Ukraina dronlarining Rossiyaning g‘arbiy hududlariga uyushtirgan hujumlari natijasida kamida sakkiz kishi halok bo‘lib, o‘nlab kishi yaralandi. Mahalliy rasmiylarning ma’lumotiga ko‘ra, bu hujumlar Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi o‘zaro zarbalar almashinuvining bir qismidir.
Tambov gubernatori Yevgeniy Pervishovning shanba kuni bildirishicha, Kotovsk shahriga qilingan hujum Rossiyaning eng yirik onlayn chakana sotuvchisi Wildberries’ga tegishli omborga zarba bergan. “Dushman dronlari Wildberries logistika markaziga hujum qilganda tungi smenadagi yetti nafar xodim halok bo‘ldi”, deb yozgan u Telegram’da. Yana 25 kishi yaralangan, ulardan biri og‘ir ahvolda, olti nafari jiddiy jarohat olgan, jarohatlarning aksariyati shrapnel tufayli ekani aytilgan.
Gubernatorning so‘zlariga ko‘ra, 28 ta dron ushlangan. “Agar ular maqsadiga yetganida, tinch aholi qurbonlari soni ancha yuqori bo‘lishi mumkin edi”, deya qo‘shimcha qilgan u. Moskva viloyatining g‘arbidagi Elektrostal shahrida yana bir dron hujumi Wildberries’ning boshqa omboriga zarba berib, kamida bir kishi halok bo‘lib, 37 kishi yaralangan, deb xabar bergan gubernator Andrey Vorobyov Telegram’da. Yaralanganlarning bir qismi og‘ir ahvolda ekani aytilgan.
Moskva viloyatidagi Noginsk shahrida yana bir dron hujumi neft omborida yong‘in chiqarib, ikki kishini yaralagan. Al Jazeera’ning Moskvadagi muxbiri Dmitriy Medvedenkoning aytishicha, shanba kungi o‘lim va jarohatlar soni “uch yil ichida” Ukrainaning Rossiyaga qilgan hujumlaridagi “eng yuqori” ko‘rsatkichdir.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ijtimoiy tarmoqdagi bayonotida ikki Wildberries ombori “dronlar va navigatsiya uskunalari ishlab chiqarish uchun sanksiyalangan komponentlar yetkazib berishni ta’minlashda foydalaniladigan muhim logistika ob’ektlari” ekanini aytgan. U, shuningdek, Ukrainaning o‘rta masofali zarbalari Azov dengizi va Qora dengizdagi nishonlarga yetganini bildirgan.
Hujumlar Ukraina Rossiyaning front chizig‘ini energiya va qurol-yarog‘dan mahrum qilish kampaniyasini kuchaytirishga intilayotgan bir paytda sodir bo‘ldi. Bu Moskvaning beshinchi yiliga kirgan urushni davom ettirish qobiliyatiga putur yetkazish maqsadida qilinmoqda. Shu bilan birga, Odesa shahri port infratuzilmasiga “ommaviy” rus hujumi natijasida kamida bir kishi halok bo‘lib, uch kishi yaralangan va ob’ektlar shikastlangan, deb xabar bergan gubernator Oleg Kipper. Rossiya, shuningdek, Antigua va Barbuda bayrog‘i ostidagi kemaga hujum qilgan.
Eng so‘nggi zarbalar almashinuvi Ukrainadagi siyosiy tartibsizliklar haftasi yakunida sodir bo‘ldi. Zelenskiy chorshanba kuni mudofaa vaziri Mixaylo Fedorovni lavozimga tayinlanganidan olti oy o‘tib kutilmaganda iste’foga chiqardi. 35 yoshli Fedorov Ukraina dron sanoatining jadal rivojlanishiga rahbarlik qilgan. U Rossiya tiqilib qolishi mumkin bo‘lgan aloqalarni saqlamasdan nishonlarni aniqlay oladigan sun’iy intellekt boshqaruvidagi dronlarni ilgari surgan va ta’minot hamda o‘q-dorilarni yetkazib berish, yarador askarlarni evakuatsiya qilish uchun yer robotlaridan foydalanishni kengaytirgan. Uning iste’fosi payshanba va juma kunlari Kiyev va boshqa shaharlarda norozilik namoyishlariga sabab bo‘ldi.

В результате атак украинских беспилотников на западные регионы России погибли по меньшей мере восемь человек и десятки получили ранения, сообщили местные чиновники. Эти удары являются частью продолжающегося обмена ударами между Украиной и Россией.
Губернатор Тамбовской области Евгений Первышов заявил в субботу, что атака на Котовск поразила склад, принадлежащий Wildberries, крупнейшему российскому онлайн-ритейлеру. «Семь сотрудников ночной смены погибли, когда вражеские дроны ударили по логистическому центру Wildberries», — написал он в Telegram. Еще 25 человек получили ранения, один из них находится в критическом состоянии, шестеро — в тяжелом, большинство травм вызвано осколками, добавил он.
По словам губернатора, было перехвачено 28 дронов. «Если бы они достигли цели, число жертв среди гражданского населения могло быть гораздо выше», — добавил он. Отдельная атака дронов в городе Электросталь в западной части Московской области поразила другой склад Wildberries, в результате чего погиб по меньшей мере один человек и 37 получили ранения, сообщил губернатор Андрей Воробьев в Telegram. Некоторые из пострадавших находятся в тяжелом состоянии, добавил он.
Еще одна атака дронов вызвала пожар на нефтебазе в Ногинске, также в Московской области, ранив двух человек. Корреспондент Al Jazeera в Москве Дмитрий Медведенко заявил, что число погибших и раненых в субботу было «самым высоким» за «три года» украинских атак на Россию.
В заявлении, опубликованном в соцсетях, президент Украины Владимир Зеленский заявил, что два склада Wildberries были «значительными логистическими объектами», используемыми для «обеспечения поставок санкционных компонентов для производства дронов и навигационного оборудования». Он также заявил, что украинские удары средней дальности поразили цели в Азовском и Черном морях.
Атаки происходят в то время, как Украина стремится активизировать кампанию по лишению российской линии фронта энергии и оружия, пытаясь подорвать способность Москвы продолжать войну, которая идет уже пятый год. Тем временем «массированная» российская атака на портовую инфраструктуру Одессы убила по меньшей мере одного человека, ранила трех и повредила объекты, сообщил губернатор Олег Кипер. Россия также атаковала судно под флагом Антигуа и Барбуда, добавил он.
Последний обмен ударами произошел в конце недели политических потрясений в Украине после того, как Зеленский в среду неожиданно уволил министра обороны Михаила Федорова через шесть месяцев после назначения. 35-летний Федоров руководил быстрым расширением украинской дроновой индустрии. Он продвигал дроны с искусственным интеллектом, способные идентифицировать цели без поддержания связи, которую Россия могла бы глушить, и расширил использование наземных роботов для доставки припасов и боеприпасов, а также эвакуации раненых солдат. Его увольнение вызвало протесты в Киеве и других городах в четверг и пятницу.