Nyu-York Nyu-Jersi stadionida bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionati finali chiptalari narxi rekord darajaga yetdi. O‘yindan 24 soat oldin eng qimmat chipta 2 million dollardan oshib ketdi. Bu AQShda o‘tkazilgan eng qimmat sport tadbiri sifatida baholanmoqda.
Lionel Messining Argentina jamoasi Ispaniya va ularning yosh yulduzi Lamine Yamalga qarshi o‘ynaydi. Chiptalar qayta sotish bozorida keskin qimmatlashdi. Juma kuni FIFA platformasida deyarli barcha chiptalar sotilgan bo‘lib, qolganlari taxminan 32 000 dollardan taklif qilingan.
Shanba kuni FIFA qayta sotish platformasida chiptalar 10 000 dollardan 2,3 million dollargacha narxda mavjud edi. Mutaxassislarning fikricha, FIFA talabni to‘g‘ri baholab, yuqori narxlarni belgilagan va muxlislar bu narxlarni to‘lashga tayyor bo‘lgan.
Reuters tahliliga ko‘ra, guruh bosqichidagi 72 o‘yinning yarmidan ko‘pi to‘liq sig‘im bilan o‘tgan. FIFA ma’lumotlariga ko‘ra, dastlabki bosqichlarda 99,7 foiz o‘rinlar to‘ldirilgan. Bu dastlabki xavotirlarni yo‘qqa chiqardi.
FIFA birinchi marta dinamik narxlash tizimini joriy qildi, bu chipta narxlarining real vaqt talabiga qarab o‘zgarishiga imkon berdi. Kolumbiya universiteti professori Adam Elmachtoubning ta’kidlashicha, muxlislar dinamik narxlashni qabul qilishga tayyor, ammo yuqori darajadagi tadbirlarda shaffoflik muhim.
AQShda qayta sotish bozoridagi qat’iy bo‘lmagan qoidalar narxlarning oshishiga sabab bo‘ldi. SeatGeek platformasida final uchun o‘rtacha chipta narxi 11 000 dollardan oshdi, bu 2024 yilgi Super Bowldan 8 foizga yuqori.
Huquq himoyachilari turnir ko‘plab muxlislar uchun imkonsiz bo‘lib qolganini tanqid qilmoqda. FIFA prezidenti Gianni Infantino eng inklyuziv Jahon chempionati bo‘lishini va’da qilgan bo‘lsa-da, ko‘plab davlatlar muxlislari viza ololmagan.

Цены на билеты на финал чемпионата мира по футболу на стадионе Нью-Йорк Нью-Джерси достигли рекордного уровня. Менее чем за 24 часа до начала матча стоимость самого дорогого билета превысила 2 миллиона долларов, что делает это событие самым дорогим спортивным мероприятием в истории США.
В финале встретятся сборные Аргентины с Лионелем Месси и Испании с юной звездой Ламином Ямалем. Цены на билеты на вторичном рынке резко взлетели. В пятницу на платформе FIFA почти все билеты были проданы, оставшиеся предлагались по цене около 32 000 долларов.
В субботу на платформе перепродажи FIFA билеты были доступны по цене от 10 000 до 2,3 миллиона долларов. По мнению экспертов, FIFA правильно оценила спрос, установив высокие цены, и болельщики были готовы их платить.
Согласно анализу Reuters, более половины из 72 матчей группового этапа прошли при полной заполняемости. FIFA сообщила, что на предварительных этапах было заполнено 99,7% мест. Это развеяло ранние опасения по поводу высоких цен.
FIFA впервые ввела систему динамического ценообразования, позволяющую ценам меняться в зависимости от спроса в реальном времени. Профессор Колумбийского университета Адам Эльмахтуб отметил, что болельщики готовы к динамическому ценообразованию, но прозрачность важна для крупных событий.
Либеральные правила перепродажи билетов в США способствовали росту цен. На платформе SeatGeek средняя цена билета на финал превысила 11 000 долларов, что на 8% выше, чем на Супербоул-2024.
Правозащитники критикуют турнир за недоступность для многих болельщиков. Президент FIFA Джанни Инфантино обещал самый инклюзивный чемпионат мира, но болельщики из многих стран не смогли получить визы.