Hamas jangari guruhi yangi rahbarini e'lon qildi. Tashkilotning sobiq rahbari Yahyo Sinvar 2024-yil oktabr oyida Isroil armiyasi tomonidan o'ldirilgan edi.
Xalil al-Hayya, falastinlik guruhning sobiq rahbar o'rinbosari va uning yetakchilik kengashining besh a'zosidan biri, ichki ovoz berishda sobiq siyosiy rahbar Xolid Mash'alga qarshi ikkinchi bosqichda g'alaba qozondi, deya ma'lum qildi Hamas dushanba kuni.
Al-Hayya 2024-yilda G'azoda Hamasning yuqori martabali rahbarlari Sinvar va harbiy qo'mondon Muhammad Deyf, hamda o'sha yili Tehronga tashrifi chog'ida o'ldirilgan Ismoil Haniyaning o'ldirilishidan keyin ahamiyati oshdi.
Ushbu yo'qotishlar bilan al-Hayya Hamasning yetakchilik kengashini boshqarayotgan besh rahbardan biriga aylandi. Yetakchilik kengashi 2024-yil oxirida urush davrida guruhni boshqarish uchun tuzilgan vaqtinchalik besh a'zoli boshqaruv qo'mitasi edi.
1960-yilda G'azo sektorida tug'ilgan al-Hayya 1987-yilda tashkil etilganidan beri Hamas tarkibida bo'lgan. U, asosan, Qatarda joylashgan diplomatik jabhada ayniqsa muhim bo'lib, bu boshqa davlatlar, jumladan Isroil, Misr va Qo'shma Shtatlar bilan vositachilik qilishning asosiy markazi sifatida paydo bo'ldi.
G'azodan tashqarida faoliyat yuritish unga Isroilning G'azoga qo'ygan blokadasining cheklovlarisiz qo'shni davlatlar o'rtasida sayohat qilish va muvofiqlashtirish imkonini berdi. Al-Hayya, shuningdek, G'azoda sulh bitimini ta'minlashga urinish uchun Isroil bilan vositachilik qilingan muzokaralarda Hamas delegatsiyalarini boshqargan.
Al-Hayyaning oilasi Isroil hujumlari natijasida zarar ko'rgan. 2014-yilgi urush paytida Isroil zarbasi uning to'ng'ich o'g'li Usomning uyini vayron qilib, uni, uning xotinini va uch farzandini o'ldirgan. O'tgan yilning sentyabr oyida Qatarning Doha shahridagi turar-joy majmuasiga qilingan Isroil hujumi besh kishini, jumladan uning o'g'li Humomni ham o'ldirgan.

ХАМАС назвал Халиля аль-Хайю своим новым лидером, сменив Яхью Синвара, убитого израильской армией в октябре 2024 года.
Аль-Хайя, бывший заместитель председателя палестинской группировки и один из пяти членов ее руководящего совета, победил во втором туре внутреннего голосования против бывшего политического лидера ХАМАС Халеда Машааля, говорится в заявлении ХАМАС в понедельник.
Аль-Хайя приобрел значение после убийств в 2024 году высокопоставленных лидеров ХАМАС Синвара и военного командира Мохаммеда Дейфа в Газе, а также Исмаила Хании, убитого во время визита в Тегеран в том же году.
С этими потерями аль-Хайя стал одним из пяти лидеров, управляющих руководящим советом ХАМАС. Руководящий совет был временным комитетом из пяти членов, сформированным в конце 2024 года для управления группировкой во время войны.
Родившийся в секторе Газа в 1960 году, аль-Хайя состоит в ХАМАС с момента его основания в 1987 году. Он стал особенно важен на дипломатическом фронте, базируясь в основном в Катаре, который стал главным центром посредничества с другими странами, включая Израиль, Египет и Соединенные Штаты.
Деятельность за пределами Газы позволяла ему путешествовать и координировать действия между соседними странами без ограничений израильской блокады Газы. Аль-Хайя также возглавлял делегации ХАМАС на переговорах с Израилем при посредничестве, пытаясь добиться соглашения о прекращении огня в Газе.
Семья аль-Хайи пострадала в результате израильских атак. Во время войны 2014 года израильский удар разрушил дом его старшего сына Осамы, убив его, его жену и троих их детей. В сентябре прошлого года израильская атака на жилой комплекс в центре Дохи, Катар, убила пять человек, включая его сына Хумама.