Norvegiyaning janubiy qismidagi Drammen shahrida joylashgan shaharchadagi uylardan birida kelib chiqqan yong‘in 100 dan ortiq uyni yoqib yubordi. Yong‘in o‘chiruvchilarning so‘zlariga ko‘ra, yong‘in asosan nazoratga olingan.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu yong‘inni so‘nggi yuz yil ichida Shimoliy mamlakatdagi eng katta yong‘in deb ta’riflamoqda. Yong‘in juma kuni mahalliy vaqt bilan soat 15:30 atrofida boshlanib, tezda qo‘shni uylarga tarqaldi.
Kuchli shamol va juda quruq ob-havo sharoiti tufayli yong‘in tezda mahallaga va yaqin atrofdagi o‘rmonlarga tarqaldi. Rasmiylarning ma’lumotlariga ko‘ra, 400 dan ortiq odam evakuatsiya qilingan.
Yong‘inni o‘chirish uchun bir necha tumanlardan o‘t o‘chiruvchilar jalb qilingan, shuningdek, o‘rmon yong‘inlarini o‘chirish uchun vertolyotlar ham ishlatilgan. Shanba kuni tushga yaqin rasmiylar turar-joy hududlarida yong‘inning tarqalish xavfi katta emasligini, ammo o‘rmonli hududlarda hali nazorat o‘rnatilmaganini ma’lum qildi.
Politsiyaning xabar berishicha, o‘lim holatlari qayd etilmagan, biroq bir o‘t o‘chiruvchi engil jarohat olgan va bir necha kishi tutundan nafas olish bilan bog‘liq muammolar tufayli davolangan. Bosh vazir Jonas Gahr Store uylarini yo‘qotganlarga hamdardlik bildirgan.

Пожар, вспыхнувший в таунхаусе на юге Норвегии, уничтожил около 100 домов, и к субботе его удалось в основном взять под контроль, сообщили пожарные.
Местные СМИ назвали этот пожар крупнейшим в скандинавской стране за последние сто лет. Возгорание произошло в пригороде Драммена, примерно в 34 км от Осло, около 15:30 по местному времени в пятницу, после чего огонь быстро перекинулся на ряд таунхаусов.
Из-за сильного ветра и исключительно сухой погоды пламя быстро распространилось по району и приблизилось к близлежащим лесам. По данным газеты Aftenposten, было эвакуировано более 400 человек.
Для тушения пожара были привлечены пожарные из нескольких округов, а также вертолеты для тушения лесных пожаров. К полудню субботы чиновники заявили, что в жилых районах больше нет серьезной угрозы распространения огня, но в лесных массивах контроль еще не установлен.
Полиция сообщила, что жертв нет, однако один пожарный получил легкие травмы, а несколько человек были госпитализированы с отравлением дымом. Премьер-министр Йонас Гар Стёре выразил соболезнования пострадавшим.