Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi matbuot bilan ochiq muloqot qilishdan bosh tortayotgani uchun tanqid qilinmoqda. Bu haqda DW xabar berdi.
Sonam Vangchukning ochlik eʼtirozi 20-kunga yetdi va “Cockroach” partiyasi norozilik namoyishlarini davom ettirmoqda. Namoyishchilar taʼlim vaziri Dharmendra Pradxanning isteʼfosini talab qilmoqda.
Sharqiy Bengaliyadagi temir yoʻl kesishmasida yoʻlovchi poyezdi maktab mikroavtobusini urib yubordi. Natijada uch nafar maktab oʻquvchisi va bir velosipedchi halok boʻldi, yana toʻrt kishi ogʻir yaralandi.
Hindiston Muharrirlar Gildiyasi Modining matbuot anjumanlaridan qochishini “chuqur notoʻgʻri” deb atadi. Tashkilot bosh vazirni mustaqil matbuot bilan muloqot qilishga chaqirdi.
Modi 12 yillik hokimiyati davomida bor-yoʻgʻi bir marta matbuot anjumani oʻtkazgan. 2019-yildagi oʻsha anjumanda ham u qisqagina gapirib, barcha savollarni Ichki ishlar vaziri Amit Shaxga yoʻnaltirgan.
Hindiston 2026-yilgi Matbuot Erkinligi Indeksida 180 davlat orasida 157-oʻrinni egallagan. Bu mamlakatdagi matbuot erkinligi bilan bogʻliq jiddiy muammolarni koʻrsatadi.
Sonam Vangchuk ochlik eʼtirozini davom ettirishga qatʼiy. Shifokorlarning maʼlumotiga koʻra, u 28-iyundan beri 9 kilogrammdan ortiq vazn yoʻqotgan. U hukumatni xalq oldida javobgarlikka tortish kerakligini taʼkidlamoqda.
Sobiq Dehli bosh vaziri Arvind Kejriwal va Kongress partiyasi Vangchukni qoʻllab-quvvatladi. Kejriwal Pradxanning isteʼfosini talab qildi.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди подвергается критике за нежелание проводить пресс-конференции. Об этом сообщает DW.
Голодовка активиста Сонама Вангчука достигла 20-го дня, а партия «Тараканы» продолжает протесты. Протестующие требуют отставки министра образования Дхармендры Прадхана.
В результате столкновения пассажирского поезда со школьным микроавтобусом на железнодорожном переезде в Западной Бенгалии погибли четыре человека, включая трех школьников и велосипедиста. Еще четверо получили тяжелые ранения.
Гильдия редакторов Индии назвала «глубоко ошибочным» аргумент о том, что премьер предпочитает общаться напрямую с избирателями. Организация призвала Моди к открытому диалогу с независимыми СМИ.
За 12 лет у власти Моди провел лишь одну пресс-конференцию — в 2019 году, где он кратко выступил и переадресовал все вопросы министру внутренних дел Амиту Шаху.
Индия занимает 157-е место из 180 стран в Индексе свободы прессы за 2026 год, что указывает на серьезные проблемы в этой сфере.
Сонам Вангчук продолжает голодовку, несмотря на ухудшение здоровья. По словам врачей, с 28 июня он потерял более 9 кг. Активист заявляет, что прекращение голодовки будет означать, что правительство не несет ответственности перед народом.
Бывший главный министр Дели Арвинд Кеджривал и партия Конгресс выразили поддержку Вангчуку. Кеджривал присоединился к протестующим и потребовал отставки Прадхана.