Yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan Belgiya Gran-prisida “Mercedes” poygachisi Kimi Antonelli g‘alaba qozonib, Formula-1 chempionatidagi yetakchiligini 45 ballgacha oshirdi. Uning eng yaqin raqibi, “Ferrari” vakili Lyuis Xemilton esa poygani to‘rtinchi o‘rinda yakunladi.
Antonellining titul uchun asosiy raqibi hisoblangan “Mercedes” jamoadoshi Jorj Rassel esa birinchi davrada Xemilton bilan to‘qnashuvdan so‘ng shag‘alga chiqib ketdi va poygani tark etishga majbur bo‘ldi. Bu voqea Rasselning chempionatdagi imkoniyatlariga jiddiy zarba berdi.
“Ferrari”ning Sharl Lekler ikkinchi o‘rinni egalladi, “Red Bull” vakili Maks Ferstappen esa uchinchi bo‘lib, jamoasiga 300-chi podiumni taqdim etdi. Xemilton Rassel bilan to‘qnashuv uchun besh soniyalik jarimaga tortilgan bo‘lsa-da, to‘rtinchi o‘rinni saqlab qoldi.
Antonelli mavsumdagi o‘ninchi bosqichda oltinchi g‘alabasini qo‘lga kiritdi va Rasseldan 50 ball oldinda ketmoqda. “Mercedes” esa mavsumdagi barcha pole-pozitsiyalarni egallab, mutlaq ustunlikni saqlamoqda.
“Bir necha qiyin bosqichdan so‘ng yana eng yuqori pog‘onaga qaytish ajoyib hissiyot”, dedi Antonelli. “Poyga qiyin kechdi. VSC tufayli birinchi o‘rinni boy berdik, ammo qaytib keldik. Bugun chempionat nuqtai nazaridan biroz omadli bo‘ldik, ammo har bir imkoniyatdan foydalanish kerak.”

В воскресенье пилот «Мерседеса» Кими Антонелли одержал победу на Гран-при Бельгии, увеличив свой отрыв в чемпионате Формулы-1 до 45 очков от Льюиса Хэмилтона из «Феррари». Для напарника Антонелли Джорджа Расселла, который перед гонкой был его ближайшим преследователем, день сложился неудачно.
Расселл вылетел с трассы на первом круге после столкновения с Хэмилтоном, пытаясь отыграть позиции, потерянные на старте. Британец застрял в гравии и был вынужден сойти с дистанции, что серьезно подорвало его чемпионские амбиции.
Второе место в 44-круговой гонке занял Шарль Леклер из «Феррари», отстав на 1,952 секунды. Макс Ферстаппен финишировал третьим, принеся «Ред Буллу» 300-й подиум в истории. Хэмилтон, несмотря на пятисекундный штраф за столкновение с Расселлом, финишировал четвертым.
Для Антонелли это шестая победа в 10 этапах сезона. Теперь он опережает Расселла на 50 очков. «Мерседес» продолжает доминировать, завоевав все поул-позиции в сезоне.
«Здорово снова оказаться на высшей ступени после нескольких сложных гонок», — заявил Антонелли. «Гонка была тяжелой. Мы потеряли лидерство из-за VSC, но смогли вернуться. Сегодня нам немного повезло в плане чемпионата, но нужно использовать каждую возможность».»