Nigel Farage, Buyuk Britaniyaning o'ng qanot Reform UK partiyasi rahbari, Klaktondagi parlament o'rni uchun o'tkaziladigan qo'shimcha saylovda 33 raqib bilan to'qnash keladi. Bu Buyuk Britaniya tarixidagi eng yirik nomzodlar soni bo'lishi mumkin.
Tendring tuman kengashi ma'lumotlariga ko'ra, 34 nomzod bilan bu saylov Buyuk Britaniya parlamenti saylovlari tarixidagi eng katta maydon hisoblanadi. Odatda, ko'pchilik okruglarda bir nechta nomzod bo'ladi.
Farage iyun oyida milliarder kriptovalyuta investoridan 5 million funt sterling (6,7 million dollar) miqdoridagi sovg'ani e'lon qilmagani uchun tanqid ostida qolgan edi. Keyinchalik, boshqa sovg'alar va xayr-ehsonlar, jumladan, bir donorning firibgar ekanligi haqidagi da'volar ham ko'tarildi.
Farage hech qanday noqonuniy ish qilmaganini da'vo qilmoqda va saylovchilar uning parlamentda davom etishini hal qilishlari uchun yana nomzodligini qo'ygan.
Buyuk Britaniyaning asosiy siyosiy partiyalari bu saylovda qatnashmayapti, uni "media sirk" deb atashmoqda. Bu esa kichik partiyalar, mustaqil nomzodlar va satirik kampaniyachilarga yo'l ochdi.
Eng taniqli raqiblardan biri - komediyachi Jon Xarvi, Count Binface nomi bilan tanilgan. U boshiga metall axlat qutisini kiyib saylovoldi tashviqotini olib boradi. U avvalroq sobiq Bosh vazir Boris Jonsonga qarshi Uksbrijda va ikki marta London meri saylovida qatnashgan.
Shuningdek, rasmiy Monster Raving Loony partiyasi rahbari Alan "Howling Laud" Xop va sobiq aktyor, o'ng qanot siyosatchi Lorens Foks ham nomzodlar orasida.
Farage juma kuni Londondagi CPAC konferensiyasida: "Klakton aholisi meni yoki muassasani qo'llab-quvvatlashni hal qilishi mumkin. Men tavakkal qildim, chunki qimor o'ynashni yaxshi ko'raman. Umid qilamanki, ular mening tarafimni oladi", dedi.
Polymarket onlayn prognoz bozoriga ko'ra, Farajning g'alaba qozonish ehtimoli 95 foizni tashkil etadi. Saylov 13 avgust kuni bo'lib o'tadi.

Найджел Фарадж, лидер правой партии Reform UK, будет бороться за свое место в парламенте на довыборах в Клэктоне против 33 соперников, что, как полагают, является рекордным числом кандидатов для британских парламентских выборов.
Совет округа Тендринг, который проводит голосование, сообщил, что 34 кандидата — это, вероятно, самый большой список в истории. Обычно в округах баллотируются лишь несколько кандидатов.
Фарадж подал в отставку с поста депутата от Клэктона после нескольких недель споров о подарках и пожертвованиях, которые он первоначально не декларировал. В июне выяснилось, что он получил подарок в 5 миллионов фунтов (6,7 миллиона долларов) от миллиардера-криптоинвестора. Позже возникли вопросы о других подарках, в том числе о том, что один из доноров был осужденным мошенником.
Фарадж отрицает нарушения и заявляет, что снова баллотируется, чтобы избиратели решили, должен ли он оставаться в парламенте.
Основные политические партии Великобритании не участвуют в довыборах, называя их "медийным цирком". Это оставляет поле для мелких партий, независимых кандидатов и сатирических кампаний.
Среди известных соперников — комик Джон Харви, выступающий как Граф Бинфейс, кандидат-новичок, который носит на голове металлическое мусорное ведро. Он ранее баллотировался против экс-премьера Бориса Джонсона в Аксбридже и дважды участвовал в выборах мэра Лондона.
Также баллотируются Алан "Хаулинг Лауд" Хоуп, лидер Официальной партии безумных монстров, и актер, ставший ультраправым политиком, Лоуренс Фокс.
Выступая на CPAC в Лондоне в пятницу, Фарадж сказал: "Жители Клэктона могут решить, поддерживают ли они меня или истеблишмент. Я рискнул, потому что люблю азарт. Надеюсь, они будут на моей стороне".
Онлайн-рынок прогнозов Polymarket оценивает вероятность победы Фараджа примерно в 95%, а Граф Бинфейс — на втором месте с большим отрывом. Выборы состоятся 13 августа.