Besh omon qolgan – bir erkak, uch ayol va qiz – shanba kuni kechqurun Matallang oroli yaqinida baliqchi qayig‘i tomonidan topilgan va qutqaruv kemasiga olib ketilgan.
Ular KM Nurul Salsa kemasi chorshanba kuni 78 yo‘lovchi va ekipaj a’zosi bilan dvigatel nosozligi tufayli cho‘kib ketganidan keyin baliq ovlash tuzog‘i va suvda qolgan qoldiqlarga yopishib qolgan.
Mahalliy qutqaruv xodimi Muhammad Arif Anvarning so‘zlariga ko‘ra, “Kema cho‘kib ketgandan so‘ng, har biri o‘zini qutqarish uchun qo‘l ostidagi vositalardan foydalangan. Ular kanistrlar va tiqin bo‘laklarini arqon bilan bog‘lab, ustiga chiqishgan.”
Ular qutqaruvchilarga 25 kishilik guruhning bir qismi bo‘lganliklarini, ammo kuchli shamol tufayli boshqalardan ajralib qolganliklarini aytishgan.
Mahalliy matbuot xabarlariga ko‘ra, kema cho‘kib ketgan kunning ertasiga 47 kishi qutqarilgan va bir kishi cho‘kib ketgan. Beshta katta kema, razvedka samolyoti va vertolyot qidiruv ishlarida ishtirok etmoqda.
KM Nurul Salsa Jampia orolidan Selayar orolidagi Benteng portiga yo‘l olgan edi. U portdan taxminan 43 dengiz mili (79 km) uzoqlikda cho‘kib ketgan.
Indoneziyada yo‘lovchi kemalari keng tarqalgan transport turi hisoblanadi, ammo xavfsizlik standartlarining pastligi va haddan tashqari yuklanish tez-tez baxtsiz hodisalarga sabab bo‘ladi. Shu oy boshida Balida 65 kishilik parom cho‘kib ketishi oqibatida kamida olti kishi halok bo‘lgan va o‘nlab kishi bedarak yo‘qolgan edi.

Пять человек, включая семилетнюю девочку, были спасены после трех дней в море у побережья Индонезии к югу от Сулавеси, когда их лодка затонула. Поиски как минимум 20 других продолжаются.
Пятеро выживших – один мужчина, три женщины и девочка – были обнаружены рыболовецким судном перед наступлением темноты в субботу у острова Маталланг у побережья Сулавеси и доставлены на поисково-спасательное судно.
Они держались на плаву, цепляясь за рыболовную ловушку и плавучие обломки после того, как KM Nurul Salsa потерпела крушение в среду из-за отказа двигателя, имея на борту 78 пассажиров и членов экипажа.
«После того, как корабль затонул, каждый спасался, используя любое доступное оборудование или импровизированные плавсредства», – заявил местный спасатель Мухаммад Ариф Анвар. «Они связали канистры и куски пробки веревкой и забрались на них».
Они рассказали спасателям, что были частью группы из 25 человек, но во время испытания их разделили сильные ветры.
Местные СМИ сообщили, что 47 человек были спасены на следующий день после крушения, и один человек, как известно, утонул. Пять крупных судов, разведывательный самолет и вертолет задействованы в продолжающихся поисках пропавших.
KM Nurul Salsa следовала из острова Джампиа в порт Бентенг на острове Селаяр в провинции Южный Сулавеси. Она затонула примерно в 43 морских милях (79 км) от порта.
Пассажирские лодки являются распространенным видом транспорта в Индонезии, архипелаге из более чем 17 000 островов. Нестрогие стандарты безопасности и проблемы с переполненностью часто приводят к авариям. Ранее в этом месяце не менее шести человек погибли и десятки пропали без вести после того, как паром с 65 людьми затонул у индонезийского курортного острова Бали.