Iroq hukumati G'arb neft kompaniyalari bilan o'nlab shartnomalar imzoladi, jumladan, Bag'dodning Hormuz bo'g'ozisiz neft eksport qilish imkonini beruvchi energiya ta'minoti yo'nalishini tiklash bo'yicha kelishuv.
Dastlabki kelishuvlar juma kuni Vashingtondagi AQSh Savdo palatasida bo'lib o'tgan AQSh-Iroq biznes sammitida imzolandi. Bu Iroqning AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi tufayli tranziti jiddiy ravishda to'xtatilgan Hormuz bo'g'oziga qaramlikdan qutulish istagi bilan bog'liq.
Iroq va Suriya uzoq vaqtdan beri ishlamayotgan Iroq-Suriya xom neft quvurini qayta qurish bo'yicha hamkorlik shartnomasini imzoladi. Quvur shimoliy Iroqdagi neftga boy Kirkuk mintaqasidan Suriyaning O'rta yer dengizidagi Baniyas portigacha cho'zilgan.
Iroq davlat axborot agentligining xabariga ko'ra, yirik AQSh energetika kompaniyasi Chevron ushbu loyihani amalga oshiradi. AQSh Davlat departamenti Iroq va Suriyaning quvurni qayta tiklash rejasini olqishlab, uni "AQSh boshchiligidagi xalqaro konsorsium" amalga oshirishini ma'lum qildi.
Davlat departamentiga ko'ra, "qayta tiklangandan so'ng, ushbu muhim loyiha kuniga 2 million barrel xom neftni tashish quvvatiga ega bo'ladi". Quvur "Iroq neft ishlab chiqarishini O'rta yer dengizi eksport bozorlari va undan tashqariga bog'laydigan muhim energiya koridori" deb ataldi.
AQShning Turkiyadagi elchisi Tom Barrak Iroqning so'nggi neft quvuri kelishuvlari "Hormuz bo'g'ozini eskirgan narsaga aylantiradigan" dasturga olib kelishini aytdi. Chevron, shuningdek, neft ishlab chiqarishni ko'paytirishga qaratilgan yana ikkita shartnoma imzoladi.
Iroq hukumati, shuningdek, Elon Muskning SpaceX kompaniyasiga tegishli Starlink bilan mamlakatda rasman ishlash bo'yicha kelishuv imzoladi. Umuman olganda, Iroq rasmiylarining AQSh firmalari bilan dastlabki kelishuvlari energiya, sog'liqni saqlash va texnologiya sohalarini qamrab olib, 60 milliard dollardan oshadi.

Правительство Ирака заключило десятки соглашений с западными нефтяными компаниями, в том числе о восстановлении маршрута энергоснабжения, который позволит Багдаду экспортировать нефть в обход Ормузского пролива.
Предварительные сделки были подписаны в пятницу на американо-иракском бизнес-саммите в Торговой палате США в Вашингтоне. Это происходит на фоне стремления Ирака снизить зависимость от Ормузского пролива, транзит через который был серьезно нарушен из-за войны США и Израиля против Ирана.
Ирак и Сирия подписали соглашение о сотрудничестве по восстановлению давно бездействующего нефтепровода Ирак-Сирия, который проходит от нефтеносного региона Киркук на севере Ирака до сирийского порта Банияс на Средиземном море.
Государственное информационное агентство Ирака сообщило, что крупная американская энергетическая компания Chevron реализует этот проект в рамках соглашения. Госдепартамент США приветствовал план Ирака и Сирии по восстановлению трубопровода, заявив, что "американский международный консорциум" будет "осуществлять технические и финансовые аспекты".
По данным Госдепартамента, "после восстановления этот новаторский проект будет иметь первоначальную пропускную способность 2 миллиона баррелей сырой нефти в день". Трубопровод назван "критическим энергетическим коридором, связывающим добычу нефти в Ираке с экспортными рынками Средиземноморья и за его пределами".
Посол США в Турции Том Баррак заявил, что последние соглашения Ирака по нефтепроводам приведут к программе, "которая сделает Ормузский пролив устаревшим". Chevron также подписал еще два соглашения с Ираком, направленных на увеличение добычи нефти.
Правительство Ирака также подписало официальное соглашение со Starlink, принадлежащим SpaceX Илона Маска, о работе в стране. В целом предварительные соглашения иракских чиновников с американскими фирмами в области энергетики, здравоохранения и технологий превышают 60 миллиардов долларов.