San-Fransisko ko‘rfazidagi mashhur Alkatras oroli yaqinida uch qavatli ponton kemasi cho‘kib ketdi. AQSh rasmiylarining ma’lum qilishicha, halokat oqibatida bir kishi halok bo‘lgan, bedarak yo‘qolgan uch kishi esa halok bo‘lgan deb taxmin qilinmoqda.
Hodisa seshanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 15:35 atrofida sodir bo‘lgan. Qutqaruvchilar voqea joyiga yetib borganda, kema ag‘darilgan va deyarli butunlay suv ostida qolgan edi. Dvigatel hali ham ishlayotgan va yoqilg‘i oqayotgan edi.
Qidiruv-qutqaruv ishlari tun bo‘yi davom etgan. Biroq Sohil Xavfsizlik Xizmati chorshanba kuni quyosh botishiga yaqin qidiruvni to‘xtatgan, chunki tirik qolganlarni topish umidi deyarli yo‘qolgan.
San-Fransisko o‘t o‘chirish boshlig‘i Din Krispenning aytishicha, dastlab kema yonayotgani haqida xabar kelgan, ammo keyin bu tasdiqlanmagan. Qutqaruvchilar termal tasvir, suv oqimi prognozi va modellashtirishdan foydalangan.
Kema xususiy mulk bo‘lib, Alkatrasga ketayotganmi yoki yo‘qmi noma’lum. Alkatras oroli ilgari mashhur federal qamoqxona bo‘lgan, hozir esa sayyohlik maskani hisoblanadi. Kuchli okean oqimlari va sovuq suv tufayli qamoqxona qochib bo‘lmas deb hisoblangan.

Трехпалубное понтонное судно затонуло у знаменитого острова-тюрьмы Алькатрас в заливе Сан-Франциско. По данным властей США, один человек погиб, еще трое пропавших без вести считаются погибшими после прекращения поисково-спасательной операции.
Инцидент произошел во вторник около 15:35 по местному времени. Прибывшие спасатели обнаружили судно перевернутым и почти полностью под водой. Двигатель все еще работал, происходила утечка топлива.
Поиски велись всю ночь, но Береговая охрана прекратила операцию к закату в среду, так как надежды найти выживших практически не осталось. В операции участвовали самолеты, катера и вертолеты.
Начальник пожарной охраны Сан-Франциско Дин Криспен сообщил, что первоначально поступило сообщение о пожаре на судне, но впоследствии это не подтвердилось. Спасатели использовали тепловизоры, прогнозы течений и моделирование.
Судно было частным, его пункт назначения неизвестен. Остров Алькатрас ранее был знаменитой федеральной тюрьмой, а теперь является туристической достопримечательностью. Тюрьма считалась неприступной из-за сильных течений и холодных вод.