвиняли еще в четырех атаках с применением зарина и хлора по оппозиционным городам в период с 2014 по 2017 год.
️ Задержание Али является частью более широкой серии арестов чиновников эпохи Асада. В апреле сирийская судебная система начала открытые процессы над бывшими чиновниками, причем некоторые обвинения приравниваются к военным преступлениям, связанным с восстанием 2011 года и его жестоким подавлением.
️ После падения Асада в декабре 2024 года власти арестовали десятки людей за преступления, совершенные в ходе 13-летней гражданской войны.