Al Jazira manbalariga ko‘ra, Isroilning G‘azo shahridagi ikki turar joy mahallasiga uyushtirgan hujumlari natijasida kamida 8 falastinlik halok bo‘ldi.
Hujumlar shanba kuni amalga oshirilgan: harbiy samolyot al-Nasr mahallasidagi kvartirani vayron qilgan, artilleriya esa yaqin atrofdagi al-Zaytun hududiga zarba bergan.
Ushbu hujumlar Isroilning G‘azo ichidagi zarba doirasini kengaytirishi, mo‘rt “sulh” davrida o‘z kuchlari tutishi kerak bo‘lgan “Sariq chiziq”dan tashqariga chiqishi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi.
Al-Nasrda ikkinchi qavatdagi kvartiraga ikki raketa urilgan, natijada besh kishi halok bo‘lgan, bu haqda Al Shifa kasalxonasi tibbiy manbalari ma’lum qildi. Guvohlarning aytishicha, bino vayron bo‘lgan va qo‘shni blok shikastlangan.
Tibbiy manbalar zich aholi yashaydigan, piyodalar gavjum bo‘lgan hududda bir qancha fuqaro yaralanganini bildirdi. Qutqaruv guruhlari vayronalar ostida qolgan qurbonlarni qidirmoqda, o‘lganlar soni oshishi mumkin.
Shanba kuni ertalab artilleriya o‘qi al-Zaytunda uch kishini o‘ldirgan, tibbiy manbalar yaqin atrofdagi Tel al-Havoda ham shunday zarbalar bo‘lganini ta’kidladi. Isroil G‘azo bo‘ylab zarbalar berganini tasdiqladi.
Isroil va Hamas oktabr oyida AQSh vositachiligidagi “sulh”ga kelishgan edi, bu prezident Donald Trampning urushni tugatish va qayta qurish rejasining bir qismi edi. Ammo sulhga qaramay, Isroil deyarli har kuni zarbalar berishda davom etmoqda.
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, sulh boshlanganidan beri kamida 1127 falastinlik, jumladan 260 bola halok bo‘lgan. Shu davrda besh isroillik askar o‘ldirilgan. Urush 2023 yil oktabrida boshlanganidan beri kamida 73 000 falastinlik halok bo‘lgan.
Isroil ommaviy axborot vositalari harbiylar G‘azoning 70 foizini nazorat qilayotganini, bu “sulh” kelishuvida kutilgan yarmidan ancha ko‘pligini xabar qildi. Al Jazira muxbiri Hani Mahmudning ta’kidlashicha, hududning kengayishi falastinliklar harakatini qiyinlashtirib, “shahar hayotini yo‘q qilmoqda”.

По данным медицинских источников Al Jazeera, в результате израильских атак на два жилых квартала в городе Газа погибли по меньшей мере восемь палестинцев.
Обе атаки были совершены в субботу: военный самолет уничтожил квартиру в районе ан-Наср, а артиллерийский огонь поразил соседний район аз-Зейтун.
Эти удары последовали за расширением Израилем зоны поражения внутри Газы, выходя за так называемую «Желтую линию», которую его силы должны были удерживать в ходе хрупкого «перемирия».
Две ракеты поразили квартиру на втором этаже в ан-Насре, убив пять человек, сообщили медицинские источники в больничном комплексе Аль-Шифа. Свидетели сообщили, что здание разрушено, а соседний блок поврежден.
Медицинские источники сообщили о нескольких раненых жителях в густонаселенном районе, где много пешеходов. Спасательные команды продолжают поиск жертв под завалами, предупреждая, что число погибших может возрасти.
Ранее в субботу артиллерийский огонь убил трех человек в аз-Зейтуне, еще одном квартале города Газа, отметив, что аналогичные удары недавно были нанесены по соседнему району Тель-аль-Хава. Израиль подтвердил нанесение ударов по всей Газе.
Израиль и ХАМАС достигли «перемирия» при посредничестве США в октябре, в рамках более широкого плана президента Дональда Трампа по прекращению войны и началу восстановления. Несмотря на перемирие, Израиль продолжает почти ежедневные удары.
По данным Министерства здравоохранения Газы, с начала перемирия убиты не менее 1127 палестинцев, включая 260 детей. За тот же период убиты пятеро израильских солдат. С начала войны в октябре 2023 года убиты не менее 73 000 палестинцев.
Израильские СМИ сообщили, что военные контролируют почти 70% Газы, что значительно превышает примерно половину территории, которую их силы должны были удерживать по соглашению о «перемирии». Корреспондент Al Jazeera Хани Махмуд заявил, что расширение «стирает городскую жизнь» и затрудняет передвижение палестинцев.