Filippin Tashqi ishlar vazirligi Xitoyning davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan China Daily gazetasi tomonidan chop etilgan videolarda filippinliklarni maymun sifatida tasvirlaganini “irqiy kamsitish” deb atab, rasmiy norozilik bildirdi.
Vazirlik bayonotiga ko'ra, ushbu videolar “siyosiy munozaradan tashqariga chiqib”, filippinliklarni “kamsituvchi, insoniylikdan mahrum qiluvchi va irqiy tasvirlash” usuliga aylangan. Tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Mariya Tereza Lazaro bu masalani Xitoy elchisi bilan bevosita ko'targan.
Filippinning Pekindagi elchixonasi China Daily muharririga ochiq xat yo'llab, nashrni “tahririy me'yor va tamoyillarni buzganlikda” aybladi va jamoatchilik muhokamasida “qadr-qimmat, hurmat va haqiqatni” saqlashga chaqirdi.
China Daily o'zini Xitoyning eng ko'p o'qiladigan ingliz tilidagi gazetasi deb ta'riflaydi va umumiy auditoriyasi 470 million kishidan oshiq ekanini da'vo qiladi. Videolar tarqatilgan Facebook’da uning 110 milliondan ortiq obunachisi bor.
Videolar 2016 yilgi Janubiy Xitoy dengizi arbitraj qarorining 10 yilligiga bag'ishlangan seriya doirasida chop etilgan. O'sha qarorda xalqaro tribunal Filippin foydasiga hal qilgan va Xitoyning Janubiy Xitoy dengizidagi keng hududiy da'volari xalqaro huquqqa zid deb topgan edi.
Pekin bu qarorni rad etib, Janubiy Xitoy dengizining katta qismiga da'vo qilishda davom etmoqda. Mojaro Spratli orollari va Skarboro sholi kabi hududlarni o'z ichiga oladi, ular Xitoy va Filippin tomonidan da'vo qilinadi.
Janubiy Xitoy dengizida 11 milliard barrel neft va 190 trillion kub fut tabiiy gaz borligi taxmin qilinmoqda. Mojaro Xitoy qirg'oq qo'riqlash kemalari va Filippin kemalari o'rtasida to'qnashuvlar va suv to'plaridan foydalanishga olib keldi.
Filippin AQSh va boshqa ittifoqchilar, jumladan Germaniya, Yaponiya va Buyuk Britaniyadan diplomatik yordam oldi. Ular 2016 yilgi arbitraj qaroriga hurmat ko'rsatishga chaqirishgan va “mintaqada tinchlik va barqarorlikka tahdid soladigan bir tomonlama harakatlar” dan ogohlantirishgan.

Министерство иностранных дел Филиппин заявило дипломатический протест Китаю в связи с «расистским изображением» филиппинцев в серии видеороликов, опубликованных государственной газетой China Daily.
В заявлении ведомства говорится, что видео, изображающие филиппинцев в виде обезьян, выходят «за рамки политических дебатов» и прибегают к «унизительным, бесчеловечным и расистским изображениям филиппинцев». Заместитель министра иностранных дел Мария Тереза Лазаро подняла этот вопрос напрямую с послом Китая.
Посольство Филиппин в Пекине опубликовало открытое письмо редактору China Daily, обвинив издание в «нарушении редакционных норм и принципов» и призвав «соблюдать достоинство, уважение и правду» в публичном дискурсе.
China Daily позиционирует себя как самая читаемая англоязычная газета Китая, заявляя об общей аудитории более 470 миллионов человек. У нее более 110 миллионов подписчиков в Facebook, где были распространены видео.
Видео были опубликованы в рамках серии, посвященной 10-летию арбитражного решения по Южно-Китайскому морю 2016 года, в котором международный трибунал вынес решение в пользу Филиппин, признав обширные претензии Китая на Южно-Китайское море не имеющими правовой основы.
Пекин отверг это решение и продолжает претендовать на большую часть Южно-Китайского моря. Спор касается таких объектов, как острова Спратли и риф Скарборо, на которые претендуют как Китай, так и Филиппины.
По оценкам, в Южно-Китайском море находится 11 миллиардов баррелей неразведанной нефти и 190 триллионов кубических футов природного газа. Спор привел к неоднократным столкновениям между китайскими кораблями береговой охраны и филиппинскими судами.
Филиппины получили дипломатическую поддержку от США и других союзников, включая Германию, Японию и Великобританию, которые неоднократно призывали уважать арбитражное решение 2016 года и предупреждали против «односторонних действий, включая применение силы или принуждение».