Juma kuni Turk Islomobodni barcha tinch aholi va xavfsizlik kuchlari o'limi bo'yicha “tezkor, to'liq va xolis tergov” o'tkazishga chaqirdi. O'tgan oydan beri to'qnashuvlarda kamida 31 kishi halok bo'ldi.
Tartibsizliklar savdogarlar va faollardan iborat “Jammu Kashmir Joint Awami Action Committee” (JAAC) nomli birlashma guruhi bilan bog'liq. Dastlab oziq-ovqat narxlari va kommunal tariflarining oshishiga qarshi norozilik sifatida boshlangan harakat hozirda qochqinlar uchun ajratilgan qonunchilik o'rinlari bo'yicha huquqiy nizoga aylandi.
BMT rasmiylari Pokistonning JAACni mahalliy terrorizmga qarshi qonunlar ostida “terroristik” tashkilot deb e'lon qilish qaroridan xavotir bildirdi. Global tashkilot tinch yig'ilishlarni jinoiy javobgarlikka tortish va keng tarqalgan internet uzilishlarini qo'llash uchun terrorizmga qarshi mexanizmlardan foydalanish jiddiy tashvish uyg'otishini ta'kidladi.
Inqiroz yadroviy qurolga ega qo'shnilar Hindiston va Pokiston o'rtasidagi uzoq davom etgan diplomatik janjalni kuchaytirdi. Ikkala davlat ham 1947-yilda mustaqillikka erishgandan beri bahsli Himoloy hududiga to'liq da'vo qiladi.
Pokistonning “Dawn” gazetasiga ko'ra, inqiroz 14-iyulda Poonch diviziyasida xavfsizlik kuchlari JAACning Muzaffarobodga “uzoq yurishi” oldidan yo'l to'siqlarini olib tashlashga urinayotganda yangi halokatli cho'qqiga chiqdi. To'qnashuvda yetti fuqaro va ikki huquqni muhofaza qilish xodimi halok bo'ldi.
Poonch divizion komissari Vohid Xon zo'ravonlik paytida davlat harakatlarini himoya qilib, namoyishchilar xavfsizlik karvonini to'sib, amaldorlarga hujum qilganini aytdi. “Politsiya va xavfsizlik kuchlari o'zini himoya qilish maqsadida javob qaytardi”.
Dehlida Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Randhir Jaiswal chorshanba kuni e'lon qilingan rasmiy bayonotda tartibsizliklar “Pokistonning o'n yillar davomida mintaqani muntazam ekspluatatsiya qilishining bevosita natijasi” ekanligini aytdi.
Turk mintaqaviy avtonomiya va inflyatsiya bo'yicha chuqur noroziliklarni bartaraf etish uchun xavfsizlik choralaridan ko'ra “mazmunli va inklyuziv siyosiy muloqot” o'tkazishga chaqirib, zudlik bilan tinchlanishga murojaat qildi.

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал к независимому расследованию смертоносных беспорядков в Кашмире, находящемся под управлением Пакистана.
В пятницу Тюрк призвал Исламабад провести «оперативные, тщательные и беспристрастные расследования» всех смертей среди гражданских и сотрудников сил безопасности. По меньшей мере 31 человек погиб в столкновениях с прошлого месяца.
Беспорядки связаны с зонтичной группой торговцев и активистов «Джамму Кашмир Джойнт Авами Экшн Комитет» (JAAC). Первоначально движение возникло как протест против роста цен на продукты и тарифов на коммунальные услуги, но сейчас очаг напряженности сосредоточен на юридическом споре о законодательных местах, зарезервированных для кашмирских беженцев.
Представители ООН выразили тревогу по поводу решения Пакистана классифицировать JAAC как «террористическую» организацию в соответствии с внутренними законами о борьбе с терроризмом. Всемирная организация предупредила, что использование антитеррористических механизмов для криминализации мирных собраний и введения массовых отключений интернета вызывает серьезные опасения относительно свободы ассоциаций.
Кризис усилил давнюю дипломатическую вражду между ядерными соседями Индией и Пакистаном, которые обе претендуют на спорную гималайскую территорию с момента обретения независимости в 1947 году.
По данным пакистанской газеты Dawn, кризис достиг новой смертоносной вершины 14 июля в дивизии Пунч, где силы безопасности пытались убрать дорожные заграждения перед запланированным «долгим маршем» JAAC на Музаффарабад. В результате эскалации погибли девять человек — семь гражданских активистов и двое сотрудников правоохранительных органов.
Защищая действия государства во время насилия, комиссар дивизии Пунч Вахид Хан заявил Reuters, что протестующие заблокировали колонну безопасности и напали на чиновников. «Полиция и силы безопасности ответили в порядке самообороны».
В Дели официальный представитель Министерства иностранных дел Рандхир Джайсвал в официальном заявлении, опубликованном в среду, заявил, что беспорядки являются «прямым следствием десятилетий систематической эксплуатации региона Пакистаном».
Тюрк призвал к немедленному успокоению, выступая за «содержательный и инклюзивный политический диалог», а не за меры безопасности, чтобы разрядить глубокие обиды, касающиеся региональной автономии и инфляции.