AQSh prezidenti Donald Tramp, garchi ko'pchilik o'yinlarda qatnashmagan bo'lsa-da, 2026 yilgi futbol bo'yicha Jahon chempionatini o'zining siyosiy maqsadlari uchun faol ishlatdi. U turnirni "dunyo tarixidagi eng muvaffaqiyatli sport tadbiri" deb atadi.
Tramp ma'muriyati somalilik FIFA hakamiga AQShga kirishni taqiqladi, Eronni Meksikada mashq qilishga majbur qildi va butun dunyodan muxlislarni o'yinlarga qo'ymadi. Bu harakatlar FIFAning "Futbol dunyoni birlashtiradi" shioriga zid edi.
Eng katta mojaro Trampning FIFAga qo'ng'iroq qilib, amerikalik hujumchi Folarin Balogunning qizil kartochka tufayli diskvalifikatsiyasini bekor qilishga erishishi bo'ldi. Bu aralashuv AQSh terma jamoasining Belgiyaga 4:1 hisobida mag'lub bo'lishiga sabab bo'ldi.
Pacific universiteti professori Jules Boykoffning so'zlariga ko'ra, Trampning harakatlari asosan ichki siyosiy auditoriyaga qaratilgan edi. "U FIFA kabi xalqaro tashkilotlarni o'z irodasiga bo'ysundirish qobiliyatini ko'rsatish orqali o'z saylovchilariga murojaat qildi", dedi u.
Ekspert Karim Zidan esa Balogun aralashuvini siyosiy xato deb baholadi. "U butun dunyoni birlashtirgan jamoani ifloslantirishga muvaffaq bo'ldi", dedi Zidan. "Uni yoqtirmaydiganlar undan yana bir oz ko'proq nafratlana boshladilar."
Trampning reytingi 40% dan past bo'lishiga qaramay, u kelajakdagi jahon chempionatlariga mezbonlik qilish niyatida. U FIFA prezidenti Infantinoga ikki davlatni birgalikda mezbon qilish g'oyasini taklif qildi. AQSh navbatdagi erkaklar o'rtasidagi jahon chempionatini 2038 yildan oldin o'tkaza olmaydi.

Президент США Дональд Трамп, хотя и посещал стадионы редко, активно использовал чемпионат мира по футболу 2026 года в своих политических целях. Он назвал турнир «самым успешным спортивным событием, возможно, в истории мира».
Администрация Трампа запретила въезд в США сомалийскому арбитру ФИФА, вынудила Иран тренироваться в Мексике и не пускала болельщиков со всего мира на матчи. Эти действия противоречили лозунгу ФИФА «Футбол объединяет мир».
Самым громким инцидентом стало вмешательство Трампа в решение ФИФА о дисквалификации американского нападающего Фоларина Балогуна из-за красной карточки. Это вмешательство привело к поражению сборной США от Бельгии со счетом 4:1.
Профессор Тихоокеанского университета Джулс Бойкофф заявил, что действия Трампа были направлены на внутреннюю политическую аудиторию. «Вмешательство в ситуацию с красной карточкой позволило ему донести до своей базы, что он может заставить такие международные организации, как ФИФА, подчиняться его воле», — сказал он.
Эксперт Карим Зидан назвал вмешательство Трампа политической ошибкой. «Ему удалось запятнать команду, которая объединяла американцев, и те, кто его не любит, стали ненавидеть его еще больше», — отметил Зидан.
Несмотря на рейтинг одобрения ниже 40%, Трамп уже заявил о намерении бороться за проведение будущих чемпионатов мира. Он предложил президенту ФИФА Инфантино идею совместного hosting двумя странами. США смогут принять следующий мужской чемпионат мира не ранее 2038 года.