Germaniya tashqi ishlar vaziri Iogann Vadeful dushanba kuni Afrikaga rasmiy tashrif bilan yo‘l oldi. Uning birinchi manzili Mavritaniya, so‘ngra Nigeriya va Janubiy Afrika Respublikasi bo‘ladi.
Vadeful safar oldidan bergan bayonotida: “Ayniqsa global geosiyosiy o‘zgarishlar davrida Afrika hamkorlari bilan ishonchli hamkorlik muhim. Germaniya va Yevropa uchun bu barqaror va farovon qo‘shni qit’aga bo‘lgan aniq manfaatdan ham ko‘proq narsani anglatadi”, dedi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bu uning bir necha oy ichida Afrikaga uchinchi tashrifi. U bilan birga biznes delegatsiyasi ham borib, nemis kompaniyalari uchun imkoniyatlarni aniqlash va xususiy investitsiyalarni rag‘batlantirish ko‘zda tutilgan.
Shu kuni Berlinda 1944-yil 20-iyuldagi muvaffaqiyatsiz davlat to‘ntarishiga bag‘ishlangan xotira tadbirlari o‘tkaziladi. Polkovnik Klaus fon Shtauffenberg Adolf Gitlerni o‘ldirishga uringan “Valkiriya operatsiyasi”ning 82 yilligi nishonlanadi.
Fon Shtauffenberg va uning uch sherigi Bendler bloki hovlisida otib o‘ldirilgan. Hozirda bu joy qarshilik ko‘rsatganlarning xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlikka aylantirilgan. Shuningdek, Plötsenze memorial markazida 2800 kishi qatl etilgan.
Germaniya hukumati saytiga ko‘ra, 1953-yilda Bendler blokida “milliy sotsializmga qarshilik ko‘rsatgan erkak va ayollar xotirasini abadiylashtirish va nemislarga tarixning ushbu qismini anglashda yordam berish” uchun yodgorlik o‘rnatilgan.

Министр иностранных дел Германии Иоганн Вадефуль в понедельник отправился с официальным визитом в Африку. Первой остановкой стала Мавритания, затем последуют Нигерия и Южно-Африканская Республика.
Перед отъездом Вадефуль заявил: «Особенно в эпоху глобальных геополитических потрясений надежное сотрудничество с африканскими партнерами имеет решающее значение. Для Германии и Европы речь идет о большем, чем очевидный интерес к стабильному и процветающему соседнему континенту».
По словам министра, это уже его третий визит в Африку за последние несколько месяцев. Его сопровождает бизнес-делегация, цель которой — выявить возможности для немецких компаний и стимулировать частные инвестиции для поддержки экономического роста.
В этот же день в Берлине проходят памятные мероприятия, посвященные 82-й годовщине неудавшейся попытки государственного переворота 20 июля 1944 года. Полковник Клаус фон Штауффенберг попытался убить Адольфа Гитлера, заложив бомбу в ставке «Волчье логово».
Взрыв произошел, но не убил нацистского лидера. Фон Штауффенберг и трое его сообщников были расстреляны во дворе комплекса Бендлерблок. Сейчас это место стало мемориалом в честь сопротивления нацизму.
Еще одно памятное место — мемориальный центр Плётцензее, где с 1933 по 1945 год были казнены 2800 человек, многие из которых были противниками нацистов. В 1953 году в Бендлерблоке был создан монумент для увековечения памяти участников сопротивления.