Suriya prezidenti Ahmad ash-Sharaa mamlakat xavfsizlik va razvedka tuzilmalarida keng ko‘lamli islohot o‘tkazdi. Ichki ishlar vaziri Anas Xattobga qo‘shimcha ravishda Milliy xavfsizlik byurosi rahbari lavozimi topshirildi, bu esa uning hokimiyatini sezilarli darajada kengaytirdi.
Davlat axborot agentligi SANA xabariga ko‘ra, yakshanba kuni e’lon qilingan o‘zgarishlarga ko‘ra, Husayn as-Salama byuro rahbarining o‘rinbosari, Mulham ash-Shantut ichki ishlar vazirining xavfsizlik masalalari bo‘yicha yordamchisi, Abdul Qodir Tahan esa Bosh razvedka xizmati rahbari etib tayinlandi.
Suriya hukumati bu o‘zgarishlarni milliy xavfsizlikni mustahkamlash, barqarorlikni ta’minlash va rekonstruksiya oldidagi to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilgan sa’y-harakatlarning bir qismi sifatida izohladi. Bosh razvedka xizmati ichki va tashqi tahdidlar bo‘yicha tahlil tayyorlash, josuslik va terrorizmga qarshi kurashish bilan shug‘ullanadi.
Ekspertlarning fikricha, bu qayta tashkil etish ash-Sharaaning Idlibdagi ma’muriyatidan meros bo‘lgan hokimiyat tuzilmalarini rasmiylashtirishga urinishdir. Atlantika Kengashining Suriya loyihasi bo‘yicha ilmiy xodimi Omer Ozkiziljikning ta’kidlashicha, Xattob Ilibda ham razvedka, ham politsiya vazifalarini bajargan.
Bu o‘zgarishlar Suriya xavfsizlik idoralari uchun notinch davrdan so‘ng yuz berdi. Iyul oyida Damashqdagi asosiy sud majmuasi yaqinidagi kafeda portlash oqibatida kamida 10 kishi halok bo‘ldi. Besh kundan so‘ng, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron ash-Sharaa bilan uchrashayotgan paytda poytaxtda yashirin portlovchi qurilmalar otilishi natijasida bir kishi o‘ldi, 36 kishi yaralandi.
Suriya hukumati IShID bilan bog‘liq hujayra a’zolarini hibsga olganini ma’lum qildi. Shuningdek, Iroq chegarasida Livandagi Hizbulloh uchun mo‘ljallangan raketalar va dronlar yuklangan neft tankeri ushlangan. Makron tashrifi chog‘ida Suriya bilan to‘liq diplomatik munosabatlar tiklangan edi.

Президент Сирии Ахмед аш-Шараа провел масштабную реорганизацию руководства силовых и разведывательных структур страны, расширив полномочия министра внутренних дел и назначив нового главу разведки.
Как сообщает государственное информационное агентство SANA, объявленные в воскресенье изменения предусматривают передачу министру внутренних дел Анасу Хаттабу дополнительной должности главы Бюро национальной безопасности, которое координирует деятельность всех силовых ведомств Сирии.
Хусейн ас-Салама назначен заместителем главы бюро, Мульхам аш-Шантут стал помощником министра внутренних дел по вопросам безопасности, а Абдул Кадер Тахан возглавил Главное разведывательное управление. Сирийские власти характеризуют перестановки как часть усилий по укреплению национальной безопасности и устранению препятствий для восстановления страны.
Эксперты отмечают, что реорганизация отражает попытку формализовать структуры власти, унаследованные от администрации аш-Шараа в Идлибе. Омер Озкизилджик, научный сотрудник Атлантического совета, подчеркнул, что Хаттаб ранее совмещал функции разведки и полиции.
Перестановки произошли на фоне недавних инцидентов с безопасностью. Взрыв у судебного комплекса в Дамаске 2 июля унес жизни 10 человек. Через пять дней в столице сработали взрывные устройства, в результате чего один человек погиб и 36 получили ранения — в тот момент, когда президент Франции Эммануэль Макрон встречался с аш-Шараа.
Сирийские власти заявили об аресте членов ячейки, связанной с ИГИЛ. Кроме того, на границе с Ираком была перехвачена партия ракет и дронов, предположительно предназначенных для «Хезболлы». Визит Макрона привел к восстановлению полных дипломатических отношений с Сирией.